13.08.2014 / 14:05:46
4701 kez okundu

Hüseyin Acarlıoğlu

huseyinacarlioglu@mygazete.com.tr

Tüm arşive ulaşmak için tıklayınız.

Yeni dönem ve turizm

 

Ülkenin gündemi malum, aylardır günlerdir cumhurbaşkanlığı seçimlerine endekslenmiştik. Nihayet seçimleri de hayırlısıyla kazasız belasız tamamladık, ne mutlu bize! Vatandaş tercihini yaptı, 28 Ağustos´tan itibaren yeni cumhurbaşkanımız artık belli. Aynı tarihte de başbakanımızın hangi isim olacağını öğrenmiş olacağız, ülkemiz için hayırlısı olur inşallah!

Türkiye öyle bir ateş çemberinin içinde ki bu şartlarda bile tüm iktisadi sektörleri dinamik insan kaynağımızla canlı tutmaya çalışıyoruz. Bu sektörlerin en önemlilerinden bir tanesi de turizm. Evet, insanların keyif rotasyonları… Keyif arzu etmezse bu rotasyon mekanizması çalışmayabilir.

Keyif bu rotasyonu neden istemeyebilir? Bu sistem neden dumura uğrayabilir? İşte bu soruların cevabı net: Bir ülkede istikrar, düzen, hiyerarşi yoksa ve can güvenliği söz konusu değilse işte o zaman turizm adını verdiğimiz bu insan rotasyonu da o ülkede maalesef yaşanmaz.

* * *

Ülkemiz öyle bir coğrafi konumda ki, kuzeyimizde Ukrayna - Rusya çatışması, kuzey doğuda hiç bitmeyen Ermenistan sorunu, içi kaynayıp duran yarını ne olacağı belli olmayan İran, her gün yüzlerce insanın canından olduğu Irak, Suriye ve Ortadoğu, batımızda ve güneyimizde ekonomik krizlerle boğuşan Yunanistan ve Güney Kıbrıs....

İşte, böyle bir ateş çemberinin içindeyiz. Ne yaparsak yapalım, elimizden gelen çok bir şeyler de yok, global dünya olayları deyip geçiyoruz. Ama şunları çok iyi biliyoruz ki tesadüf değil bu söz konusu karışıklıklar. Ne diyelim, hayırlısı olur inşallah!

Ülke olarak konumumuzun bu olduğunu maalesef cümle alem biliyor ve günlük sohbetlerimizin de bir parçası hep bir şekilde bu hususların kritiği oluyor. Peki, böyle bir konumda olan bir ülkede turizm olur mu? Oluyorsa bu iş nasıl becerilebiliyor? Söz konusu bu ateş çemberi acaba daha da derinleşebilir mi? Yoksa yavaş yavaş yerini sükunete mi bırakır ? Tüm bu soruların cevabını bizlerin bilebilmesi gerçekten zor, bilenlere de yakın değiliz, mesele bu kadar basit.

* * *

Yukarıdaki bu paylaşımlarımızdan sonra gelelim bu sektörün mangal yürekli yatırımcı işadamlarına. Hep birlikte görüyoruz ki ülkemizin dört bir yanında turizm tesis yatırımları, acente ve tur operatörlerimizin uçak, ofis ve ekipman yatırımları, bu sektöre entegre diğer turizm yatırımları ve yatırımcıları; gerçekten sizlere "en üstün hizmet madalya"sının daha da en üstü verilmeli. Cesaretle, azimle ve memleket sevdasıyla yapılan bu yatırımlar ülkemize ciddi katma değerler kazandırmakta ve yaklaşık bir milyon çalışana da istihdam imkanı sağlamaktadır.

Turizm gelirlerimizin ülke ekonomisine katkısı özellikle dış ticaret gelirleri açısından büyük önem taşımaktadır. İspanya, İtalya gibi birçok ülke dış ticaret açığının kapanmasında turizm gelirlerinden yararlanmaktadır. Türkiye’ye son yıllarda gelen turist sayısının artmasına bağlı olarak turizm gelirinin ekonomiye katkısı ciddi artmıştır. Dış ticaret gelirlerimizin yaklaşık % 15-20’si turizmden sağlanmaktadır.

Netice olarak, sektörün gelişimi ve sürekliliği açısından ülkemizin birliğe ve dirliğe ihtiyacı vardır. Ülkemizi yöneten iktidar sahiplerinden muhalefete, bürokratından askerine, polisine ve bu vatan topraklarında yaşayan herkese düşen ciddi görev ve sorumluluklar vardır. Eğer bu sorumluluklarımızın farkında olup birbirimizi sevgi ve saygı ile kucaklar, bu ülkemizin birliği ve dirliği için hep bir arada birbirimize sarılabilirsek inanıyorum ki her türlü bela ve musibetlere rağmen bu ülke, turizminden sanayisine, tarımından ticaretine kadar her alanda büyümeye, gelişmeye devam edecektir.

Sevgiyle kalın.

 

YASAL UYARI: "mygazete.com" haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları New World Media Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Etiketler :

YORUM YAZ

*İsim *E-posta *Yorumunuz

Okuyucu Yorumları ( Toplam , 1 adet)

mustafa KOCASAK 13.08.2014 21:43:42

Sevgili kardeşim yazını çok beğendim ve zevkle okudum. Buradan paylaşırsan okumaya devam edebiliriz ancak sevgilerimle kolay gelsin.