banner154


banner265
banner228
31 Aralık 2019 Salı 15:37

Gazipaşa ilçesinin CHP’li eski İlçe başkanı Bülent Kocabaş, Gazipaşa’nın CHP’li Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz’ı, bir iş adamına milyarlık rant sağlamakla suçladı. Olay Gazipaşa’nın yanı sıra Antalya’da ve Türkiye’nin siyasi kulislerinde ve sosyal medyada büyük yankı buldu. 

Gazipaşa’nın ilk turizm yatırımcısı ve CHP’nin Gazipaşa eski İlçe Başkanı Bülent Kocabaş, sosyal medyada birbiri ardına yaptığı paylaşımlarla bir anda tüm basın organlarını dikkat çekerek iddiasını Türkiye’ye duyurdu. Kocabaş’ın iddiasına göre, Gazipaşa’nın CHP’li Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, turizmci bir işadamına imar yoluyla milyarlık rant sağlıyordu.

Bülent Kocabaş’ın, Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz’a yazdığı, Hatadan dönün” başlıklı mektupta olay şöyle anlatılıyordu; 
 “Sayın Başkan Aşağıdaki kamuoyuna sunduğum açıklama halk huzurunda size de bir  son  hatırlatmadır. Bu uyarı yapılması şart oldu. Siz hatanızın arkasında durduğunuz için Sn Başkan. Duruşumun arkasındayım. Yapılan büyük bir hata ve rant sağlama. Bunu ısrarla maalesef görmek istemiyorsunuz. Size defalarca dedim YANLIŞ yönlendiriliyorsunuz ve YANLIŞ içindesiniz diye. Bu kayırmacılık size hiç yakışmadı; yakışmıyor. Hatanızdan dönün. Siz dönmezseniz yargı döndürür. Ama bu size yakışmaz yakışmıyor hiç..Adam yatırımını  gitsin  değişik  adalarda paftalarda  olduğu  yerde küçüklü  büyüklü  oteller yapsın. Siz o kişinin küçüklü büyüklü; 3 kuruşluk arazisini de 10 kuruşluk arazisini de tüm arazilerini bir paftada toplama hakkınız hiç yok. Önerim  Planı  büyük  şehirden  çekiniz  revize ediniz..Bu hataya devam ettiğiniz taktirde gerekirse  Cumhuriyet Savcılığına  suç duyurusunda  da bulunacağız Gereken İptal davalarını  da açacağız.” 

İddiaların odağındaki iş adamı ile Gazipaşa Belediye Başkanı

İddialara göre turizmci bir işadamı Gazipaşa’nın dağlık bölgesinin kenarlarında irili ufaklı arazileri düşük fiyatlarla toplamış ve bu arazilere karşılık yapacağı otel için belediyeden kendisine deniz kenarından yer verilmesini talep etmişti. Bunun üzerine harekete geçen Gazipaşa Belediyesi, 18 uygulaması denilen bir imar düzenlemesine başlamıştı. 

Peki İmar Kanunu’nun 18. Maddesiyle ne yapılmak isteniyordu? 18. Maddede şöyle deniliyor; 
Madde 18 - imar hududu içinde bulunan binalı veya binasız arsa ve arazileri malikleri veya diğer hak sahiplerinin muvaffakatı aranmaksızın, birbirleri ile, yol fazlaları ile, kamu kurumlarına veya belediyelere ait bulunan yerlerle birleştirmeye, bunları yeniden imar planına uygun ada veya parsellere ayırmaya, müstakil, hisseli veya kat mülkiyeti esaslarına göre hak sahiplerine dağıtmaya ve resen tescil işlemlerini yaptırmaya belediyeler yetkilidir. sözü edilen yerler belediye ve mücavir alan dışında ise yukarıda belirtilen yetkiler valilikçe kullanılır.

Kısaca bu maddede belediye, deniz kenarındaki hem vatandaşın hem de kendi arazilerini birleştirmeye yetkiliydi. Yapılan uygulamada da turizmci işadamının topladığı kenar bölgelerdeki değersiz arsalar, belediye tarafından deniz kenarındaki vatandaşın arsalarıyla takas edilecekti!

İşte bu gelişme Bülent Kocabaş’ın sosyal medyadan yaptığı paylaşımla ortaya çıktı ve kamuoyunda büyük tepki oluştu.

Koltuğuna işadamını niye oturttun?

Bülent Kocabaş bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada tepkisini şöyle dile getiriyordu; 

“Şimdiki belediye başkanı düğmeye bastı ve imar çalışmalarını yürütüyorlar. Biz kendisini kutluyoruz. Ancak gerçekten çok farklı durumlar söz konusu, üzülerek izliyoruz ve müdahale etmeye çalışıyoruz. Şu gördüğünüz uzaklardaki araziler, o villaların önünden bu tarafa tutun öbür taraftaki…

Dağın dibindeki araziler, o taraftan bu tarafa tutun bir kişinin şu bölgede 75 dönüm bir şahsi adaya, paftaya  sahip olmasını hedefleyerek bir çalışma yürütüyor belediye başkanı ve yönetim. Örnek veriyorum, o iş adamı arkadaşın şu tarafta, dağın dibinde ufacık birkaç dönüm arazisi var. Dağın dibinde üstelik, denize sıfır değil. Yine şu dağın dibinde, öbür adalarda, öbür paftalarda arazileri var 2 dönüm 3 dönüm beş dönüm. Şimdi bu ederi 300-500 bin lira olmayan o arazileri bu tarafa toplayıp, öne çektiğin, denize sıfır hale getirdiğin zaman bunun ederi 3-4 trilyon lira ediyor. Bu rant sağlamak değil midir? Deniz kenarındaki bu arazi sahiplerini buradan çıkartarak mağdur etmek değil midir?

Bu şekilde ben ilçeye turizm yatırımı sağlıyorum diyor sayın başkan, ama ilçeye turizm yatırımı sağlarken Gazipaşa halkını ezemezsin. Belediye başkanı, (Ben istediğimi yaparım, istediğim şekilde davranırım deme anlayışını bırakması lazım. Bu hukuksuz bir durum, bu görevi kötüye kullanmaktır. Sen işadamının yanında mısın sayın başkan, koltuğuna iş adamını oturtturuyorsun, belediye önünde iş adamıyla poz veriyorsun, basın açıklaması yapıyorsun.

Bir Gazipaşalıyla bunu yapıyor musun, yapmazsın. Bir başka yatırımcıyla yaptın mı yapmazsın. Niçin böyle kamuya ait bir koltuğa, halka ait bir koltuğa sen işadamını oturtturup belediye önünde görüntü veriyorsun? Sen o iş adamını mı temsil ediyorsun? Biz de istiyoruz bu ilçeye yatırım yapılmasını, bunun için bu ilçeye 25-30 yılını vermiş bir kardeşinizim. Davet ediyoruz yatırımcıları. Ama böyle hukuksuz, despot bir uygulamaya karşıyız. Ben 25 yılımı vermişim, böyle bir uygulamanın, böyle bir iltimas yapılmanın, böyle bir kayırma yapılacağı bilgim dahilinde olsaydı ki hukukta bunun yeri yok, ben de alırdım 3 kuruşluk 5 kuruşluk arazileri, sonra da derdim ki işte yeni bir belediye gelecek, bu belediye güya yatırımcıya yardımcı oluyormuş, böyle iddia ediyor, arazileri toplayıverecek diye düşünürdüm ve biz de arsa toplardık biz de rant elde ederdik. Ama böyle bir rantı kendimde göremem, böyle bir hukuksuzluğu isteyemem zaten. Başka işadamları da var Gazipaşa’da, onlar da böyle bir şey yapmadı.”


Sosyal medyadan bombardımana tuttu


Bülent Kocabaş, sosyal medyadan yaptığı bir açıklamayla da Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz’ın kamuoyunu yanıltmaya çalıştığını öne sürerek şu iddialarda bulundu: 

İşte Belediye Başkan Mehmet Ali Yılmaz’ın açıklaması 


CHP Gazipaşa Eski İlçe Başkanı Bülent Kocabaş’ın rant ve peşkeş iddialarına karşın Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, yazılı bir açıklama yaptı. Yılmaz açıklamasında şu ifadelere yer verdi; 
“Yazılı ve görsel basın ile bazı kişilerin sosyal medya hesaplarında; CHP’li Gazipaşa Belediye Başkanlığı tarafından imar planında değişiklik yapıldığı, bir yatırımcıya 250 milyon euroluk rant sağlandığı,dağın tepesinde olan arsasının sahile getirildiği sahilde arsası olan vatandaşların mağdur edildiği, belediye arsasının kelepir fiyatla satışa çıkarıldığı şeklinde iddialara yer verilmiştir.

Bilindiği üzere; “Antalya ili, Gazipaşa ilçesi, Pazarcı ve Koru Mahalleleri ikinci ve üçüncü derece doğal sit alanına ait 1/5000 ölçekli koruma amaçlı nazım ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar planı revizyonu Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 22.02.2019 tarih ve 45217 sayılı olurları ile 1 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 109. Maddesi uyarınca tadilen onaylanmıştır.31 Mart 2019 tarihinde yapılan Belediye Başkanlığı seçiminden sonra herhangi bir plan değişikliği yapılmamıştır.

Onaylanmış Uygulama İmar Planında; ”..3194 Sayılı İmar Kanununun 18. Maddesine göre parselasyon planı yapılmadan inşaat izni verilemez.”ve “Turizm tesis alanı içerisinde minimum parsel büyüklüğü 5000 m2’den aşağı olamaz.”Notları yer aldığından Belediyemizce İmar Kanunun 18. Maddesi gereğince dağıtım ve tahsis işlemi yapılmıştır.Yapılan 18 uygulaması Belediye Encümenince onaylanarak Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın ilgili birimine gönderilmiştir.

Henüz 18. Madde uygulaması kesinleşmiş değildir. Belediyemizce yapılan parselasyon çalışmaları sırasında vatandaşların arazisi mümkün olduğunca mevcut yerinde korunmuş olup kişi veya kamu zararı oluşmaması için azami gayret gösterilmiştir. Ayrıca iddia edildiği gibi belediyemizce satışına karar verilmiş herhangi bir taşınmaz bulunmamaktadır. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur. “ 


Başkan Böcek olaya el koydu iddiası 


CHP Gazipaşa eski İlçe Başkanı Bülent Kocabaş’ın yaptığı bu paylaşımlar ve iddiaların medyaya yansıması üzerine olaya büyük tepkiler yükseldi. Milyarlık rant iddiaları üzerine Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in de olaya el koyduğu ve uygulamayı durdurarak, “Herkesin arazisini geri verin” dediği öne sürüldü. 

MYGazete.com Özel

banner32
Son Güncelleme: 31.12.2019 16:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner157

banner263

banner174

banner279

banner275