banner302

banner265

banner292
banner228
05 Mayıs 2020 Salı 11:46
“Korona ile mücadelede uluslararası örgütler sınıfta kaldı”

Salı Sanayici İşadamları ve Kanaat Önderleri Grubu’nun (SALI GRUBU)  2’inci dijital toplantısına Antalya Bilim Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tarık Oğuzlu konuşmacı olarak katıldı.  Prof. Dr. Tarık Oğuzlu, “Korona Sonrası Uluslararası Düzende Olası Değişiklikler ve Gelişmeler” konulu bir sunum yaptı.

Dijital ortamda konuklar

Muharrem Koç, başkanlığında gerçekleşen dijital  toplantıya Salı Grubu üyelerinin yanı sıra; İzmir Bayraklı Kaymakamı Canan Hançerlioğlu, Akdeniz Üniversitesi Manavgat Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğretim Üyesi  Dr. Burcu Ilgaz,   yapay zeka  girişimcisi  Selçuk Boydak,   hazır beton ve çimento sektörünün önde gelen isimlerinden iş adamı Tarık Çağlayan ile medya sektöründen Alaaddin Özuzun da konuk oldu. 

Olmaz denilenler oldu

Konuşmasında korona virüs salgınının uluslararası sisteme ve siyasete olan etkilerine dikkat çeken Prof. Dr. Tarık Oğuzlu, bu süreçte ulus devlet anlaşışının öne çıktığını söyledi. Bunun korona virüsle mücadelede de kendisini hissettirdiğini anlatan Oğuzlu, sınırların kapatılmasının da bu anlayıştan kaynaklandığını söyledi. 
Korona salgınıyla birlikte “Olmaz denilenler olmaya başladı” diyen Prof. Dr. Tarık Oğuzlu, “Bu süreçte devletler kendi sorunlarına kendileri çözüm bulmaya çalıştı. Yani küresel yönetişim mekanizmaları pek işe yaramadı. Açıkçası uluslararası örgütler kriz yönetiminde gösterdikleri performansla iflas ettiler. Örneğin Dünya Sağlık Örgütü Çin’in arzusuyla hareket eden bir örgüte dönüştü. Türkiye de dahil olmak üzer birçok ülke bu soruna kendi ulusal imkanları çerçevesinde çözüm bulmaya çalıştı. ‘Biz bize yeteriz’ sloganı da bunun eseridir. Çok farklı pratikleri aynı anda yürürlükte gördük. Yani Güneykore’nin uyguladığı model farklı, Tayvan’ın farklı, Türkiye’nin farklı. Her ülke kendisinin taşıdığı geleneklerle kendi sağlık mekanizmasının kapasitesiyle doğru orantılı olarak sorunu halletmeye çalıştı. Olası işbirlikleri ve küresel koordinasyon noktasında ise sıkıntı yaşandı. Ulus devlet felsefesini geliştiren bir felsefe ortaya çıktı” dedi.

Güven odaklı bakış öne çıktı

Korona salgınıyla mücadeleyle birlikte güvenlik odaklı bakışın öne çıktığını, buna karşılık ise özgürlükler konusunun ise zemin kaybettiğini anlatan Oğuzlu, önümüzdeki süreçte küreselleşmenin karakter değiştirerek devam edeceğini söyledi. Her ne kadar sınırlar kapatılsa da salgın ve çevre sorunlarının sınır tanımayacağını anlatan Oğuzlu, korona salgınıyla birlikte Çin ile ABD arasında yumuşak güç savaşı başladığına da dikkat çekti. Önümüzdeki süreçte Çin ile ABD rekabetinin artarak devam edeceğini anlatan Oğuzlu, “Avrupa Birliği ise daha çok oyun sahasına dönüşecek. Savaş her yerde olacak. Yumuşak güçten keskin güce hızlı geçiş olacak” dedi
Korona salgınının yarattığı ekonomik sorunların Avrupa Birliği ülkelerindeki problemleri derinleştirdiğini anlatan Oğuzlu, “Salgınla mücadelede rejim tipinden ziyade devletlerin yönetim becerisi ve sağlık ekipmanlarının kapasitesi ile yardımlar etkili oldu” dedi. 

Fiziksel küreselleşme azalacak djital küreselleşme artacak

Bundan sonraki süreçte dijital küreselleşmenin hiç olmadığı kadar hızlanacağını belirten Oğuzlu, şöyle devam etti:
“Fiziksel küreselleşme ise hiç olmadığı kadar azalacak. Buna karşın dijital küreselleşme hız kazanacak. Online çalışma pratikleri her geçen gün daha fazla hayatımızın içinde olacak. İş hayatı ile özel hayat arasındaki mesafe daha zor ayrışacak. Yani özel hayat nerede başlar, iş hayatı nerede biter sorusu bundan sonra daha çok konuşulacak.  Benim kanaatime göre; turizm sektörü, ulaşım sektörü,yeme içme sektörü, AVM sektörü, savunma sanayi,  otomotiv ve konut sektörü yaşanan bu süreçten olumsuz etkilenecek. Buna karşılık, sağlık sektörü, güvenlik sektörü, tarım sektörü, lojistik ve tedarik sektörü,  on-line eğitim ve on-line eğlence sektörleri öne çıkacak”
 

MYGazete Haber Merkezi

Emel Gümüş
Meslek hayatına Antalya Yeni İleri Gazetesinde başladı. Daha sonra uzun yıllar Beyaz ve Fotospor Gazetelerinde görev yaptı.
banner32
Son Güncelleme: 05.05.2020 12:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner324

banner174

banner242

banner335