banner302

banner265

banner292
banner228
13 Ocak 2020 Pazartesi 10:25
İyi Parti Milletvekili Hasan Subaşı'dan manifesto gibi açıklamalar

İşte Subaşı'nın o açıklaması;

"Son günlerde partideki değişiklik ve hareketlilik dikkat çekiyor. Kimileri bundan rahatsız! Çünkü istiyorlar ki partiyi kendileri bildikleri öğrendikleri usüllerle yönetsinler...
Seçimin ilk günlerinde hatırlıyorum. Kurucu il yönetimi görevden çekildikten sonra bu yönetimde görev almış arkadaşlar geniş bir İYİ Partili grupla birlikte beni kahvaltıya davet etmişlerdi. Anlamıştım niyetlerini, dertleşmek ve danışmak istiyorlardı.

Ben de, yeni İl Başkanı Ahmet Aydın ve yönetiminin bizim çekirdek ailemiz olduğunu zamanla tüm partilileri kucaklayacağını, partide ikilik, ayrımcılık ve hiziplere yol açan davranışlardan hepimizin sakınması gerektiğini telkin etmiştim ama ardından benim davetlisi olduğum kahvaltıya gitmem olay olmuş, birileri için suç teşkil etmişti ve dışlanmak istenilmiştim!.. Yeni bir partinin yerli yerine oturması tabi ki kolay olmuyor ama kısa zamanda partimizin aldığı yola dikkat edilirse zor zamanda halkı ferahlatan nefes olmuş, iktidarı sarsmıştır...

İşbirliği yaptığı CHP'ye Antalya dâhil birçok büyükşehirin yönetimini sağlamıştır. Bu görevi layıkıyla yapmış olması halka verdiği söz ve sorumluluğu gereğidir. Yine gerektiğinde demokrasi, huzur ve halkın refahı için partimizin işbirliğine hazır olduğu inancındayız... Ama partimizin bu sorumlu davranışı kendisinin başka bir parti içinde asimile olacağı anlamına gelmez tabi ki!..
Meclis üyelerini artık parti çatısı altına davet etmesi, parti grup toplantıları yapması, grup kararları ile belediyeleri denetlemeleri de siyasi sorumlulukları gereğidir... İYİ Parti belediyelerin hangi partiden olacağına bakmaksızın doğrularını sonuna kadar destekler ama tartışılmamış, kamunun çıkarlarının yeterince gözetilmediği kuşkusu olan kararlarda ise eleştirir hatta karşı oy vererek konunun açıklığa kavuşturulmasını sağlar ya da uygulanmasını engelleyebilir. Bunlar doğal karşılanmalıdır.

İYİ Parti'nin desteklediği ve işbirliği sürecini yaşadığı belediyedeki sorumluluğu ise daha fazladır. Bu belediyelerin başarılı olması İYİ Parti'nin de başarısı olacağı ve başarısızlığın da sorumlusu olacağı belediye yönetimlerince de bilinmelidir. İYİ Parti'nin bu bilinçle hareket etmesi için il başkanı, yönetimi ve meclis üyelerimizin de çaba içinde olacağından kuşku duyulmamalıdır.

Bugün ise yeni il başkanımız Yavuz Temizer'in partimizin her ekip ve grubunu sabırla dinleyerek partiyi ve partilileri birlik ve beraberliğe davet etmesi sonuçlarını vermeye başlamıştır.
Kurulan il yönetimi ve divanı ilk kurucu il başkanı Nizamettin Sağır yönetimden ve sonrasında atanan il başkanı Ahmet Aydın yönetiminden partilerden, bir kısmını da yönetimler dışından ve ilçelerden istişareler üzerine oluşturmuştur. Ben partinin bir milletvekili ve Antalya’nın en deneyimli siyasetçilerinden birisi olarak, deneyime değer veren danışma ya da fikir alışverişinde bulunmak isteyen belediye ya da parti yöneticilerine hiç koşulsuz yardımcı olmayı, bilgi aktarmayı görev bilmişimdir. Ama ülkemizde buna pek rastlanmadığı için hiçbir parti yöneticisine isim önermem ancak sorulur ya da danışma görüş alma ihtiyacında olduklarında yardımcı olmaya çalışırım.

Son günlerde bazı medya odaklarında çeşitli yazılar çıkıyor ve mecliste İYİ Parti'nin Büyükşehir kararlarını desteklemediklerini bunun nedeninin İYİ Parti'nin büyükşehre isimler önerdiğini ve bunların kabul görmemesi üzerine büyükşehirle arasının açıldığını yazıyorlar ve bunlar Subaşı döneminde bürokratlık yapan kişilermiş diye ekliyorlar!.. Amaçları da herhalde bir taşla iki kuş vurmak hem il başkanı Yavuz Temizer'i hem de Subaşı'yı hedefe almak. Ben bu dedikoduları pompalayan varsa onlara şunu söylemek isterim; ama yok eğer birileri can sıkıntısından yazıyorsa canları sağ olsun!

1 ) Yavuz Temizer şeffaf, dürüst ve ilkeli duruşuyla hepimizin takdirini kazanmıştır. Büyükşehre iki isim önerdiğini, bu isimleri de istişareler sonucu belediyeye ve kurumlara yararlı olacak kişilerden olduğunu ve Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından da olumlu karşılandığını duymuştum. Onun için haberler yapılırken iddiaların, taraflarının da görüşü alınmasında her zaman yarar vardır!

2 ) Yönetimlerini ve divanını oluştururken kimsenin keyfine göre değil partinin ortak çıkarlarına göre düzenlemiş hatta daha önceki başkanlar döneminde oluşturulan danışma kurullarından da yararlanmıştır.

3 ) Yönetimlerini ve divanını tüzüğe uygun toplayarak, danışarak, yazılı kararlar alarak, katılımcı ve açık bir yönetim uygulamaktadır.

4) Meclis üyeleri partilerine davet edilerek, parti meclis grubu toplantıları başlatılmıştır. İlçeler ile birlikte yapılan toplantılar ile partililer birbiriyle kaynaştırılma sürecini yaşamıştır.

5) 'Parti ülkücülerin mi? merkez sağcıların mı? solcuların mı?' gibi partiyi bölüp, küçültüp, yönetme meraklılarına ve saçmalıklarına en güzel cevap olan üye kampanyasını, inat ve iddia ile sürdürmektedir. Çünkü bizim için İYİ Parti var ve onun çatısı altında biz İYİ Partiliyiz diyen onbinlerce üyeye, yani partinin gerçek sahipleri ile partiyi bütünleştirme çabasında olmuştur.

6 ) Ben ise Antalya'ya önemli hizmetlerimin yanında 40 yıldır siyasette her fırsatta ismi geçen ve ayakta kalmış bir siyasetçi olmuşsam, bunun nedeni partiye yönetici ya da belediyelere bürokrat atamaları ile yerini pekiştirme çabasında olan ve bunlara ihtiyaç duyan bir Subaşı'mı ayakta kalabilir. Yoksa ilkeli tavrından ve duruşundan ödün vermeyen birisi mi? Bu sorunun cevabını arayanlar için cevaplamak zor olmasa gerek. Kendimi daha fazla yazmayı uygun bulmam. Ama beni tanıyan herkes ya da medya mensupları bilir ki ne zaman benimle ilgili bir haber yapacaklarsa bana sordukları taktirde samimi cevabı alırlar. Ama bazen bundan çekinenler olur çünkü cevaplar bazen ortada yazacak bir şey bırakmaz! Ama yine de kim ne öğrenmek isterse cevabı benden her zaman alabilir.

Sonuç olarak;

İşbirliği sonucu önemli başarı ve sonuçlar elde eden partiler ayrı kurumlar olmakla birlikte belirli ilkeler çerçevesinde her zaman halkın umudu olmaya devam edecektir. Antalya partiler ittifakının ilk başlatıldığı ve sürecin başlamasına neden olan ildir. Taraflar bu bilinçle hareket etmek şeffaf, katılımcı ve samimi bir anlayış çerçevesinde yönetimini sürdürmek zorundadır.
Belediye meclis üyelerimiz il başkanımızın başkanlığında almış olduğu gurup kararları çerçevesinde oylarını belirler o nedenle onun açıklamasını gerektiğinde kendileri yapacaktır düşüncesindeyim."

MYGazete Haber Merkezi

banner32
Son Güncelleme: 15.01.2020 09:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner324

banner174

banner242

banner335