26.09.2016 / 06:01:28
1831 kez okundu

Yeliz Gül Ege

Tüm arşive ulaşmak için tıklayınız.

ÖĞRENMENİN YAŞI YOK

Değişmez sandığım neler değişti...Çocukken,büyüklerim ne derse doğru kabul edilir ve haşa karşı gelinemezdi.Hava soğuk,üşürsün derlerdi,üşürdüm;tırnaklarını gece kesme günah derlerdi,inanırdım;ölü evinde televizyon izlenmez derlerdi,kırk gün otururduk sessiz sakin.Bütün çocukluğum boyunca eve gelen misafirlerin ayakkabılarının düzeninden sorumlu idim,yönleri mutlaka dışarıya bakacak şekilde dizmem gerekirdi aksi halde babam çok kızardı.Misafire saygı,hat safhadaydı.

Öyle misafire “Hoşgeldiniz” deyip çekilmek yoktu;ikramlarda,anneye yardım etmek ve mutlaka kolonyayı dökmek vardı;uykun gelirse de dayanmalısın öyle kolay yatmak yoktu.Türk kahvesi içemezdik,yüzümüz kararırmış çünkü;ikramlardan geriye ne kalırsa onu yerdik,öncelik hep misafirindi. En iyi tabaklar,en iyi bardaklar,anlayacağınız herşeyin en iyisi misafire idi.Düşünürdüm,bu misafir insan da biz neyiz diye;ama “ses” edemezdim.Bir gün bana birisi,yıllar sonra sen bunları özgürce herkesin okuyabileceği gazetede yazacaksın dese;heralde kasılır kalırdım,yapamam derdim hatta hayal bile edemezdim.

İşte böyle değişiyor her şey;öyle hızlı,öyle çaktırmadan...Üşünür denilen havalardan daha soğuğunu gördüm ama kimi zaman üşümedim bile;elektirik geldiği için sanırım,artık geceleri tırnak kesebiliyorum,ölümler bile huzurlu sessizlikler ardında yaşanır oldu;acaba benim çocukluğumda mı kaldı tüm bunlar yoksa hala bir bölüm çocuk benim yaşadıklarımı yaşıyor mu hala?Sanırım yaşayanlar vardır. Arabamız yokken yoldangeçen tek tük her arabaya bakılırdı;Murat 131 iyiydi,Şahin ise on numaraydı;çünkü daha iyisini bilmiyordum.

Yokluk ve olan ile idare etme fikri çok gelişmişti.Bir çift ayakkabı çok mutlu ederdi.Şimdi? Etrafımdaki çocuklarda bu saydıklarımı görmüyorum. Bu onların sorunu da değil ha keza. Onlar,karar veriyor evde pişecek yemeğe,onlar karar veriyor gidilecek tatile,her şeyi önce onlara yediriyor,içiriyoruz.Ve en önemlisi artık “sus”muyorlar! İstediklerini,her zaman ve her yerde dile getirebiliyorlar. Değişime direnmenin,eskilerde yaşamanın çok da anlamı yok gördüğüm ve tecrübe ettiğim kadarıyla.Soğuk,sıcak,iyi,kötü...hepsi göreceli artık;mutlak iyi,mutlak kötü yok benim için. Mevcut durum ve şartlar bakış açınızı,düşüncelerinizi hatta yaşamınızı değiştirebiliyor;değiştirsin de.Gördüm ki,doğru da yanlış da “ben”mişim,benim beynimde imiş! Ben mi bilmiyordum yoksa yeşilin,mavinin bu kadar alt renkleri varmıydı eskiden de?Bizim çocukluğumuzda mavi,yeşil,kırmızı tekdi.Meğer ne çok şey var,keşfedilecek?İşte,hayat bu kadar yaşınalası,bu kadar değerli;öğrenmeyi bilene,keşfi sevene ve dahası her yaşta öğrenebilene.
Sağlıkla Kalın.

YASAL UYARI: "mygazete.com" haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları New World Media Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Etiketler :

YORUM YAZ

*İsim *E-posta *Yorumunuz

Okuyucu Yorumları ( Toplam , 0 adet)