banner302

banner265

banner292
banner129

Merhaba mygazete.com! Antalya’nın önemli değerlerinden Sevgili Mevlüt Yeni ile sohbetimiz sırasında ortaya çıkan fikirle artık mygazete.com’dayım.  Çalışma alanlarım olan markalaşma, pazarlama, turizm sektörü, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar paylaşacağım.

Antalya’da yaşamaya başladığımdan bu yana, yaklaşık 3.5 senedir, Antalya’nın dünya markaları çıkarabileceği ve şehrimizin bir dünya markası olduğu konusunda çok yazı yazdım. Bu yazı onların en yenisi, öncekilerden edindiğim tecrübelerle bu yazıda daha net bilgiler sunmak arzusundayım.

2016 yılında Antalya’da yaşanan sezon aslında hepimiz için önemli bir dönüm noktasıydı. Bir veya iki pazara bağlı olarak çalışan destinasyonların hangi sıkıntılar ile karşılaşacağını açık seçik görmüş olduk. Burada sözü geçen destinasyon kavramının da önemi ortaya çıkmış oldu.

Çok uzun yıllardır, deniz, kum ve güneş turizmi yaparken, şimdilerde bunların yanına başka değerler katmanın, sadece otelleri değil, otellerin bulunduğu bölgeleri de markalaştırmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendik. Her bölgenin bu konuda çalışmaları var, hepsinin de hem bölgelerine hem de Antalya’ya katkıları. Antalya ve turizm bölgeleri adına yapılacak çalışmaların, bir stratejik marka yönetimi çatısı ile birleştirilerek, makro, orta ve mikro ölçeklerde konumlandırılması daha sonuç odaklı faaliyetleri de beraberinde getirecektir.

Makro ölçekte Antalya, orta ölçekte alt destinasyonlar ve mikro ölçekte turistik tesisler bu sürece bir strateji ile katılır ise daha organize bir marka, tanıtım ve pazarlama faaliyeti yürütülebilir. Bu kadar geniş ve organize katılım için, her katılımcının neler kazanacağının, bu sürecin sonunda faydalarının ne olacağının çok net ve açık olarak anlatılması gerekir.

Bu piramidin en altından en üstüne, bir ölçek katkıda bulunan herkes bunun karşılığını orta vadede 10 kat olarak görecektir. Burada en önemli unsur, katılımın tabana yayılması, bir Antalya hareketi haline dönüşmesi ve dönüşebilmesi. Her kişinin, otelin, bölgenin kendi adına yapacağı bağımsız hareketin etkisi sınırlı kalacaktır ve her kafadan başka bir ses çıkmasına yol açacaktır.

Antalya’da yaşayan ve havasını soluyan herkes şehre bir şeyler katmak zorunda ki yaşadığı yer gelişsin, büyüsün. Burada aslında markalaşma ve pazarlamanın dışında bir şehirlilik bilincinden bahsediyorum. Antalyalı Antalya’yı ve Antalyalıyı korur bir de üstüne desteklerse ilk büyük adım atılmış olacaktır.

Bu konuda Eskişehir’de bazı örnekler görmüştüm. Herkes Eskişehir markalarını tercih ediyor ve onlardan alışveriş yapıyordu. Bu şehrimiz için ilk büyük katkımız olabilir. Belki de “Made in Antalya” markası bu iş için geliştirilebilir. 

Şehrin dışına çıkan her hemşehri bu şehri anlatırsa ulusal ve uluslararası anlamda büyük bir etki oluşacaktır.

İlk kitabım Sat Kendini – Kişisel Markalaşmanın ve Pazarlamanın Kitabı’nda bahsettiğim bir konu var, İbn Haldun “Coğrafya kaderdir!” diyor. İnternet, web 2.0 ve sosyal medya çıkana kadar bu çok doğruydu. İnsanlar doğdukları coğrafyanın onlara verdiği imkanların dışına çıkamıyordu. Şimdilerde öyle değil, sosyal medya sayesinde coğrafya kader olmaktan çıktı, dünyanın en ücra köşesindeki insan, dünyanın en tanınmış kişisi olabiliyor.

Bunun gücünü Antalya’mız için çok etkili bir şekilde kullanabiliriz. Şehrimizi ve ilçelerimizi katma değerli bir şekilde büyük kitlelere anlatabilir, tanıtabilir ve fahri hemşehriler yaratabiliriz.

Anlattıklarımın hepsi için ön koşul, Antalya tüm güçlerini birleştirmeli, bu konuda destek verebilecek tüm insanlarını, kurumlarını ve kuruluşlarını bir araya toplamalı, topluca bir hareket başlatmalı. Pasta küçük olsun ama benim olsun mantığından vazgeçilerek, hep birlikte pastayı büyütelim bu hepimizin faydasına olacaktır mantığına geçilmeli.

Genellikle bu çalışmalar geniş katılım olmadan başlatıldığında ilk başta saman alevi gibi bir etkisi oluyor ama sürdürülebilir olmuyor. Geniş katılım ve destek bu açıdan da önemli.

Bir çalışma veya kampanyaya başlandığında bunu 3 parçaya ayırmak gerekiyor. Kısa, orta ve uzun vadeli plan ve sonuçlar.

Bu şekilde kurgulanıp, çok iyi penetrasyon ile saman alevi gibi olan etki uzun süreye yayılır ve daha fazla kişiye etkili şekilde ulaşır.

10 tane ayrı kampanya olacağına, 10 kuruluşun destek vereceği bir kampanya çok daha uzun süre ve şiddeti daha yüksek şekilde etkili olacaktır. 
 

banner130
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner343

banner324

banner174

banner242

banner335