banner302


banner292
banner228
01 Nisan 2018 Pazar 13:29
Antalya'daki ünlü otele kötü haber

Antalya'nın ilk 5 yıldızlı oteli olarak Muratpaşa ilçesi Gençlik Mahallesi'nde, 1970'li yıllarda denize sıfır inşa edilen Divan Antalya Talya Otel binasının, yaklaşık 50 yıllık süreç sonunda ekonomik ömrünü doldurduğu gerekçesiyle yıkılıp, yeniden inşa edilmesi gündeme geldi. Yaklaşık 2 yıldır da kapalı olan otelin, daha önce mahalle sakinlerinin karşı çıktığı son 2 katıyla ilgili açılan davalarda yıkım kararı verildi.

Otelin yıkılıp, yeniden yapımı kararı sonrasında Antalya Büyükşehir Belediyesi'nce 9 Mayıs 2016 tarihli 1/5000 ölçekli Nazım İmar Plan Değişikliği, meclis kararıyla onandı. Muratpaşa Belediyesi tarafından da 2 Eylül 2016 tarihli 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği'ne yönelik meclis kararı alındı. Büyükşehir ve Muratpaşa belediyelerinin aldığı imar planı değişikliği kararlarının iptaline ilişkin Gençlik Mahallesi sakinlerinden Abdullah Saraçoğlu, Yaşar Süzen, Lale Çalık Sarper ve Naciye Şule Sözen, Antalya 4'üncü İdare Mahkemesi'nde dava açtı.

PLAN DEĞİŞİKLİKLERİ İPTAL EDİLDİ

Davada, plan değişikliklerinin hukuka aykırı olduğu, dava konusu parsellerin bulunduğu yere ilişkin daha önce yapılan plan tadilatlarının mahkeme kararıyla iptal edildiği, bunun üzerine yeniden mahkeme kararlarını etkisiz hale getiren imar planları yapıldığı, hukuka aykırı bulunan ve ruhsata aykırı yapılaşmaların kazanılmış hak kabul edilemeyeceği belirtilerek, iptali istendi. Antalya 4'üncü İdare Mahkemesi, iki belediye tarafından hazırlanan imar planlarının imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine, planlama tekniklerine ve kamu yararına uygun olmadığı kanaatiyle iptaline karar verdi.

'DENİZDEN ESEN RÜZGARI ENGELLİYOR'

Mahkeme kararında, otelin yeni projesindeki inşa alanında, daha önce Danıştay kararlarıyla da kesinleşen emsalin aşıldığı, ilave inşaatlar nedeniyle az oranda da olsa sahilden esen serinletici rüzgarın kent içine girmesinin engellendiği, sahil şeridinin aşırı yapılaşma sebebiyle doğal dengesinin bozulduğu da belirtildi. Ayrıca mevcutta 7 katlı inşa edilmiş olmasının, kazanılmış hak olarak planlama tekniğine uygun olmadığı, yıkılıp yeniden inşa edilmesi sürecinde 5 kata müsaade verilen bir alanda kazanılmış hak kavramıyla yapılan atfın, ileride alınması muhtemel yapı ruhsatiyesi açısından tereddütler ve olumsuzluklar doğurabileceği gibi sebepler de gösterildi.

İSTİNAF MAHKEMESİ'NE İTİRAZ EDİLDİ

Antalya 4'üncü İdare Mahkemesi'nin Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Muratpaşa Belediyesi'nin imar planı değişikliğini iptal eden kararına karşın iki belediye ve davaya müdahil otelin sahibi Marmaris Altınyunus Turistik Tesisler A.Ş. firması tarafından Konya Bölge İdare Mahkemesi'ne itiraz edilerek, yürütmenin durdurulması talep edildi. Ancak Konya Bölge İdare Mahkemesi 2'nci İdare Dava Dairesi, Antalya 4'üncü İdare Mahkemesi'nin kararına karşı istenilen yürütmenin durdurulması talebini reddetti.

DAVALAR 30 YILDIR SÜRÜYOR

1987'de sonradan yapılan son 2 katla ilgili 30 yıldır hukuki mücadele veren davacı mahalle sakinleri istinaf kararını sevinçle karşıladı. Yürütmenin durdurulmasıyla ilgili talebin reddedilmesinin son derece olumlu olduğunu belirten mahalle sakinleri, "Dolayısıyla mahkeme süreci tamamlanana kadar bu aşamada tek bir çivi dahi çakılamaz. Biz daha önce de açıkladığımız gibi, yasal haklara saygılı ve razı olmak kaydıyla 5 kat olarak otelin yenilenmesine, modern yapıya kavuşturulmasına karşı değiliz. Ama Fevzi Çakmak Caddesi'nin önünde deniz kıyısında dev bir kütle yaratmaya çalışmak, tam da virajda bir caddeyi komple karanlığa gömmek, Antalya siluetine, şehircilik esas ve planlamalarına aykırı bir durum" dedi.

(DHA)

banner32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner343

banner324

banner174

banner242

banner344