22.07.2016 / 10:38:14
1039 kez okundu

Elif Ural

Tüm arşive ulaşmak için tıklayınız.

Türk Turizmi Destek Bekliyor

Aslında bu sıkıntılı süreç 2015 yılında kendini hissettirmeye başlamış, ancak bilimsel verilerden ziyade içgüdülerimizle hareket eden Türk Turizmi umut tomurcuklarını serpiştirerek öngörüden uzak, gereğinden iyimser bir sezon beklentisine girmişti. Oysaki, Rusya’daki ekonomik kriz, ruble – dolar paritesini tarihi zirvelere çıkarmış, Avrupa da birkaç ülke dışındaki ekonomik resesyon dar ve ucuz misafir skalasını iyice daraltmıştı. Zaten zengin misafir pastasındaki payı kırıntılarla ifade edilebilecek yabancı turistleri cezbedecek bir vaadimiz olmayışı, yıllardır sırtımızı dayadığımız her şey dâhil konsepti, orta-alt sınıf misafirler için terör olayları neticesinde cazibesini yitirmesine yol açmıştı. Kültür turizmi ve sağlık turizmi alanlarında elindeki cevheri kullanamayan ve hatta farkında bile olmayan sektörümüz ,oda sayılarını arttırma telaşında 2. Bantlara binalar dikmekle meşguldü. Geniş ve özel bir konu olarak kültür-sağlık turizmini konuyu dağıtmadan kapatıyorum. Herkesin malumu düşürülen Rus uçağının akıbetinde kapanan koskoca bir pazarla sonuçlandı. Bu şoku atlatamadan sıraya alınmış gibi memleketimizin güzide ve gözde yelerinde gerçekleştirilen hain saldırılar, giden canlar, ateş düşen ocaklar ve çöken bir sektör. Elbette hiçbir canımız ekonomik olarak kıyas kabul edilemeyecek olsa da acının yanında gelecek kaygısı içindeki yüzbinleri etkileyecek bir Türk turizmi.

Başımıza çeşitli musibetler gelse de toplumsal refleks olarak çabuk toparlanıp iyimser bakabilme yetimiz sayesinde, bu olumsuz tabloda dahi korkmadan gelenleri baş tacı ederek işimize dört elle sarılmayı vazife bilmiştik. Artık daha kötü ne olabilir diye somaya korkar olduğum noktadayken ‘kalkışım’ bir diğer tabirle darbe girişimini aksiyon filmi gibi canlı olarak tüm dünya ile birlikte izledik. Mesele Memleketse Gerisi Teferruattır sözünü iliklerime kadar hissettiğim sabahın ilk ışıklarına kadar havanın aydınlanması, meydanlardaki kalabalıkların işlerinin başına dönmesi ve sizden hizmet bekleyen misafirlerin olduğu gerçeğiyle otellere dönüş. Korkudan bavulunu toplayıp, münferit olarak otelleri terk etmek, aldığı turları, hizmetleri iade etmek isteyen şaşkın ve ürkek misafirlere durumu açıklama çabalarımız. Kendimiz dahi kavrayamamışken ülke imajını düşünerek yaptığımız özenli açıklamalar ve jestler. Oluşturulmaya çalışılan bu kötü imajı el birliği, dayanışma ve cesaretle temizlemek hepimizin asli görevi olduğu kanaatindeyim.

Sektör bizim, memleket bizim. Çünkü başka Türkiye yok! 

 

YASAL UYARI: "mygazete.com" haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları New World Media Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Etiketler :

DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ

*İsim *E-posta *Yorumunuz

Okuyucu Yorumları ( Toplam , 0 adet)