banner154


banner165
05 Aralık 2018 Çarşamba 22:00
KKTC'nin ünlü akademisyeni artık Antalyalı 

AÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Devletler Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevine başlayan Yrd. Doçent Dr. Emete Gözügüzelli,Antalya'da ve Akdeniz Üniversitesi'nde olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyduğunu belirterek, "Ayrıca bu akademik aile içerisinde olmaktan büyük keyif almaktayım.Çünkü Akdeniz Üniversitesi bir devlet üniversitesi olarak geçmişi olan, köklü bir üniversitedir. Akdeniz Üniversitesi Rektörümüz sayın Mustafa Ünal sayesinde kendisini daha da geliştirmiş, çok daha fazla sosyal sorumluluklarını yerine getiren, nitelikli eğitimle, akademik faaliyetlere önem veren ve herşeyden öte bu ülkeye nasıl çok daha iyi gençler yetiştirebileceğini göstermeye çalışan bir üniversitedir. Akdeniz Üniversitesi şu açıdan da önemlidir; Antalya,doğası, tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra uluslararası bir şehirdir.Ayrıca Antalya bir yörük şehridir ve Antalya'nın bu yapısı insanların kendi gelenek ve göreneklerine sahip çıkan anlayışı aslında bu ülkenin özünü yansıtmaktadır. Antalya'da olmak, Türk kültür ve tarihini solumak açısından da önem taşır. Öte yandan gerek turizmiyle, gerek sanayisiyle, kalkınmışlığıyla, vizyonuyla, güçlü belediye anlayışı ve çok zengin doğal yapısıyla kendisini öne çıkaran bir şehirdir Antalya.Bu şehrin her anlamda kuvvetlenmesine, gelişmesine katkı sağlayanların yanı sıra,Dışişleri Bakanımız sayın Mevlüt Çavuşoğlu da Antalyalıdır ve kendi şehrinde olan bütün faaliyetlere katılmaya gayret gösteren ve burada ve bu bölgeye bağlı bütün şehirlerde elinde geldiğince varlığını hissetttirerek,katkı koyan bir bakanımızdır" dedi. 

Devletin ayakta durmasının önemi

Akdeniz üniversitesi'nde uluslararası hukuk ve hukuka dair olan derslere girdiğini söyleyen Doç. Gözügüzelli, "Almış olduğum kadromla birlikte derslere de katılıyorum. Çok değerli öğrencilerimiz var ve bu öğrencilerimizden özellikle devletler hukuku açısından, özel hukuk konularını öğretmekten büyük keyif duyuyorum. Çünkü bir devletin ayakta durmasının en önemli noktalarından biri de uluslararası hukuk alanında yetişmiş çok kalifiye elemanlara sahip olmasıdır. Özellikle bölgesel gelişmelere ve ülkemiz karşısında oluşan ihtilaflara baktığımızda bu konuda pek fazla yetkin gencimizi eğitmek bizim görevimizdir" dedi.

Farkındalık sağlayan bir üniversite

Gençlerimizin eğitimiyle ilgili hedeflerini de anlatan Doç. Gözügüzelli, "Tabi ki ben her zaman müfredat dahilinde ders anlatan bir kişi değilim. Dünyadaki gelişmeleri de öğrencilerime anlatarak olayları anlamalarını ve uluslararası hukukun önemini ortaya koymaya çalışan bir akademisyenim. Akdeniz Üniversitesi'nde kadromun alınmasıyla birlikte uluslararası hukuk derslerine girmekteyim ve üniversitedekigörevim sadece devletler ile uluslararası hukuku öğretmekten ziyade gençlerimize uluslararası hukuku sevdirmek, bu devletin bekasının sağlanmasında uluslararası hukukun son derece önemli olduğunu hissettirmektir. Kendilerini yetiştirmeleri için her zaman yanlarında olduğumu belirterek, uluslararası hukuk alanındaki konularda ihtisaslaşmalarını ve eğitimlerini devam ettirmelerini dersin ilk gününden itibaren ifade etmekteyim. Ve bu yönde de gençlerimizin çok hevesli olduğunu gördüğüm için son derece mutluyum" diye konuştu. Gözügüzelli şöyle devam etti: "Devletler Hukuku, Uluslararası İlişkiler ve uluslararası hukuk temelinde uluslararası ilişkiler eğitimi alan her öğrenci dünya meselelerini anlamada ve kendi ülkesi üzerinde gelişen olayları kavramada ciddi yol alacaktır.Dünya gelişmelerini müfredata uyarladığımız zaman teoriyle pratiği birleştirmiş oluyoruz. Dolayısıyla teori ve uygulamanın eğitim hayatında bir arada yürütülmesinden yanayım." 

Gençler vatanı ve devleti sırtlayacak 

Öğrencilere hayat görüşü olarak neleri önerdiğini de aktaran Yrd. Doç. Gözügüzelli, "Her nerede olurlarsa olsunlar eğitim kariyerlerini mutlaka tamamlamaları gerektiğidir. Bu kariyerlerini tamamlarken temel hedefleri önce bu devletin bekası, milli birlik ve beraberliğimizin sağlanmasında gençlerin  ne kadar önemli oduklarını farketmeleri. Çünkü bir emanet edilmiş olan vatan ve devleti sırtlayacak olanlar bizim gençlerimizdir. Bizler bu gençlerimizi yetiştireceğiz ki onlar da bizden sonraki gençlerimizi yetiştirebilsinler. Önce ülkelerine hizmet, ailelerine bu anlamda bir gurur kaynağı olmalarını her zaman söylemekteyim.Ve çok güzel bir ülkenin mensubu olduklarını anlamalarını istiyorum. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Devleti çok köklü bir devlettir. Türkiye Cumhuriyeti Devletini oluşturan kurucu Türk halkı, binlerce yıl öncesinden sahip olduğu geleneğini bugün de yürütmektedir. Bu geleneğe sahip çıkmak devletin bekasıyla mümkündür. Bunun yanı sıra en önemli konulardan biri de, çocuklarımıza değerli olduklarını hissettirebilmek ve bununla birlikte onların gelecekte kariyerlerini belirlemede örnek model olabilmektir bence.Öğrenciler evvela sizin insanlığınızı, duruşunuzu, herkese karşı eşit, saygılı ve sevgi dolu mesafenizi hissetmeliler. Bir öğrenci bunları hissettiği zaman dersinize de ilgi ve alakası çok daha fazla olur. Öğrenci size saygı duyduğu için dersinize de saygı duymaya başlar. Bu çok önemlidir. Yani bir akademisyen sadece ders anlatmakla yetinmemeli. Bu gençlerin geleceğini şekillendirmesinde onlara kendi ihtisas alanlarıyla ilgili yön göstermeli, elinden tutmalı ve el vermelidir. Bu çok önemlidir. Dolayısıyla daha önce de dediğim gibiMustafa Ünal hocamızın çabalarından ötürü, üniversitemizin çok iyi noktalara geleceğine inanıyorum. Türk olsun, yabancı olsun bütün 
öğrencilerimize el veren bir üniversite anlayışımız var. Türk dünyasından gelen, Afrika ülkelerinden gelen öğrencilerimiz de bulunuyor. Bu öğrencilerimizin hepsi bizim evladımızdır. Ve her nereden olurlarsa olsunlar biz bu öğrencilerimize hayat görüşü olarak üzerinde yaşadıkları devletlere aidiyetlerini kuvvetlendirecek, ülkelerine hizmet anlayışını benimseyecekleri bilgiyi ve donanımı sunmalıyız. Ve kültürüyle güçlü, ahlaki olarak yüksek değerde bireyler olmaları için gerekli eğitimi vermeliyiz. Bize düşen de bu alanda, bu yetkinliği öğrencilerimize kazandırmaktır" şeklinde konuştu. 

Uluslararası ilişkilerin önemi


Yrd. Doç. Emete Gözügüzelli şöyle devam etti: "Elbetteki uluslararası ilişkilerin de günümüz dünyasında çok fazla önemi var. Çünkü devletler arasındaki bütün ilişkilerde işbirlikleri olabildiği kadar ihtilaf  konuları da cereyan edebilmektedir. Bu ihtilaf konuları da uluslararası hukukun alanına girmektedir. Örneğin Doğu Akdeniz ya da Ege'de deniz yetki alanlarına yönelik süregelen ihtilaflar devletler hukukunun bir parçası olan deniz hukuku kapsamında cereyan etmektedir. Dolayııyla diğer ihtilaflar, kuvvet kullanma, meşru müdafa olsun, uluslararası örgütlerle temaslar olsun veya mülteciler, azınlıklar konusu olsun bütün bunlar uluslararası hukuk kapsamına giren konulardır. Bu konularda bilgi sahibi olacak gençleri yetiştirmek son derece önemlidir. Buradan son söz olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ümüzün şu manidar sözüyle bütün gençlerimize ve okuyucularımıza seslenmek istiyorum; "Küçük hanımlar, küçük beyler. Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal nurusunuz. Yurdu asıl nura gark edecek sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz."

Yrd. Doç. Dr Emete Gözügüzelli kimdir?

 • Akademisyen ve Deniz Hukuku Danışmanı. 05.09.1978’de Lefkoşa’da doğdu.
 • Yakın Doğu Üniversitesi Yüksek Lisans Uluslararası İlişkiler bölümünden yüksek şeref diploması ile mezun oldu. 
 • Yüksek Lisans öğreniminin hemen ardından Dışişleri Bakanlığı’nda sözleşmeli personel olarak çalışmaya başladı.
 • Bir süre Bakanlık bünyesinde raportör ve ilgili idari işlerde çalıştı.
 • Daha sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi Uluslararası Parlamenterler Birliği Başkanlığı’nın Danışmanı olarak görevine devam etti. 
 • Aynı dönemde İsveç Parlamentosu himayesinde Dışişleri Enstitüsü tarafından düzenlenen Doğu Akdeniz’in Güvenliği konusunda eğitime katılarak Kıbrıs konusunda Parlamento üyelerine brifing verdi. 
 • Kıbrıs konusu üzerinde yurt dışında ve Türk dünyasında pek çok konferansta konuşmacı olarak yer alan Gözügüzelli, 
 • Doktora eğitimini Girne Amerikan Üniversitesi’nde Uluslararası Deniz Hukuku üzerine yüksek şeref ile tamamladı.
 • Gözügüzelli, halen Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi’nde öğretim üyesidir. Aynı üniversitede kurulumuna öncülük ettiği Deniz Hukuku 
 • Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanıdır. Gözügüzelli ayrıca, Ankara Üniversitesi Deniz Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi ile 
 • Koç Üniversitesi Denizcilik Formu Danışma Kurulu üyesidir. 
 • Pek çok dergi ve gazetelerde yayınları ve kitapları mevcuttur. 
 • Enerji alanındaki çalışmalarını TESPAM ile yürüten Gözügüzelli, aynı kurumun hem danışma kurulu üyesi hemde Turkish Journal of Energy 
 • Policy dergisinde hakem olarak görevlidir. 
 • Son olarak BM ve AB onaylı INSPAD Ensütüsü tarafından Barış Büyükelçisi olarak görevlendirilmiştir. 
 • Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Devletler Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanlığı yapmaktadır. 
 • İngilizce bilmektedir ve bir çocuk sahibidir.
Nalan Güler
Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü 4.Sınıf Öğrencisi. MYGazete.com Editör
banner32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner157