banner302


banner292
banner228
13 Şubat 2019 Çarşamba 13:30
Antalya Sivil Toplum Kuruluşları Brüksel'de AB'nin misafiri oldu

Büyük Hedef Derneği Başkanı Murat Dinç öncülüğünde Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği Gönüllüsü Hakan Şimşek, Efem Akdeniz Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Proje Koordinatörü Necla Turan, Büyük Hedef Derneği Gönüllüsü Ersümer Eren ile 6 günlük program süresince Antalya’daki STK'ların başarılı ve etkili çalışmaları üzerine derin sohbetler yapılırken, Antalya’dan kabul edilen başarılı AB projeleri anlatıldı.

 Bu seçkin projelerden Büyük Hedef Derneği'nin Eşbaşvuranı olduğu “Antalya Sivil Platformu – SİVİLANT “Kamu ve STK’lar Arasında İşbirliğinin Güçlendirilmesi için Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı” üzerine Brüksel’de uzun uzun görüşmeler ve anlatımlarla değerlendirildi. SivilAnT® projesi neden Antalya’dan hibe almaya hak kazanan tek proje olduğu ifade edildi.

SivilAnT® projesi Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği liderliğinde 17 kuruluş tarafından sunulan, başta Antalya olmak Batı Akdeniz bölgesindeki sorunların çözüm ortağı olmaları konusunda sivil toplum kuruluşları, akademik camia, yerel yönetimler, kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör girişimleri arasında diyalog ve işbirliği platformu kurmayı hedeflemesi ilkesi ile Brüksel’de tüm dikkatleri üzerine topladı. Sivil toplum kuruluşlarının kapasitelerini geliştirmek, sivil araştırmaları desteklemek, filantropiyi, aktif vatandaşlığı ve gönüllüğü teşvik etmek SivilAnT® projesinin özel amaçları arasında yer alması ile aktif proje olması ile ses getirdi.

Ayrıca Efem Akdeniz Gençlik ve Spor Kulübü Derneğinin AB Sivil Toplum Destek Programı altında yürütülen Yerel STK’lar Hibe Programı kapsamındaki “Gönüllünün Gücü” projesini tanıttık. SivilAnT Platformu üyesi kuruluşlar tek tek tanıtıldı.

6 günlük Brüksel gezisinden dönen Büyük Hedef Derneği Başkanı Murat Dinç şunları söyledi:

 “Avrupa Birliği kurumlarını, işleyişini yerinde inceleyip anladığımız bir çalışma ziyareti yaptık.  Özellikle AB çapında faaliyet yürüten STK'lar, çatı organizasyonları, tüzüklerini, çalışma ortamlarını, faaliyetlerini ve projelerini gördük. Hem Antalya’daki Sivil Toplumun yaptığı etkili çalışmaları anlattık, SİVİLANT Platformunu tanıttık hem de birer gönüllü olarak Antalya’mızın tanıtımına katkı verdik.

Bu ziyaret sonrası yeni işbirliği fırsatları oluşmuştur. Büyük Hedef Derneği yeni çalışma ziyaretleri ile daha çok STK temsilcisini Antalya’dan Avrupa’ya gönderebilecektir. Böylece hem STK'larımızın kapasitesi artarken hem de ülkemizin tam üye olması için AB sürecine birer sade vatandaş olarak desteğimizi doğrudan ifade ettik.

Yereldeki Sivil Toplum Kuruluşlarına AB fonları konusunda daha çok yararlanması için yenilikçi kolay çözüm önerilerimizi AB Komisyonu ve Avrupa Parlamentosunda dillendirdik. AB STK'ları ile gelecek işbirliği konusunda ortaklık içinde devam edilmesine karar verdiğimiz yararlı bir çalışma ziyareti yapıldı. Bu ziyaratlerin daha sık ve kapsamlı yapılması gerekiyor." 

Brüksel’de ziyaret edilen yerler ve kişiler şu şekilde:

 AB nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, AB Müşaviri Orhan Aydın, Avrupa Parlamentosu Milletvekilleri; Hollandalı Milletvekili Türkiye Raportörü Kati Piri, Yunanistan Milletvekili Miltiadis Kyrkos, Bulgaristan Milletvekili Nedzhmi Alı ve Turkey Forum Genel Sekreteri Laura Batalla Adam, AB Komisyonu Erasmus+ Sport Bilgilendirme Toplantısı, AB Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü Türkiye Masası heyeti, AB Komisyonu Eğitim ve Kültür Genel Müdürlüğü Uluslararası İşbirliği Başkanı Claire Morel, CHP AB Temsilcisi Kader Sevinç, Akparti Brüksel Temsilcisi Ruhi Açıkgöz, Hayatboyu Öğrenme Platformu, Avrupa Gençlik Forumu, Avrupa Engellilik Forumu, Avrupa Yetişkin Eğitimi Derneği, Avrupa Öğrenciler Birliği, Avrupa Engelli Hizmet Sağlayıcıları Derneği, İKV Brüksel Temsilcisi, TOBB ve TUR&BO Brüksel Temsilciliği.
 

banner32
Anahtar Kelimeler:
Murat Dinç
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner343

banner324

banner174

banner242

banner344