banner228
16 Ağustos 2017 Çarşamba 12:00
Başkan Karataş'tan öğrencilere tavsiyeler

İnşaat Mühendisi Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili,Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Meclis Üyesi ve Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Karataş üniversite sınavında İnşaat Mühendisliği Bölümünü kazanan ve yeni mezun olmuş öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

Başkan Karataş; 'Kimisi aile işini devam ettirmek için, kimisi duyduğu “iyi para var, müteahhit olur yolunu bulursun” gibi sözlerle, kimisi de sırf puanı yetti diye  “İnşaat Mühendisliği” bölümünü seçer.İyi ya da kötü, bir şekilde lisans eğitimi de biter ve diploma ele alınır. Hepimiz biliyoruz ki; öğrenciyken işe giriş konuları, düşünmek istediğimiz en son şeyler arasındadır. Mezuniyetin 2. ayından itibaren iş başvuruları birer birer geri çevrilince, sizi kollarını açmış bekleyen gerçek dünyaya adım atmış olursunuz. Sadece çok şanslılar, torpilliler ve aile işini üstlenecekler, mezun olur olmaz güzel bir işe başlarlar. Bu durumda kaldığınızda öncelikle ümitsizliğe kapılmamanız gerekmektedir…

İlk etapta işe yakın çevrenizdeki İnşaat Mühendisleri Odası’na (İMO) gidip üye olup, özgeçmişinizi bırakarak başlayın. İMO tamamen piyasa içerisinde bulunan insanlardan oluştuğu için; iş kaynağı olarak internet sitelerinden size çok daha hızlı bir dönüş sağlayacaktır. Akabinde staj yapmış olduğunuz firmalar ile bağlantıya geçin ve mezuniyetinizi haber verin. Meslektaşlarınız ile bağlantıda olabileceğiniz, iş süreçleri ve sektörel bilgi alışverişi yapmak için ilgili meslek örgütlerine üye olun.

Yeni mezunsunuz; cesur, girişimci bir ruha, yeterli donanıma sahip değilseniz ve en önemlisi tecrübeli bir müteahhit destekçiniz, rehberiniz yok ise, şirket açmayı aklınızdan bile geçirmemelisiniz. Bunu tek başınıza yapmak için en az 5, iyi ihtimalle 3 yıla ihtiyacınız var. Öte yandan yapı ile alakası olmayan bazı denetim firmaları ve güvenlik ile alakası olmayan bazı iş güvenliği firmaları, kimi küçük taşeron müteahhitlik firmaları, ekspertizler,  inşaat mühendisi değil imza arayan herkes genç mühendislere gözünü diker. Bilmediğiniz işin altına imza atmayın, sorumluluğunu almayın. Sicilinize, sorumluluğunu aldığınız milli servet olan yapılara en önemlisi o yapılara güvenerek başın sokan vatandaşlara yazık olur. Zaten işini düzgün yapan adam, işin sorumluluğunu tutup da, işi bilmeyen birisinin imzasına, kontrolüne bırakmaz. Bunu aklınızdan asla çıkarmayın ve bu hatalara sakın düşmeyin!

Tecrübesiz olduğunuz için kimse sizi kolay kolay işe almak istemeyecek. Yeni mezun birisini yetiştirmek, bir iş yeri için o çalışandan en az 3 ay verim alamamak demektir. Dolayısıyla çoğu iş yeri bunun yerine tecrübeli birini işe almak ister. Bu noktada yapmanız gereken şeyler; maaşı son planda tutmak ve en az 1-2 yıllık çalışan mühendisle en kısa sürede eşit düzeye gelmeyi hedeflemektir. Öğrenmek ve tecrübe kazanmak, özellikle ilk yılınızda paranın önünde olmalıdır. Zaten zaman ilerledikçe ve meslekte pişmeye başladıkça aldığınız ücret sizi manevi açıdan da doyurmamaya başlayacak. Tecrübeniz yaptığınız iş için yeterli olduktan sonra da maaşınızı kendiniz belirleyeceksiniz.

“İnşaat Mühendisi” olarak mezuniyet sonrasında yeni eğitimlere başlanarak beyin zinde tutulmalıdır. Bu dil kursu, master, doktora, İş güvenliği eğitimi, mühendislik programları eğitim ve kursları, hukuk, projelendirme gibi ekstra yetenek kursları olabilir. İngilizce evrensel bir dildir ve özellikle teknik İngilizce konusunda sürekli gelişim sağlanmalıdır. Fark yaratır. İnşaat mühendisliği üzerine birçok İngilizce blog bulunmaktadır. Bu bloglarda yeni teknolojiler, modern yapıların detaylı anlatımları vardır. Bunları inceleyerek ufkunuzu genişletebilirsiniz. Bununla birlikte, diksiyon ve konuşma seansları, beden dili, muhatabı anlama ve derdinin başarılı anlatma adına da kurslara katılmalı, eğitimler alınmalıdır. Bu; sosyal ortam ve grup çalışması konusunda açık olmanızı, insanlarla iletişimi iyi seviyelere taşımanızı, iyi bir takım kaptanı olmanızı sağlayacaktır. Diğer taraftan, inşaat mühendisliği mezunları; mühendislik seminerleri, kongreleri, fuar ve bilimsel tüm sosyal eylemleri sıkı takip edip, iştirak edilmelidir. Tabii eğer imkânınız var ise, önce ülkemizdeki sonra da dünya ülkelerindeki önemli tünel, köprü, baraj, yol, kule veya bina gibi dev yapılar ziyaret etmelisiniz… “İnşaat Mühendisi” demek; geçmişle geleceği buluşturan geleneksel mimari ile gelecek yapı malzemesini enjekte edecek yeterlilikte olan sanatkârlar demektir.

Unutulmaması gereken en önemli konulardan biri de ;  “İnşaat Mühendisi” aynı zamanda bir temsil adamıdır! Giyim ve kuşam konusuna önem verilmelidir. Mühendisin gözlüğü, cüzdanı, arabası, kemeri ve estetik enstrümanları çok önemlidir.

Özetlemek gerekirse; inşaat mühendisleri yalnızc, kimi denklemlere sayılar yerleştiren kişiler değildir. Hem verileri, hem sonuçları yorumlayarak mantık süzgecinden geçiren, problemlere en pratik çözümleri sunan mühendislerdir. İyi bir “İnşaat Mühendisi” hem fen, matematik gibi temel bilimlerde, hem mühendislik temelleri oluşturan mekanik konularda, hem de inşaat mühendisliğinin özel konuları olan; yapı, hidrolik, çevre, ulaşım, malzeme, yapı yönetimi gibi alt başlıklarda kendini iyi yetiştirmelidir.

Bunların dışında; birincisi işini çok sevmek, çok çalışmak ve gayretli olmak gerekir; ikinci olarak da sürekli kendini geliştirmek tavsiyelerim arasındadır. İnsan ilişkilerini en üst düzeyde tutmak da mesleki başarı için çok önemlidir. Bütün iş yaşamınız boyunca bulunduğunuz ortam her nasıl olursa olsun, pozitif enerji ile güne başlamayı ve bitirmeyi, gülen gözler ile iş arkadaşlarınıza “günaydın/iyi akşamlar, nasılsınız?, teşekkür ederim” demeyi genel iş kültürünüz haline getirin ve iş hayatınıza atıldığınızda; tecrübeli insanlarla birlikte olun. Öğrendiklerinizden yeni bir şeyler üretin. Bir ajandanız olsun ve her akşam bugün ne öğrendim diye not alın. Bir mühendis kolay yetişmiyor, bunu en iyi siz biliyorsunuz. Geniş bir sektörde, önemli bir mesleğiniz var ve mesleğinizin, kendinizin değerini bilin ve bildirin.

Ve en önemlisi; büyük ve geniş imkânlara kavuşup varlıklarınızı arttırdığınız zaman da en düşük seviyede alçak gönüllü olun' diyerek öğrencilere yol gösterdi. 

(MYGazete.com )

 

banner32
Son Güncelleme: 16.08.2017 12:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner157

banner263

banner174

banner242