Antalya’da çarşı pazar ürünleri el yakıyor. Ülkenin her yerinde satın alma gücünü yitirten vatandaşın yanı sıra esnaf da çok dertli. Özellikle son günlerde bir çok ürüne üst üste gelen zamlardan yakayı silken süt ürünleri işletme sahibi Yiğitcan Günaçtı, “İşletme mezunuyum. Baba mesleğimi yapıyorum. Geçmiş yıllardaki iş sirkülasyonu maalesef yok. Eski günleri arar olduk. Halkın alım gücü her gün düşüyor. Bir esnaf olarak üzülüyoruz. Çok yakın arkadaşım oto alım satımı yapıyor. Benden tereyağı almaya gelince en ucuzunu yani yemeklik karışım olan tereyağını alıyor. Üç dört kilo peynir fiyatı 1 gram altın fiyatını geçti. Yan komşum kuyumcu. Arada bir ‘senin vitrin’ benim vitrini solladı şeklinde espri yapar hale geldi” diyerek her gün etiket fiyatlarını değişmek için barkot makinesi aldığını söyledi. [caption id="attachment_593777" align="alignnone" width="674"] Süt ürünleri işletme sahibi Yiğitcan Günaçtı zamlara tepki gösterdi[/caption]

PEYNİRCİ  ESNAFI NE DİYOR

Süt üreticisinin süte yaptığı zam ile tüm süt ürünlerinin fiyatında astronomik artışlar kaydediliyor. Kasım ve Aralık ayında süt ürünleri çeşitlerine 3 kez zam geldiğini ifade eden Günaçtı, zamların bir zincirleme biçiminde devam ettiğini açıklayarak, “Besici yem ve ot ve akaryakıta gelen zamdan etkilenince doğal olarak bu hepimize yansıyor. Ben bugün aldığım ürünü 10 gün sonra rafa aynı fiyattan koyamıyorum. Haliyle bundan en çok vatandaş etkileniyor. Piyasada sahte ürün çok. Nişastadan elde edilen yoğurt ve peynir çeşitleri var. Bunlar da ucuz marketlerde çok. Haliyle toplumun sağlıklı gelişmesi de sıkıntı da” dedi.

KUYUMCU ESNAFININ VİTRİN GÖRÜŞÜ

Yılardır aynı cadde üzerinde komşu esnaf olan Kuyumcu Yaşar Çelik’e bir dokun bin ah işit. [caption id="attachment_593778" align="alignnone" width="674"] Kuyumcu Yaşar Çelik 'Cesur Kalem' Erdal Orhan'a ekonomiyi değerlendirdi[/caption] Ülkedeki ekonomik gidişatı, ‘Hepimiz aynı kazanda kaynıyoruz. Bu ekonomik krizin temel noktası ev ve işyeri kiralarıdır. Şehrimizi işgal eden varlıklı Rus, Ukraynalı, Suriyeliler yüksek rakamlarla ev kiralayınca bunun rüzgarından hepimiz etkileniyoruz. Antalya'da yaşayan bu savaş kaçkınlarının her birinin altında marka otomobiller var. Böyle sığınmacı mı olur. Yan komşumun süt, peynir, yağ vitrini bizim vitrin fiyatlarıyla yarışır hale geldi. Bir koli yumurta 5 ay önce 30 liraydı, şimdi 70 ila 80 lira arasında. Acaba diyorum tavuklar horozlarla çiftleşmediğinden mi, bu fiyatlar tırmanıyor. Önümüzde seçim var. İktidar değişse bile yerine gelecek hükümet bozuk ekonomiyi ancak 10 yılda düzeltebilir.” Diyerek altın fiyatlarının yeni yılda tırmanışa geçeceğinin altı çizerek hepimizin aynı gemide olduğunu vurguladı ve geminin batmamasına dua etti.