banner234

banner265

banner292
banner228
26 Temmuz 2019 Cuma 09:56
Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkârlar Odası'ndan önemli açıklama!

Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası, kamuoyunda kendileri hakkında çıkan haberlere yönelik açıklamada bulundu.

Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odas Başkanı Yasin Arslan, depolama alanları Hurma, Gürsu ve Kundu'nun odaya devrinin söz konusu olmadığını söyledi.

Arslan, yetki ve takdirin odaya ait olduğu depolama alanlarında kendilerine ulaşan bir şikayet olmadığını belirtti. 

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Son günlerde Antalya kamuoyunda bizim hakkımızda yalan ve gerçeklik payı olmayan algı oluşturulma çabasında olan kişi ve kişiler olması sebebiyle bu açıklamaya gerek duyulmuştur.

Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkârlar Odası olarak; bizlerin sorumluluğu odamıza kayıtlı üyelerimizin haklarını korumak, kollamak ve mevzuat kapsamında verilen tüm görevlerin işleyişini sağlamaktır.-Son günlerde; depolama alanlarımız ile alakalı olarak kamuoyunda sıkça dile getirilen Hurma, Gürsu, ve Kundu Depolama alanlarının Özel mülk olması sebebi ile bahsi geçen depolama alanlarının odamıza devri söz konusu değildir

-.
Yerleşkesi özel mülk olarak geçen, Hurma, Gürsu ve Kundu bekleme alanlarına odamızın herhangi bir hak ve yaptırımı uygulaması söz konusu olmadığından, Ulaşım Daire Başkanlığı'na resmi yazı yazılarak, müracaat edilmiş olup, söz konusu bekleme yerlerindeki araçların en uygun resmi bize bağlı depolama alanlarına burada bekleme yapan araçların planlanması istenmiştir. Takdir ve yetki ulaşım dairesindedir.

-.

Odamız tarafından temizlik ve diğer Kontrolleri sağlanan Gürsu - Varsak Köprü - Varsak Altıayak – Aksu – Meydan – Otogar – Sarısu – Ünsal depolama alanlarımız hakkında şoförlerimizden bizlere ulaşan herhangi bir şikayet unsuru bulunmamaktadır.

Şoför esnafımızdan depolamalar ile alakalı temizlik hakkında şikayet ulaştığı takdirde depolama alanlarımızdaki işletmeci - kiracı ile  yapılan sözleşme maddelerinde geçen; depolama alanlarımızdaki lavabo ve tuvalet temizliği işletmeci-kiracılara ait olup her ay içerisinde haftalık görev dağılımı yapılıp, depolamanın tüm temizliğini sağlamaları sorumluluğu yüklenmiştir. 


 
Odamıza Şikayet geldiği takdirde; Bu Maddeye uymayan / Aksi davranışlar sergileyen İşletmeci  Kiracı / Kiracıların Uyarılarak Gerekli temizliğin yapılması sağlanmaktadır, Tekrarı halinde Söz konusu Yapılan Kira Sözleşmesi gözden geçirilmektedir.
- Ulaşım tarafından suç işleyen şoförlere uygulanan cezalar, Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Ceza Yaptırım Cetveli yönetmeliğindeki maddeler esas alınarak ve UKOME kararı ile Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından suçu sabit görülen şoförlerimiz hakkında cezai işlem bürosu tarafından ceza uygulanmaktadır. Şoförlerimizin ceza alması bizleri de üzmektedir.


Genel itibari ile cezaların büyük bir bölümünü sabah ilk sefer sırasına gelmemek, akşam son sefer sıra terk, durakta durmamak, sigara içmek ve klima çalıştırmamak gibi suçlar teşkil etmekte ve bu suçlardan dolayı cezalar uygulanmaktadır.

Suçu sabit görülen şoförlerimize uygulanan cezalar Antalya halkımıza sağladığımız toplu taşıma hizmetinin daha iyi, daha konforlu olması ve şoför esnafımızın daha bilinçli olması ve hataların tekrarlanmaması adına Büyükşehir Belediyemize nağlı Ulaşım Dairesi Cezai İşlem Bürosu yaptırım cetvelindeki maddeler gereğince uygulanmaktadır.

Cezaların ağır olduğu gerekçesi ile yazılı ve sözlü müracaatımızı yapmış olup belediye yönetimi tarafından çalışma yapılmaktadır. Bizler de takipçisiyiz inşallah en kısa sürede hayata geçecektir. Bizlerin, Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkârlar Odası tarafından şoförlerimize ceza yaptırımı uygulamamız söz Konusu değildir.

Odamız tarafından ceza verilen ve cezalı olup çalışamayan kartı askıya alınan şoför esnafımız yoktur.


Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkârlar Odasının geçmiş dönemlerde bünyesinde çalıştırdığı istihdam ettiği kişilerin bizim dönemimiz ile alakası olmayan davalar açması sebebi ile ciddi tazminat giderleri olması ve yine geçmiş dönem oda başkanlarının yapmış olduğu yazılı sözleşmelerden dolayı büfe kiracısından oda başkanına verilen çek davası, geçmiş dönemde organize edilen öfke ve stres kontrolü semineri için seminer eğitimcisine ödemesinin yapılmadığı davası, yine aynı şekilde 2012 yılında bir oda başkanı tarafından reklamcı ile yapılan sözleşme gereği taahhüt ettiği araç sayısına ulaşamadığı gerekçesi ile ödenen tazminatlar sonucu olarak odamız çok yüksek tazminat ödemeleri ile karşı karşıya bırakılmıştır.Odamızın yukarıda belirtilen olumsuzluklardan dolayı odamız maddi anlamda ciddi zorluklar çekmektedir.

En son 2018 Ocak ayında gerçekleşen genel kurulumuzda alınan karar neticesinde odamızın giderlerinin ve masraflarının karşılanması adına esnaftan para toplanması konusunda yönetime yetki istenmiş olup, esnaftan para toplanması için genel kurulda yönetimimize tam yetki verilmiştir.

Mevcut yönetimimiz ile alakası olmayanve geçmiş D-dönemlerdeki olumsuzluklardan dolayı odamıza, açılan davaların dava gider ve masraflarının karşılanabilmesi için esnafımızdan genel kurul karanına istinaden yönetim kurulu kararı ile aylık araç başı 100 TL toplanması kararı alınmıştır.Bu alınan karar neticesinde; esnafımızın hür iradeleri ile ıslak imzalıolarak odamıza ve ulaşım dairesine vermiş oldukları 100 TL Kesinti talimatları Ulaşım A.Ş Tarafından ayın son günü esnafımızın hak edişlerinden kesilerek odamıza ait resmi banka hesabına yatırılmakta idi. Ellerinde tek bir belge olmadan, esnafımızın, hür iradesi ve ıslak imzalı olarak verdikleri ödeme talimatlarının, yasal olmadığını yazan – çizen, karalama yapan ve iftara atan basın ve gazeteci kimliğinden uzak bu kişileri ve bu kişilere destek olanları kamuoyunun takdirine ve vicdanına bırakıyoruz.


Kaldı ki önümüzdeki süreçte ödeme talimatlarının tamamının direkt banka hesapları üzerinden gerçekleşmesini Ulaşım A.Ş. talep etmiştir. 

Bu kararın yasal olmadığı haberleri tamamen yalan ve ahlak dışı haberlerdir.

Ekim 2019 tarihi itibariyle hür iradesi ve ıslak imzalı olarak ödeme talimatı veren esnafımızdan kesilen tutarlar banka üzerinden direkt olarak odamıza aktarılacaktır.Aksi takdirde odamızın bu borç yükünden, batağından kalkması mümkün değildir.

Bu borçların odamıza ait borçlar olduğu için oda başkanı ve yönetimin kimler olduğu gözetilmeksizin, resmi olarak ödenmek zorundadır.


Kimse bu borçları ailesinden kalan evini, tarlasını satılığa çıkartıp  ödemeyecek, 

Devletin asli devamlılık ilkesi gereğince bu borçlar odamızın borcudur.

Şahsım Yasin Arslan’ın sürekli siyaset yaptığı konusunda eleştiren kişilere ithafen, 2016 yılında göreve geldiğim zamanda CHP Milletvekili Çetin Osman Budak’ın o dönem araçları bağlanmış esnafımızın yanında olmak istemesiyle, Varsak depolama alanımıza gelmesiyle birlikte basın açıklaması yapmamdan dolayı şahsımı direkt olarak siyasi görüşü Cumhuriyet Halk Partili olarak ilan edilmiştim.


Dönemin belediye başkanına, bizlere muhalif olan kişiler tarafından sürekli siyasi görüşümün CHP’li olduğu konusu iletilerek defalarca şikâyet edilmiştim.

Şahsım ve esnafım meclis toplantılarından zabıta ve polis kolluk kuvvetleri tarafından çıkarılmış, yıpratılmaya hedef bırakılmıştım ama hiçbir zaman yapılan zulümlere karşı aldığım terbiye ve ahlak değerlerim ile hiçbir zaman hakaret ve bu tarz kötü davranışlara kalkışmadım.

Yapılan bu kötü davranışlara karşılık önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanımız ile ilk önce hizmet kalitemizin arttırılması ve devamında esnafımın menfaatleri doğrultusunda uyum içerisinde gece gündüz çalışarak, esnafımızın aylık 7.800 Km yapma garantisi ile ay sonu toplam hak ediş tutarlarının üzerinin 38.000 liraya gelir desteği ile tamamlanması ve her yıl düzenli olarak enflasyon üzerinden zam yapılması kararını aldırdık.

Araçlarımız avrupa standartlarında olması sebebi ile kullanım yaşı 10 olan otobüslerimizin kullanım yaşının 15 yaşa çıkarılması kararını hep birlikte sevinç içerisinde belediyemize UKOME kararı olarak aldırdık.


Havuz sisteminden tüm esnaflarımıza eşit hak ediş dağıtılmasını, yollarda yaşanan yolcu yarışlarının  önüne geçerek bu sorunu ortadan kaldırdık.

 Tüm araçlarımızdaki şoförlerimiz ile anlık olarak irtibat kurulabilmesi için araç içi mobil sabit hat uygulamasını hayata geçirdik. Katma değer vergisi ve gelir vergisinin düşürülmesi için ülke çapındaki tüm otobüsçüler esnaf odaları ile birlikte işbirliği ve çalışmalar yaparak hasılat esaslı vergi sistemine geçilmesini sağladık.

Son 5 yıl içerisinde belediyemize ödenen belediye aidatlarını ve devir ücretlerinin hukuk çerçevesinde esnafımıza geri ödenmesini sağladık.Önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanımız, hükümet yetkileri ve siyasi parti temsilcilerimiz ile yukarıda belirttiğimiz ve hayata geçirdiğimiz projeleri görenler düne kadar şahsıma Cumhuriyet Halk Parti'li diyenler, projeleri ve başarımızı hazmedemeyerek bu sefer de şahsımın Ak Parti'li olduğunu beyan ettiler. 

Bizim tek düşüncemiz esnafımızın dertleri ve sıkıntılarıdır.

Bu sıkıntı ve dertlerin giderilmesi için parti gözetmeksizin görüşemeyeceğimiz kimse olmadığını tüm Antalya halkı ve kamuoyunun  gördüğünü düşünüyorum.Kaç oda başkanımız var ki başkanlığını yaptıkları resmi kurum olan odalarımızın sorunlarını dile getirmek için Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, CHP Genel başkanımıza, Dışişleri Bakanımıza, İçişleri Bakanımıza, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımıza, Ticaret Bakanımıza ve tüm siyasi parti Milletvekillerimize ulaşarak esnafının sorunlarının çözümü için esnafın derdini anlatabilmiş, aktarabilmiştir. 

Takdiri Antalya kamuoyuna bırakıyorum.Tüm Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkârlar odamıza bağlı esnafımız, bizler ile gurur duymaktadır ve duydukları sevginin karşılığı olarak bizlere daima destek olmaktadır.Bizler esnafımızın, odamızın seçilen temsilcileriyiz. Bugün Belediye Başkanımız ile çalışmalarımız için gayret gösterdiğimiz mücadeleyi görenler ve hazmedemeyenler kişiler bu defada ne zaman CHP’li oluverdin söylemleri İle ithaf etmekteler.Değerli Antalya halkımız;  bizim siyaset yapmadığımız açık ve net olarak ortadadır. Demokrasimiz ile seçilen Büyükşehir Belediye Başkanımız ve diğer Belediye Başkanlarımız ile esnafım arasında köprü olarak sorunların çözümü noktasında birlikte uyum içerisinde çalışmak zorundayım.Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek ile sorunların çözümü için Gazipaşa’dan Kaş’a bizi nereye çağırır ise orada olurum ve uyum içerisinde birlikte çalışırım.

Bu durumu siyaset yapmak olarak gören ahlak ve terbiye yoksunu kişileri Antalya kamuoyunun takdirine bırakıyorum kalemlerine müdahale edilen gerçeği yansıtmayan haber ve haberleri yazan kişilere karşı dik duruşumdan asla vazgeçmeden!

Bu durumun siyaset yapmak olmadığını, esnafımın sorunlarının çözümü noktasında siyasi parti gözetmeksizin; demokrasimiz ile seçilen tüm Başkanlarımız ile uyum içerisinde çalışmaya devam edeceğimi belirtmek isterim.

Siyasete girmek gibi bir düşüncem ve kararım olması durumunda 2021 yılında yapılacak olan odamız genel kurulunda oda başkanlığımıza aday olmadan, siyaset yapacağımı, hangi siyasi parti içerisinde olacağımı hür iradem ile açıklar, yapacak olduklarımızı belirleriz."


 

banner32
Anahtar Kelimeler:
Yasin Arslan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner157

banner263

banner174

banner242

banner275