03.11.2014 / 11:46:00
4435 kez okundu
Tüm arşive ulaşmak için tıklayınız.

Acun’un TV8’i

Yazılarımız televizyon dünyasından açılmışken biraz bu tür yazılarla devam edelim istiyorum.

Evet yazımızın başlığı “ACUN’UN TV8’İ”...

Sizlere biraz TV8’in dünü ve bu gününden bahsetmek istiyorum. Acun Ilıcalı bu kanalı satın almadan öce TV8 kendi halinde yayın yapmaya çalışan mütevazı bir kanaldı. Rating listesinde ilk yüzde son sıralarda yer bulmaya çalışır, bir kaç programı da ilk 50’ye girince kanal içinde bayram havası yaşanırdı. Nerden mi biliyorum? Kanal içinde bulunan yönetici seviyesinde bulunan yakın arkadaşlarımın anlattıklarından ve benim bizzat şahit olduğum olaylardan diyebilirim. Kanalın eski patronları son dönemlerde TV8’e para harcamayı çöpe giden boş para olarak gördükleri için çalışanların özverileri sayesinde yayınlar yapılır gün kurtarılırdı.

GELELİM BUGÜNE

Bugün TV8 açısında durum çok farklı.

Televizyonun ekrana yansıyan görüntüsü eski ekranına göre pırıl pırıl oldu. Maç izlemek bile keyifli hale gelmiş durumda. Yayın akışı eskisine göre daha düzenli ve izleyicinin seveceği ve takip edeceği programlar sıralınmış. Yeni filmler, yeni programlar hele hele Acun’un kendi rating alan “Yetenek sizsiniz” , ”O ses Türkiye”, ”Ütopya” ve Survivor da eklenince A sınıfı bir kanal hüviyetine gözüken bir kanal olma yolunda.

Sabah programlarını saymıyorum. Sabah kuşağında da göze gelen ve izlenir yemek programları ve keyifli gündüz programları var.

GELELİM EKSİLERİNE

Buraya kadar yazdıklarımız işin cilası ve yenilenen yüzü, birde bunun arkası, yani madalyonun arka yüzü var. Madalyonun arkasında neler var neler…

Bu kadar harcanan paralar, yoğun mesailer hepsi rating listesinde en önde olmak ve tabii reklam pastasından kabarık bir pay alabilmek için…

Peki bunca emek ve paraya rağmen TV8’in rating sıralamasındaki yerini sorarsanız sizlere durumun pek iç açıcı olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Kanalın en gözde ve prima programları ne yazık ki ilk 10’un içine bile giremiyor. Bu programlar Star Tv’de yayınlanırken her hafta birinci veya ikinci oluyordu.

Ne oldu da bu programlar izlenmiyor, ilk üçe giremiyor.

İşte buradaki sihirli kelime için, Acun Ilıcalı kafasını iki elinin arasına alıp düşünmek zorunda. “Ben nerede hata yaptım bu süper programlarım nasıl olurda ilk üçe girmez.” diye mutlaka düşünüyordur. Benim tanıdığım Acun Ilıcalı bunun analizini ekip arkadaşlarıyla oturup mutlaka yapıyordur. Ancak burada unutmaması gereken çok önemli bir nokta var. TV8 hiç bir zaman için Star TV gibi olamaz, onun yerine gelemez. Star’ TV ilk özel televizyonlardan bir tanesi ve yıllardır izlenme alışkanlığı var. Bunları kırmak çok zor.

NE YAPMASI GEREKİYORDU?

Acun Ilıcalı bu işe girerken TV8’in adını değiştirmekle başlaması gerekirdi. Eski kutuyu süsleyip püsleyip yeni diye sunarsanız kimse yemez. Burada da durum budur.

Ağzınızla kuş tutsanız TV8’i birinci kanal yapamazsınız. Bu işte ısrar ederseniz çok para harcamanız gerekir. Tabii zaman faktörünü unutmamak lazım. Bu kadar dayanacak paranız ve zamanınız varsa onu bilemeyiz.

Televizyon reklam pastası belli bu payı diğer televizyon kanallarından çalmanız gerekiyor. Büyük sponsorlar bulup yıllık  reklam anlaşmaları yapmanız, bunun yanında RTÜK faktörüne rağmen onları memnun etmeniz gerekiyor.

İşin özü budur…

YASAL UYARI: "mygazete.com" haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları New World Media Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Etiketler :

DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ

*İsim *E-posta *Yorumunuz

Okuyucu Yorumları ( Toplam , 0 adet)