banner302

banner265

banner292
banner228
08 Nisan 2020 Çarşamba 16:40
Antalyalı müteahhitlerden duyuru

Antalya Müteahhitler Derneği Başkanı Atılgan Sert Kamuoyunun ve Spor camiasının ve özellikle Antalyaspor Kulübü, yöneticileri ve yönetenlerin bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olarak kulübün içinde bulunduğu sıkıntının sanki Müteahhitlerden kaynaklanan bir durum gibi algı yaratarak paylaşımda bulunması, inşaat sektörünü ve Antalyalı müteahhitleri derinden üzdüğünü belirtti.

Antalya Müteahhitler Derneği Başkanı Atılgen Sert

Antalya Müteahhitler Derneği adına duyuruda bulunan Atılgan Sert, şunları söyledi:

  • “Hiç kimse müteahhitler/ Hafriyatçılar Antalyaspora karşı veya sevmiyor gibi, bir ortam yaratmasın Antalya’da birçok amatör spor kulübünde anılarımız vardır. Ve sektörümüzün dinamikleri çok iyi bilinmesini istiyoruz ki iyi bir Antalyaspor taraftarıdır.
  • "Kaçak harfiyat dökenler kayıt altına girmekten mi rahatsız?" şeklinde ki paylaşımı da üzülerek okuduk. Ancak şu iyi bilinmelidir ki, bunun önlenmesi için tüm kamyonlara Araç Takip Sistemi takılmıştır. Bunun kontrolü Büyükşehir Belediyesi'ndedir. Bunun için iki yılda bir tekrarlanan, kamyonculardan takip cihazı ücreti alınmaktadır. Bizim bunla alakalı bir rahatsızlığımız yoktur! Aksine bizde araç takip sistemini desteklemekteyiz. Bu sistem internet üzerinden zabıta ekipleri ile çok rahatlıkla denetlenebilir. Kaçak döküm yapanlara da ciddi oranda yaptırım uygulanabilir. 
  • Antalya’nın değerlerini iyi biliriz… Yalnız şunları bilmek gerekir 350 sektörün lokomotifi olan inşaat. Son beş yıldır birçok badireler atlatarak ayakta kalma savaşı vermektedir. Daha önce toplanan ücretlerin üzerine yüzde 330 fiyat artışı yaparak haksız bir fiyatlama ile karşı karşıyayız. Yanlışları söylemek bu memlekette ne zaman suç oldu. İstanbul, Ankara, Bursa illerinin çok çok üzerinde hafriyat ücret bedelleri talep edilmektedir. Bu konuda ki haksızlık ve fahiş uygulamanın her zaman karşısında olacağız.
  • Müteahhit hafriyat işleri için harcadığı tutarı yüzde 150 kadar arttırmış ve son tüketicinin alım gücünü olumsuz etkilemiştir. Ruhsat almamız için zorunlu bir evrak haline gelmiştir. İş yükünü artırmıştır. Ücretlendirme hiç gerçekçi değil ve yanlışlar içermektedir. Rayiç fiyatlar ortadır. Kamyon başına 300 TL sadece nakliye ücreti binmektedir. Müteahhitler veya hafriyatçılar kendi arasında yaptıkları malzeme alışverişleri için bile üçüncü şahıs olarak hiç bir hizmet almadıkları Antalyaspor’ü 10 TL+ KDV olarak ton başı fiyat ödüyor bu haksız kazanç değilde nedir? 
  • Antalyaspor’un geleceğini sadece müteahhitlerin işlerine yüklemek iş bilmezlik ve acizliktir.  Eğer Antalyaspor’un bir sıkıntısı varsa bu konularla ilgili başka alanlarda çalışma başlatması gerektiğini hatırlatmak isteriz.  Bunları rakip olarak değil bir ekip olarak başarmak gerektiğine inanıyoruz. Kamuoyuna duyuru şeklinde yapılan bir takım paylaşımlarda biz müteahhitleri Antalyaspor düşmanı gibi gösterilmeye çalışıldığını, üzülerek gördük. Bizde Antalyaspor yöneticileri kadar Antalyasporluyuz. Bizim hafriyat döküm işlemiyle ilgili şikayetimiz sadece Hafriyat Ücretsel’i noktasındadır.
  • Atık muamelesi olarak görülen hafriyat, aslında atık değil  yüzde yüz doğal malzemedir. Hafriyat hem müteahhitleri hem hafriyatçıların ekmek parasıdır. Asbest içerik ihtiva eden ve inşaat atıklarının ıslahı elbette doğru bir düşüncedir. Doğanın ve şehrin korunması için kaçak dökümün önüne geçilmelidir. Son beş yılda Antalya’nın hangi bölgesinde hafriyat çöplüğü olmuştur gösterilmesini isteriz. Bu konuda en çok hassasiyet gösteren veçevreye  titiz davranan müteahhitler olmuştur. Yalnız şunu belirtmek gerekmektedir ki doğal olduğuna emin olduğumuz hafriyat birçok sektörde hammadde olarak kullanılmaktadır. Biz müteahhitler temel dolgusu, perde dolgusu, su basman dolgusu, çevre düzenleme ve peyzaj aşamalarında bu malzemeyi kullanmaktayız. 
  • Çevre sağlığını bilmeyen bir kamyonun 40 km rampada ne kadar salınım yaptığını dahi hesap edemediğine ayrıca şahit olduk. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi yürütenler % 100 doğal malzemeyi atık olarak ele alması ise hepimizi şaşırtmıştır. Öte yandan yapılan açıklamada sanki Covid 19 hafriyattan yayıldı …Antalya’nın ilçeleri biz müteahhitler imar ettik. Nerede ne nasıl davranılacağını, çevrenin nasıl korunup kollanacağını da iyi bilmekteyiz. Ancak şunu da söylemek isteriz ki; Antalya’nın bir çok ilçesinde belediyeler kamyonlara takip cihazı takmazken Merkez de ki hafriyat işlerini yürütenlere adeta ceza kesilir gibi muamele ile karşı karşıyadır. Antalya da Kızıllı Bölgesi yolu dahi olmayan bir bölge. Buraya sırf müteahhitlerin ruhsat alabilmek için zorunlu olarak yönlendirilmesi ve bunun için de bir makbuz alınması sektörümüzü rahatsız etmektedir. Büyük kamyonlara cip takılması kurtuluş değil. Bu kez hafriyatlar küçük tonajlı araçlarla çekildiğini de ayrıca belirtmek isteriz.
  • Antalyaspor Kulübü Yöneticilerinin sadece tek gelir kaynağını hafriyat olduğunu söylüyor olması üretemeyen, proje yapamayan, kaynak sağlayamayacak bir duruma düştüğü ve çaresiz kalmanın heyezanı içinde olduğu anlaşılmaktadır. Yönetim istifa tezahüratlarına üzülerek şahit olduk. Ancak Antalya sahaya sırtını dönenleri asla unutmaz.  Bizlerde kulüp yöneticileri kadar Antalyasporlu'yuz fakat bizler, sektörümüz adeta soyuluyoruz. Derdimiz Antalyaspor değil. Sektörümüzün tek sıkıntısı hafriyat ücretlendirmesindeki adaletsizliktir. Sektörümüze yapılan saldırı niyetinde ki paylaşımlar asla unutulmayacaktır. Güçlü Antalyaspor demek güçlü Antalya demektir. Ancak bu gün Antalyaspor'un durumunu hafriyata ve hafriyatçıya yüklemek en büyük hatadır.

KAMUOYUNA DUYURULUR
 

MYGazete Haber Merkezi

Emel Gümüş
Meslek hayatına Antalya Yeni İleri Gazetesinde başladı. Daha sonra uzun yıllar Beyaz ve Fotospor Gazetelerinde görev yaptı.
banner32
Son Güncelleme: 08.04.2020 17:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İnşaat A.Ş. 2020-04-08 19:44:26

Bu kadar vurdumduymazlığa bir son vermenin zamanı gelmedimi haraca bağlanan müteahhit olmak is-te-mi-yor-uz

banner324

banner174

banner242