banner302

banner265

banner292
banner228
11 Nisan 2020 Cumartesi 15:09
"Ölüm ihracatı Çin'in Devlet politikasıydı"

1351'de Çin'de Kızıl Türban isyanı başlamış, Çin'i yöneten Moğol Yuan Hanedanı yaklaşık 20 yıl süren isyan neticesinde devrilmiş ve Ming hanedanı başa geçmişti. Bu isyan başlamadan önce Çin'de daha sonra Avrupa'yı da kırıp geçecek olan veba salgını başlamıştı. Yani 600 yıl öncesinin Çin’in de ortalık çok karışıktır.

Ming hanedanı Çin’i salgından temizledi

Asya'nın batı ucunda ise Osmanlı Devleti kurulmuş, Orhan Gazi gözünü batı'ya dikmiştir. Bu dönemde Moğollar, Çin ile mücadele etmekte olduklarından batı tarafıyla pek ilgilenememişlerdir ki zaten Selçuklu Devleti'ni yıktıkları için son derece rahattırlar. Aynı zamanda Çin'de Ming hanedanı, sükuneti sağlamış ve Pekin başkent yapılmıştır. Ming Hanedanı, bu dönemde veba salgınından da Çin ülkesini tamamen kurtarır. Moğollar'ı da sınırlarından temizlerler.

İpek yolundan virüs yüklü kervanlar geliyor

Batıda Osmanlı Devleti de büyümektedir. Orhan Gazi ve oğlu Birinci Murat'ın Trakya taraflarını fethederken yaşadığı kolaylıklardan birinin sebebi de Çin'den gelen veba salgınının bu topraklarda yaşayan insanların çoğunu yok etmiş olmasıdır. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'u fethettikten sonra Türkler, İpek Yolu'nun en önemli noktasını ele geçirmiş esasen İpek Yolu'nu ele geçirmiştir. işte Çin, salgın hastalık tehdidi taşıyan insanları bu İpek Yolu'ndan göçe zorlamış yine buradan salgın hastalık bulaşmış yükleri kervanlara katmıştır. Bu bir Çin politikasıdır ve kimi tarihçiler tarafından kasıtlı yapıldığı öne sürülmektedir. 
Osmanlı Çin’in ölüm ihracına karşı nasıl önlemler aldı?
Bu dönemde İstanbul'a gelen tüm tüccarlar gemilerden inmeden yıkanma ve yeni kıyafetler giyinme zorunluluğuna tabi tutulmuşlardır. Fatih ise ordusu ile sürekli yer değiştirmektedir. Y ine dünyanın o dönemki en önemli hekimlerini İstanbul'a davet etmiş, alınabilecek önlemleri görüşmüştür. Kanunî döneminde baş gösteren veba salgını nedeniyle de Çin'den mal getirilmesi yasak edilmiş, Avrupa’dan hiçbir geminin limanlara yanaştırılmamaları emri verilmiş, herkesin evlerini ilaçlamaları (kireçlemeleri) şart koşulmuştur.

Hanlardaki Osmanlı casuslarının sırrı

Ming hanedanı iyice istikrarı sağladıktan sonra Osmanlı ve Avrupa ile ticarete de hız vermiştir. Yavuz Sultan Selim döneminde ilk kez Çin'e Türk elçiler gitmiştir. Ming kayıtlarına göre İstanbul'dan Pekin'e bu elçiler 7 yılda ulaşmıştır. Bu elçiler de tıpkı Marco Polo ve diğer bütün seyyahlar gibi İpek Yolu güzergahını kullanmışlardır. Bu güzergahtaki hanlarda bir sürü Osmanlı casusu bulunmaktadır. Suikast, hırsızlık, salgın hastalık gibi olağanüstü olaylara ve durumlara karşı önlem olarak yahut payitahta haber verebilmeleri için görevlendirilmiştir bu casuslar. 

Yavuz Sultan Selim neden gergedan yolladı?

Yavuz Sultan Selim Çin'i, İslamiyet hakkındaki görüşleri, ipek yolu üzerinden salgın hastalık (difteri, veba, frengi vs.) yayma politikaları ve Türklere karşı tutumları sebebiyle uyarmak için o dönem bir Çin geleneği olan "Ülkeye gelen elçiler hediye takdim etmek zorundadır" geleneği nedeniyle onlara Afrika'dan getirttiği iki aslan ve iki gergedanı da hediye olarak göndermiştir.  Lâkin Çinliler bunu bir tehdit olarak algılamışlardır.

Seyfi Çelebi’nin Çin mutfağından şikayeti

Kanunî Sultan Süleyman döneminde de bir elçi heyeti Çin'e gönderilmiştir. Seyfi Çelebi, tâ o dönemlerde Çinlilerin beslenme alışkanlıklarının bir insana hiç yakışmayan türden olduğunu, bizim hanelerimizde görmeye dayanamayacağımız mahlûkatı çiğ çiğ yediklerini, yıkanmak nedir bilmediklerini ve çok asabî olduklarını söylemiştir. Bu dönemde Osmanlı Çin’den ithalatı tamamen yasaklamıştır.

Çin’den virüs ihracı nasıl bitti?

Osmanlı döneminde Kanunî devri bittikten bir süre sonra Çin'de de Ming Hanedanı zayıflamış ve 1644 yılında da tamamen devrilmiştir. Bu dönemden sonra Osmanlı -Çin arasında özellikle Osmanlı tüfeği ihracatı ve barut ithalatı başta olmak özere ticarî ilişkiler gelişmeye başlamış; Çin'in, Osmanlı'nın ve Avrupa'nın salgın hastalık politikaları değişmiştir.


 

MYGazete.com Özel

Emel Gümüş
Meslek hayatına Antalya Yeni İleri Gazetesinde başladı. Daha sonra uzun yıllar Beyaz ve Fotospor Gazetelerinde görev yaptı.
banner32
Son Güncelleme: 11.04.2020 16:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kemal KOÇAK 2020-04-11 19:12:42

Kaynak ve doğruluğu nu merak ettim.

banner324

banner174

banner242

banner335