banner302

banner265

banner292
banner228
15 Nisan 2020 Çarşamba 11:13
Antalya'da pazaryerinde sıkı önlemler alınacak

Antalya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, koronavirüs salgınından korunmak ve salgının yayılımının önlenmesi için 13 maddelik karar almış uymayanlara ise para cezası uygulanacaktı. Son zamanlar ise bu kurallara uyulmadığı gözlendi. Bunun üzerine sosyal medya aracı Twjitter üzerinden bir açıklama yapan Vali Münir Karaloğlu, Antalyalılara seslenerek tedbirlerin uygulanmamasına ilişkin duygularını dile getirdi.

Vali Karaloğlu, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Sevgili Antalyalılar; Defeatle uyarmamıza rağmen pazaryerlerinde sosyal mesafe ve izolasyon kurallarına uyulmadığını üzülerek görmekteyiz. Bundan böyle, pazar yerlerimizd korona virüs tedbirlerimizi artırıyoruz."

Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliklerine gönderen genelge 13 maddden oluşuyordu. Gönderilen talimatlar vatandaşlara ikaz edilerek, "Tm kamu kurum ve kuruluşlarının, Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve ilgili bakanlıkların yayınladığı talimat ve genelgelere titizlikle uyulması, görev kapsamında gerekli kontrol ve denetimlerin yapılması" istenmişti.

İşte bakanlığı gönderliği o maddeler:

Kurumların web siteleri ile il genelinde belediyelere ait dijital ekran, bilboardlar ve yerel basında Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü'nün salgından korunmaya yönelik yayın ve bilgilendirmelerine istinaden, su ve sabun kullanımı, hijyen ve dezenfeksiyon konusunda duyarlılık oluşturulmasına yönelik bilgilendirme yapılacak.

Toplu yaşama alanları olan Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'na bağlı birimler, Adalet Bakanlığı'na bağlı ceza infaz kurumları ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarına bağlı yurt, huzurevi, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri vb. yataklı kurum ve kuruluşlarda gerekli tedbirler ilgili kurumlarca alınacak. Resmi ve özel kuruluşlara ait konaklama tesislerinde de gerekli tedbirler alınacak.

İl genelinde kamu kurum ve kuruluşları hizmet binaları ve çevrelerinin dezenfeksiyon işlemleri Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak. Gerekli durumlarda Antalya Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri izinli biyosidal uygulayıcı firmalardan hizmet alımıyla dezenfeksiyon işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Şehir içi, şehirler arası, servis taşımacılığı gibi tüm toplu taşıma araçları ve durakların dezenfeksiyon işlemlerinin takibini belediyeler yapacak. Toplu taşıma araçlarına biniş ve inişlerde kullanılmak üzere de el dezenfeksiyon aletleri konulması tavsiye edilecek.

Bu tür işletmelerin yemek dışında kalan ve sosyalleşme, eğlence, vakit geçirme, spor vb amaçlı toplu olarak bulunulan bölümlerinin faaliyetlerinin ise geçici olarak durdurulmasına karar verildi. Pastane ve fırın işletmelerin kafe olarak kullanılan bölümleri de durdurulacak. Bu iş yerlerinde sadece tezgahtan satış/ paket servis yapılması, iş yeri içerisinde veya bahçesinde masalara herhangi bir servis yapılması yasaklandı.

Bu türdeki iş yerlerinin denetleme yetki ve sorumluluğu ilgili belediye zabıta müdürlüğünde olmakla birlikte, diğer kurumların tamamı görev alanına giren konularda, kurulun aldığı kararlara aykırılıkların tespitine ilişkin denetim ve kontrol yapabilecek. Aksi davrananlara tutanak tutulması, gerekli adli işlemlerin takibi, sorumluluk bölgesine göre ilgili kolluk birimi ve iş yerlerine ruhsat veren kuruma, idari işlem gerektirenlerin ise iş yerlerine ruhsat veren kuruma 24 saat içinde gönderimi sağlanacak.

İl genelinde bulunan açık ve kapalı oto pazarların faaliyetleri durduruldu. Hayvan pazarları kapatıldı. Açık ve kapalı semt pazar yerlerinde sadece gıda satışı yapılan bölümlerin açık kalması veya satış tezgahlarının arasının en az 1'er metre olması gerekiyor. Kişisel teması en aza indirecek şekilde gerekli düzenlemeleri ilgili belediyeler yapacak.

İl genelinde turistik gezi ve dalış amaçlı her türlü deniz ulaşımı sağlanan yat, tekne faaliyetleri durduruldu. Ayrıca, tur operatörleri veya konaklama tesisleri tarafından şehir içinde veya şehirlerarasında AVM, kültürel gezi alanları gibi lokasyonlara yerli ve yabancı turistlerin toplu olarak taşınması yasaklandı.

Halihazırda hizmetleri öncelikli hale gelen kamu sağlık kuruluşlarına ihtiyaç halinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca imkanlar ölçüsünde personel, araç, malzeme ve lojistik destek sağlanacak. İnsanlara doğrudan temas etmek suretiyle hizmet veren berber, kuaför ve güzellik salonu gibi iş yerlerinde çalışanların maske ve eldiven kullanması, hijyen kurallarına azami özen göstermeleriyle ilgili meslek kuruluşları duyurularını yapacak.

İl sınırları içinde vatandaşlardan, yurtdışından gelenlerle, bunlarla aynı çatı altında ikamet eden veya her ne şekilde olursa osun temas nedeniyle koronavirüs bulaşma/taşıma şüphesi altında olanlara İl Sağlık Müdürlüğü ve kolluk birimlerince, '14 gün süreyle evlerinden ayrılmamaları' yönünde yazılı tebligat yapılacak. Bu kişilerden evlerinden ayrılmamaları yönündeki birinci ikaza uymayanlara, 3 bin 150 TL idari para cezası uygulanacak. Yapılacak ikinci kontrolde de evlerinde bulunmadıkları tespit edilenleri, Valilik tarafından belirlenen yerlerde 14 gün süreyle sıhhi gözetim altına alınacak. Haklarında tekrar 3 bin 150 TL idari para cezası ve Türk Ceza Kanunun 195'inci maddesi uyarınca adli işlem uygulanacak.

Kurul kararlarına uymayanlarla ilgili ise hem ağır para cezası hem de hapis cezası uygulanacak. Kurul kararlarına uyulmamasıyla ilgili her seferinde olmak üzere Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'inci maddesi gereğinde 3 bin 150 TL para cezası verilecek. Ayrıca Kabahatler Kanunu 32'nci maddesi gereğince 392 TL idari para cezası da verilecek.

TCK'nın Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195'inci maddesinde yer alan, “…yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır" hükmü gereğince, bu hükme uymayan kişilerin haklarında adli ve idari işlemler uygulanacak. İş yerlerine ayrıca kapatma ve ruhsat iptali işlemi de uygulanacak.

MYGazete Haber Merkezi

Emel Gümüş
Meslek hayatına Antalya Yeni İleri Gazetesinde başladı. Daha sonra uzun yıllar Beyaz ve Fotospor Gazetelerinde görev yaptı.
banner32
Son Güncelleme: 15.04.2020 13:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Filiz mizrakli 2020-04-15 11:59:49

Pazar yerine giren her vatandasin atesinin olculmesi cok cok erken teshis icin onemlidir sesimizi duyurursaniz seviniriz.

banner343

banner324

banner174

banner242

banner335