Temmuz ayında yürürlüğe giren Avrupa Mutabakatı nedeniyle sıfır araçlarda büyük indirimler yapıldı. Bu mutabakat kapsamında, güvenlik tedbirleri ve teknolojik özellikler taşımayan sıfır araçlar artık satılamayacağından, birçok otomobil markası, Mayıs ayından itibaren ellerindeki stokları eritmek amacıyla kampanyalar başlattı.

Ancak, Temmuz ayına girilmesiyle birlikte bu kampanyalar sona erdi ve sıfır kilometre araç fiyatları yeniden yükseldi. Bu durum, vatandaşları ikinci el araç pazarına yönlendirdi.

Eskişehirli galerici Yılmaz Yalçınkaya, ikinci el araç piyasasının tekrar hareketlendiğini belirterek, "İndirimlerin bitmesiyle ikinci el araç piyasasında bir hareketlilik bekleniyor. Bugün noterlerde aşırı derecede kalabalık vardı. Hareketliliği noterlerden ve eksper firmalarından da gözlemliyoruz.

Araç1-1

Fiyatlar bir süredir sabit bir çizgideydi, hatta biraz gerilemişti, ancak bu hareketlilikle birlikte fiyatların artacağını düşünüyorum. Temmuz ayının sonundaki ÖTV zammı sonrası fiyatların değişeceği bariz bir şekilde belli. Yüzde 40 zam beklentisi var, bu da fiyatların yüzde 20 oranında artmasına neden olabilir" dedi.

Artık alışverişlerde sürprize yer yok! Yakın zamanda zorunlu olacak Artık alışverişlerde sürprize yer yok! Yakın zamanda zorunlu olacak

Araç4

Galerici Çetin Tuncer ise, ÖTV zammı beklentisi öncesi ikinci el araç fiyatlarına da zam geleceği söylentilerinin alışverişleri hızlandırdığını vurguladı. Tuncer, "İkinci el araç piyasasında yavaş yavaş bir hareketlenme başladı. Bunun büyük ihtimalle ÖTV zammı beklentisiyle ilgisi var. Kurban Bayramı'ndan sonra insanlar yaz tatiline çıkıyor ve bu da bir hareketlilik yaratıyor.

Kaynak: Haber Merkezi