banner302


banner292
banner228
06 Eylül 2017 Çarşamba 12:00
'Esnafın durumu değişmedi'

AGC Bayram Gazetesi’nin turizm kentinin ekonomik durumuyla ilgili sorularını yanıtlayan ekonomi kurmaylarından ATSO Başkanı Davut Çetin, “Antalya ticaretinin yapısal sorunlarını masaya yatırmalıyız” derken, ATB Başkanı Ali Çandır, “Kentimiz başta olmak üzere ülke ekonomimizin seyrinin orta ve uzun vadede iyiye dönmesi için; yatırım ortamının iyileştirilmesine, mevcut işletmelerimizin dünya pazarları ile rekabet edebileceği bir ortamın hazırlanmasına gerek vardır” dedi. ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan ise, “Antalya ekonomisinde bu yıl turizmde ve tarımda geçen yıla oranla önemli iyileşmeler görülüyor. Ancak Antalya için turizm ve tarım dışında birkaç sektörün daha güçlendirilmesi Antalya şehir ekonomisine önemli katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

İŞTE O SORULAR:

Antalya Ticaret ve sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır ve Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Başkanı Abdullah Erdoğan’a, “Antalya ekonomisinin içinde bulunduğu durumun tespiti, ödemeler ve tahsilatlarla ilgili sıkıntılar, esnafımızın ve işadamlarımızın hükümetten beklentileri, 2018 yılı ve daha ileri dönemlerle ilgili öngörüler ve Avrupa ve Rusya ekonomik pazarının Antalya ürünlerine bakışı ve geleceğiyle ilgili beklentiler” konularında AGC Bayram Gazetesi olarak 5 soru yönelttik.

ATSO BAŞKANI ÇETİN:

“ATSO üye sayısı 20 kat arttı”

Antalya ekonomisiyle ilgili bu 5 önemli soruya samimi cevaplar veren ekonomi kurmaylarından ATSO Başkanı Davut Çetin, öncelikle Antalya ticaretinin yapısal sorunlarının masaya yatırılması gerektiğini söyledi. Çetin, “Antalya kent merkezinde ticari, sosyal ve kültürel yaşamı zenginleştirme mücadelemiz 1990'lı yıllarda başladı ve halen devam ediyor. 1990'da yabancı turist sayımız 1 milyon civarındaydı. O dönemden bu yana nüfusumuz 2 katına, ihracatımız 10 katına, seralarımızın alanı 3 katına, çalışan sayımız 3 katına, tarım üretimimiz 2 katına, yabancı turist sayısı ve otomobil sayımız 10 katına çıktı. ATSO üye sayısı ise 20 kata yakın arttı. Ancak kent merkezinde ticaretin yapısı ve esnafımızın durumu çok değişmedi. Kent merkezinin ticaret caddeleri fazla bir değişim ve gelişme gösteremedi” dedi.

‘HERŞEY DAHİL’İ SUÇLADIK

Bu konuda başlangıçta "Her şey dahil turizm" modelini suçladıklarını belirten Başkan Çetin, “Çok konuştuk, bir süre sonra suçlamaktan vazgeçtik. Sonra cazibe merkezleri eksiğimizi konuştuk. Son 10 yılda turizmde çeşitlenme çalışmalarından, cazibe noktalarını artırmaya kadar birçok şey yaptık, yapmaya devam ediyoruz, fakat yine tam olarak çözüm bulamadık. Geçen yıl Antalya ekonomisinin kriz yılıydı, bu yıl turizmde 2015 yılına yaklaşmaya çalışıyoruz. Bugünlerde günde ortalama 60 bine yakın yabancı turist Antalya'ya geliyor, ancak caddelerimizde yine turist sayısını istediğimiz düzeyde artıramıyoruz” diye konuştu.

ÖNEMLİ ETKİNLİKLER DÜZENLEDİK

ATS Başkanı Çetin şöyle devam etti: “Kent merkezi cazibe kazansın, kent kültürü gelişsin, kent merkeziyle birlikte ticaret de gelişsin diye Odamızın kent merkezindeki binasını bir Kültür Sanat Merkezi olarak yeniden inşa ettik, çok önemli sergiler ve etkinlikler düzenliyoruz… Geçen yıl başlattığımız Antalya Alışveriş Festivali'ne 2. yılında yine en büyük etkinlik bütçemizi ayırdık. Antalya’da her 25 liralık alışveriş ile bir çekiliş hakkı kazanılıyor ve otomobilden televizyona birçok hediye veriyoruz. Üstelik bu fırsattan sadece ATSO üyeleri değil, tüm ticaret erbabı yararlanabiliyor… Ticarette güveni artırmak, kaliteyi teşvik etmek için ATSO Etik Üye uygulamasını başlattık. Bu uygulama Türkiye’de bir ilktir. Sektörün kendi belirlediği kriterlere ve Etik Kurulumuz genel ilkelerine uyan işyerlerine vereceğimiz Etik Belge'nin bir ticarette güveni artırmasını ve üyelerimize reklam desteği sağlamasını hedefliyoruz.”

“ANCAK BİR NOKTAYA KADAR ETKİLİ”

“Bu yıl ticaret sektörüne dönük yeni bir uygulamamız Vitrin Yarışması oldu. Bu yarışmayı ticarete estetik katmak vizyonu ile düzenliyoruz. Birinciye 10 bin, ikinciye 7 bin 500, üçüncüye 5 bin lira ödül veriyoruz. İstiyoruz ki Antalya Caddelerinde vitrinler birbirleri ile yarışsınlar. Alışverişe çıkanlar adeta bir sanat galerisi gezer gibi dolaşsınlar… Ticareti desteklemek,  kent estetiğine katkı yapmak amacıyla farkındalık yaratmak istiyoruz. Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu dönemde ticaret sektörü desteklerini öne çıkarmayı hedeflemiştik ve bu yenilikleri bu amaçla yapıyoruz. Ancak tüm bu çabalar bir noktaya kadar etkili olabiliyor. Antalya ticaretindeki yapısal sorunları artık masaya yatırmamızın zamanıdır. Kentimizin ticari alan planlaması, AVM planlaması, mahalle planlaması, cadde planlaması, işyeri ruhsatları mevzuatı, belediyelerimizin ticaretin gelişmesi ve denetimiyle ilgili fonksiyonları, otopark ve park kültürü sorunu, işyerlerinin uyması gereken kriterler, esnaf kültürümüzün kendisi gibi bütün konular yeniden konuşulmalı, gözden geçirilmeli ve artık mutlaka Hükümet, Yerel Yönetimler, Odalar ve işadamları olarak bir şeyleri değiştirmek zorundayız. Mevzuata, yerleşmiş kültüre, eksik ve yanlış bilgiye bağlı olarak değişmeyeceğine inandığımız veya değiştirmeye cesaret edemediğimiz her konuyu konuşmak zorundayız. Ekonomide veya ticarette gelişmenin, çeşitli fiziki yatırımlarla değil, kültür değişimiyle,  insana bakışla ilgili olduğunu görmeliyiz.”

İNOVASYONDA BAŞARILI OLMALIYIZ”

ATSO olarak 2017’yi inovasyon yılı ilan ettiklerini de sözlerine ekleyen Başkan Çetin sözlerini şöyle tamamladı: “İnovasyon ödülü, dijital ekonomi günleri, proje pazarı gibi faaliyetler yapıyoruz. Bu vesileyle her fırsatta Antalya'nın sosyal inovasyon alanında başarı göstermesi gerektiğini de vurguluyorum. ATSO olarak biz ticarete dönük inovasyon veya yenilikler yaptık. Artık işletmelerimizin çoğu için en büyük çözüm sosyal inovasyonla birlikte davranarak çözüm üretmektir. Sosyal inovasyon yalnızca sektörlerimiz için değil, caddelerimiz, semtlerimiz, ilçe ve köylerimiz için de gereklidir.”

ANSİAD BAŞKANI ABDULLAH ERDOĞAN:

“Üniversite, fuar ve kongre kenti”

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Abdullah Erdoğan ise, Antalya ekonomisinde bu yıl turizmde ve tarımda geçen yıla oranla önemli iyileşmeler görüldüğünü belirterek, “Ancak Antalya için turizm ve tarım dışında birkaç sektörün daha güçlendirilmesi Antalya şehir ekonomisine önemli katkı sağlayacaktır. Özellikle Antalya’nın ulusal ve uluslararası anlamda özel üniversiteler şehri ve fuar ve kongre merkezi olması yönünde çaba sarf etmeliyiz. Antalya’mız, başka sektörlerle daha güçlü hale gelir ve şehrin marka değeri yükselir. Ülke ekonomisinde de daha fazla üretime yönelmek, üreterek istihdam yaratmak ve ihracat yapmak zorundayız. Üretim ve ihracata yönelmek zorundayız” diye konuştu.

‘TRT PAYI VE DİĞER VERGİLER’

Ekonomik sektörlerde tahsilat sorununun geçtiğimiz Şubat, Mart aylarında çok sıkıntılı olduğunu belirten Ansiad başkanı Erdoğan, “KGF kredileriyle birlikte Nisan ayından bu yana bir rahatlama oldu. Ancak rehavete kapılmadan çalışmaya, üretmeye devam etmeliyiz. Zira bu KGF kredileri faizleriyle birlikte önümüzdeki yıllarda geri ödenecek”  dedi. Erdoğan, hükümetten beklentileri yönündeki soruyu ise, “Üretime dayanan, istihdam yaratan reel sektörün üzerindeki yükler hafifletilmeli. Özellikle elektrik paylarındaki TRT payı ve diğer vergiler kaldırılmalıdır. Bir sanayi tesisi kullandığı elektriğin yüzde 55’i kadar fazla bedel ödüyor. Bu ve benzeri yükler reel sektör üzerinden kaldırılmalıdır” şeklinde cevapladı.

EKONOMİK PROGRAMLAR TUTMUYOR

2018 yılı veya daha ileri tarihlerle ilgili ekonomik öngörülerini de aktaran Ansiad Başkanı Erdoğan, “Maalesef Hükümetlerimizin ortaya koyduğu OVP (Orta Vadeli Program)’lar tutturulamıyor. Konulan döviz ve enflasyon hedefleri tutmuyor ve dolayısıyla devletin verilerine göre hareket ettiğinizde siz de hedeflerinizi tutturamıyorsunuz. Tutturulabilir hedefler konulursa biz de yolumuzu doğru çizer ve hedefe daha kolay varırız. Petrol fiyatları böyle devam ederse turizm ve inşaat gelirlerimizle cari açığı aşağıya çekeriz ve daha az borçlanma ile 2023 hedeflerine yaklaşabiliriz” dedi. Avrupa ve Rusya pazarına da değinen Erdoğan, “Uluslararası ilişkilerimizin düzelmesi bütün barometrelerimizi olumlu etkileyecektir. Bu konuda söylem ve eylemlere özen gösterilmesi ülke menfaatleri açısından kaçınılmazdır” şeklinde konuştu.

ATB BAŞKANI ALİ ÇANDIR:

“Ağır kayıplar yaşadık”

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır da, Antalya ekonomisinin 2015 yılının ikinci yarısından itibaren, yaşanan gerek ulusal gerekse uluslararası sorunlar, gerginlikler ve ekonomik bozulmaların da etkisiyle, önceki yıllara göre ülke geneline oranla iki kat daha ağır zorlukların olduğu bir dönem yaşadığını belirterek, “2016 yılı boyunca devam eden bu sorun yalnızca kentimiz öncü sektörlerinden olan turizm ve tarım sektörleriyle sınırlı kalmayarak, tüm kenti ve tüm ekonomiyi sarmalayan bir hale dönüşmüştür. 2016 yılının son çeyreği ile 2017 yılı başından itibaren uygulanmaya alınan; krediye erişimin kolaylaştırılması, mevcut borçların yapılandırılması ve ertelenmesi ile istihdam desteği gibi enstrümanların uygulamaya alınması, içerisinde bulunduğumuz 2017 yılının üçüncü ayından itibaren, üreten ve hizmet sağlayan kesimlere bir nebzede olsa nefes aldırmıştır. Ancak bu durum yaşamakta olduğumuz ağır kayıplar nedeniyle halen içerisinde bulunduğumuz darboğazdan çıkmamıza yeterli olmamaktadır. Kentimiz başta olmak üzere ülke ekonomimizin seyrinin orta ve uzun vadede iyiye dönmesi içinse; yatırım ortamının iyileştirilmesine, mevcut işletmelerimizin dünya pazarları ile rekabet edebileceği bir ortamın hazırlanmasına, devletin özel sektörde iş yapmayı kolaylaştırıcı ve motive eden bir tutum göstermesine, üretimi ve üreteni teşvik edici yapısal olarak nitelendirilen birçok enstrümanı uygulamaya almasına ihtiyaç vardır” dedi.

 VADELER İKİ KAT UZADI

Ticari ortamdaki borçlar ve tahsilat sorununa da değinen Başkan Çandır,  “Son dönemde sağlanan kredi olanakları sonrasında borç çevirmede geçici olarak yaşadığımız rahatlamaya karşın, vadeler geçtiğimiz dönemlere oranla yaklaşık iki kat uzamıştır. Ekonomin seyrini reel olarak gözlemlediğimiz karşılıksız çek rakamlarında ise; geride bıraktığımız ilk dönem itibariyle geçen yılın aynı dönemine oranla tutar ve adet olarak düşüşler görülmektedir. Bu düşüşün temelinin geçtiğimiz yıl yaşadığımız yüksek oranlı artışların baz etkisi olduğunu tahmin etmekteyiz” diye konuştu.

‘ÖNERİLERİMİZ UYGULANIYOR’

Başkan Çandır şöyle devam etti: “Geçen yıldan bu yana dile getirdiğimiz “Antalya Yaklaşımı” önerilerimiz kapsamında hükümetimize sunduğumuz önerilerimizin ülkemiz nezdinde uygulamaya konmasından memnunuz. Bu uygulamalar darboğazdaki iş dünyasına bir nebze de olsa direnç kazandırmıştır. Fakat sürdürülebilirlik açısından özellikle, geçici vergi uygulamasının iptali ve KDV mahsuplaşma süresinin en az üç aya çıkarılması, birikmiş KDV’lerin düzenli olarak ödenmesi taleplerimiz hala geçerliliğini korumaktadır. Bu iki talebimiz bir taraftan kamuya herhangi bir yük getirmezken, diğer taraftan iş dünyamızı ciddi bir yükten kurtaracak ve sürdürülebilir özellikte olacaktır.”

‘DIŞ PAZARLARDA TEDİRGİNİZ’

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Avrupa ve Rusya ekonomik pazarıyla ilgili görüşlerini de şöyle aktardı: “Rusya Federasyonu ile bugün düne göre iyiyiz. Ancak sorunlar tam anlamıyla çözülme ulaşmış değil. Almanya ile bugünlerde henüz ekonomik ilişkilerimize sirayet etmemiş olsa da düne göre daha tedirgin durumdayız. Gerek Rus pazarı gerekse de Alman pazarının kentimiz ürünlerinin kalitesine, standardına, ticari etiğimize karşı ağırlıklı olarak olumlu düşüncelere sahipler. Bu durumun gelecekte de böyle devam edeceğini vasat siyasete düşülmediği sürece gelişerek devam edeceğini düşünüyorum.”

banner32
Son Güncelleme: 06.09.2017 12:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner324

banner174

banner242

banner344