Bakan Şimşek: Uluslararası kuruluşların yatırım yaptığı ülkelerden olmayı sürdüreceğiz Bakan Şimşek: Uluslararası kuruluşların yatırım yaptığı ülkelerden olmayı sürdüreceğiz
ABD Merkez Bankası Başkanı Powell'ın dünkü açıklamalarının ardından uluslararası piyasalarda altın fiyatları rekor seviyelere yükseldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), gün içinde 500 baz puanlık faiz artışı kararı almasına rağmen, dolar ve altın fiyatlarındaki ateşi kontrol altına aldı.Ekonomistler, ABD'nin yaz aylarında faiz indirimine gitmesiyle birlikte altın fiyatlarının yeni rekorlar kırabileceğine inanıyorlar. Ancak, altının her zaman yatırımcılar için bir "güvenli liman" olduğu fikriyle ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Dikkat çeken açıklamalarıyla bilinen ve aynı zamanda bir kuyumcu dükkanı işleten ekonomist İslam Memiş, geçtiğimiz yıl alınan altın ithalatı ve üretimine yönelik kısıtlama kararlarına bir yenisinin daha ekleneceğini ifade etti.

MALİYE BAKANLIĞI ÜRETİMİNİ YASAKLAYACAK

Memiş, yakın bir gelecekte gram altının üretiminin yasaklanacağını vurguladı. Geçtiğimiz yıl başlatılan altın işlemlerine ilişkin kısıtlamaların bu yıl da devam edeceğini belirten Memiş, 2023'te çeyrek ve yarım gram altın üretiminin durdurulacağını, 2024'te ise 22 ayar gram altınlarla devam edileceğini açıkladı. Memiş, sektör içinden aldığı duyumlar doğrultusunda, gelecek aylarda böyle bir adımın atılacağını belirtti. Ancak, bu hamlenin oldukça yanlış olduğunu ifade ederek, yetkililerin bu karardan vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

22 AYARLIK ALTINLARI KAPSAYACAK

Memiş, bu tür kısıtlamaların birikim alışkanlıklarını değiştireceğini vurgulayarak, düşük bütçeli vatandaşların birikimlerini gram altın alarak yaptığını belirtti. Eğer bu kişiler piyasada bulunan gram altınlara erişimini kaybederse, birikimlerini piyasaya geri sürmelerinin enflasyonu artırabileceğini dile getirdi. Memiş, bütçesi sınırlı olan vatandaşlar için önemli bir birikim aracı olan gram altının, geçtiğimiz hafta yaşanan sert hareketlerin ardından rekor seviyelere ulaştığını ifade ederken, yetkililerin bu konuda vatandaşa destek olmasını umduklarını dile getirdi. Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.