banner302


banner292
banner228
15 Ocak 2020 Çarşamba 14:05
Ersin Özince Salı Grubu’nda konuştu:  “Darbede kitaplarımı yaktım”

Salı Sanayici ve işadamları Grubu’nun (Salı Grubu) haftalık olağan toplantısı Muharrem Koç başkanlığında Antalya Tenis İhtisas Kulübü’nde (ATİK) gerçekleştirildi.  Bu haftaki toplantıya; Salı Grubu üyelerinden Halil Çil’in ev sahipliği yaptı.
Ersin Özince’nin konuk olduğu toplantıya Salı Grubu üyelerinin yanı sıra; Patara kazılarına başkanlık eden Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva İşkan Işık ile İş bankası yöneticilerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 60 kişi katıldı.

Cumhuriyeti kuran nesle şükran duygusuyla yetiştim

Salı Grubu toplantısına daha önce de konuk olan Özince, toplantıda   bu kez hayat hikayesini ve tecrübelerini anlattı.  Özince her iki dedesinin de Balkan, Çanakkale, Kafkas ve Filistin cephelerinde savaşıp İngiliz esir kamplarında kaldığını söyledi. Annesinin  de babasının  da öğretmen olduğunu anlatan Özince, cumhuriyetimizi kuran ve bugünlere getiren nesillere büyük bir şükran duygusu ve sorumluluk duygusu ile yetiştiğini ifade etti.  Bankacılık sektörünün duayeni Özince, memur çocuğu olduğu için annesinin ve  babasının tayinleri nedeniyle  ilkokul hayatının her yıl farklı okullarda geçtiğini  de vurguladı.
Eğitiminin bundan olumsuz etkilenmesi üzerine ailesinin  kendisini yatılı olarak İzmir Türk Koleji’nde kayıt ettirdiğini anlatan Özince ağlayarak gittiği bu okuldan sonra Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İşletme Bölümünü kazandığını söyledi.

Kitaplarımı yaktım

Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde öğrenci iken 12 Mart darbesinin olduğunu anlatan Özince, “1960 darbesinde iken çocuktum.  Hatta  askerlerin elinde silahları görünce ben de bunu oyun sanıp tahtadan tüfek yapmıştım. Sempatiyle bakmıştım. 12 mart darbesi olduğu zaman ise üniversite öğrencisiydim.   Korkudan evin küvetinde bazi kitaplarımı yaktım. Çünkü ekonomi kitabında bile Karl Marks’ın adı geçiyordu. Yaktığım Kitaplar sol eğilime dair yasaklı da olmayan yayınlar idi. Ancak cunta yonetimi kitaba yazarı toplumcu ise el koyuyordu. Ben sosyal demokrat eğilimli bir insandım ama; sağ öğretiye dair bir çok kitap da okuyordum. Birkaç defa Kapital’i okumayı da denedim. İçim daraldı. O cunta dönemlerini çok net yaşadım” dedi.

Sağcısı da solcusu da vatanını seven insanlarmış

Helikopter kazasında hayatını kaybeden Büyük Birlik Partisi’nin merhum lideri Muhsin Yazıcıoğlu ile olan bir anısını da paylaşan Özince “Muhsin Yazıcıoğlu ile İş Bankası Genel Müdürü olduğum dönemde bir yemekte karşılaşmıştım. Muhsin Yazıcıoğlu bana ‘Biz sizinle aynı zamanda okumuşuz. ODTÜ’lüymüşsünüz’ ,Sonra da ‘Sağcısı da solcusu da vatanını seven insanlarmış. Bizi nasıl kullandılar’ demişti. Maalesef benim neslim kanı dökülerek ve çok hırpalanarak bunları yaşadı” diye konuştu.
Gürcü lider 350 davetlinin toplantısına 650 korumayla geldi
Toplantıda 2014 yılında vefat eden Gürcistan’ın eski devlet başkanı EduardŞevardnadze ile ilgili bir anısını da paylaşan Özince, “Şişe fabrikası açılışı için Gürcistan’a gitmiştik. 350 davetli vardı. Şevardnadze 650 korumayla geldi.  Devlet başkanı gelmeden önce helikopterle kar maskeliler, silahlı adamlar gelmişti. ‘Şevardnadze’ye 3 kişi yaklaşabilir’ dediler. ‘Aranızdan 3 kişi seçin’ dediler. Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı idim, görev bana düştü. Boylu poslu, siyah deri ceketli bir adam. Hiç konuşmuyor. Eliyle işaret ediyor hemen gereği yapılıyor. Elini kulağına attıktan sonra konuşmalar başladı. Toplantı sonunda elini sıkıp uğurladım. Arabaya binip giderken birden bire geri döndü. Rusça birşeyler söyleyip kahkahalar atarak gitti. Ne dediğini anlayamadım. Sorunca ‘Sizin büyükelçiniz de çok güzel demiş. Büyükelçimiz değerli bir hanımefendiydi. Sovyetler Birliği’nin efsanevi bir Dış işleri Bakanı iken Gürcistan Devlet Başkanı olan bir kişi ile böyle bir garip bir anı yaşadım” dedi.

Ziraat Bankası’nın kumbarasıyla büyüdüm

Çocukluğunda kendisinde Ziraat Bankası kumbarası olduğunu anlatan Özince ODTÜ İşletme bölümünden mezun olduktan sonra bankaların açtığı sınavlara girdiğini söyledi. Hem Ziraat Bankası’nın hem de İş Bankası’nın sınavına girdiğini anlatan Özince kendisinin bankacı olmayı hiç düşünmediğini söyledi. Nitekim 40 yılı aşkın süre çalıştığı İş Bankası’nı banka olarak değil, Cumhuriyetin bir kurumu olarak gördüğünü anlatan Özince, “Bu bankayı Atatürk kurmuş, memleketin yararına iş yapmak için burada çalıştım. Mümkün olduğunca da halktan kopmamak esasına göre çalıştım” diye konuştu. Kendisinin İş Bankası’nda 13 yıl genel müdürlük yaptığını anlatan Özince, “Günümüz kapitalizminin en önemli sorunlarından biri, yönetim şeffaflığının sağlanamaması. Şirketler sosyal sorumluluk projeleri üretiyorlarmış, kurumların da bir kimliği kişiliği var, tabii ki sosyal boyutu da sürekli yaşamalılar. Ancak bir şirket yönetiminin en büyük sosyal sorumluluğu kendi şirketini hissedarlarını düşünerek başarılı kılmaktır” dedi.

İş Bankası’ndan Patara kitabı

Ersin Özince konuşmasında Antalya’nın Kaş ilçesi sınırları içinde yer alan Patara antik kentine de değindi. Patara antik kentinde modern devletlere ilham veren bir katılımcı demokrasi anlayışının olduğunu anlatan Ersin Özince İş Bankası’nın uzun bir süredir Patara kazılarının sponsoru olduğunu  da vurguladı.  Özince, bu çerçevede  İş Bankası iştiraklerinden Kültür Yayınları İş Limited Şirketi tarafından  editörlüğünü Prof. Dr. Havva İşan Işık’ın yaptığı Patara isimli bir kitap yayınladığını söyledi. Yeni yayınlanan bu kitabı Patara kazılarına uzun yıllardır başkanlık eden Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva İşkan Işık ile birlikte Salı Grubu Başkanı Muharem Koç’a hediye eden Özince, “Patara’da Likya medeniyetinin bugüne örnek olacak kadar ileri düzeyde olduğunu gösteren bir tarih var. Arkeologlarımız Patara’da taşları sırtlarında taşıyarak bir medeniyeti gün yüzüne çıkarmışlar. Ama bir çoğumuz Patara’yı halen doğru düzgün bilmiyoruz. Ben de hasbel kader üniversiteden okul arkadaş grubumuzun gezisiyle gidince öğrendim. Antalya’ya en az bir Efes kadar büyük bir hediyedir Patara. Şehir devletlerinin merkezi olan, parlementosu bulunan muazzam bir antik kent olan Patara’ya Antalya sahip çıkmalı”  şeklinde konuştu.

Soruları da yanıtlayan Özince, Bankacılık faaliyetinin devletin verdiği lisansla yapılabilen bir imtiyaz işi olduğunu söyledi. Özince “İş Bankasının Hindistan’dan gönderilen paralarla kurulduğuna ilişkin ifadelerin ise tam anlamı ile doğru olmadığını söyledi. Özince Sadece Hintli Müslümanlar değil, diğer dinlerden bazı Hint vatandaşları da Türk Kurtuluş Hareketine destek vermiş, İş Bankası’nın kuruluş sermayesinde yaklaşık 30 kişi olan kurucu sermayedarlar da kuruluş sermayesine katılmıştır” dedi. 

Atatürk’ün liderliğini yaptığı mücadelenin emperyalizme karşı bir kurtuluş hareketi olduğunu vurgulayan Özince, “Atatürk’ün İş Bankası’nın kurucusu olması büyük bir onurdur. Milli bankacılık tüm dünyada hala çok gerekli. Siyasetin eline düşen bankadan ister özel, ister kamu hayır gelmez. Şu anda bankalarımızın çoğu da ne yazık ki siyasetten olumsuz yönde etkilenmektedir. Toplantı teşekkür belgesi takdimiyle sona erdi.

banner32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner324

banner174

banner242

banner344