YAZARLARIMIZ

08.06.2016 / 09:34:24
1080 kez okundu

Yr.Doç.Dr. Sinan Aytaç POLAT

aytacpolat@hotmail.com

Tüm arşive ulaşmak için tıklayınız.

“İş Sağlığı ve Güvenliği” ihmale gelmez !

Değerli Okurlarımız,

Ülkemizde, Avrupa Birliği Uyum yasaları çerçevesinde çıkan yasalardan birisi de, 2012 yılının Haziran ayında çıkan, “İş Sağlığı ve Güvenliği” Kanunu oldu. Bu kanun, oldukça kapsamlı. En önemli özelliği ise, alanında çıkmış olan ilk kanun olması. Bu kanundan önce, İş Sağlığı ve Güvenliği alanında yapılması gerekenler; İş Kanunlarının içerisinde, birkaç maddeden oluşuyordu. Bu kanun ile, konu; tüm yönleriyle ele alındı ve oldukça önemli yenilikler getirildi.

Yaklaşık dört yıldan bu yana hayatımızda olan kanunun, son bölümü, “1 Temmuz 2016’’da yürürlüğe giriyor.

Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse; Şu anda Tehlikeli ya da Çok Tehlikeli sınıfta yer alan ve ister 1, isterse 1000 işçi çalıştıran bütün işyerlerinin, İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı hizmetlerini satın alması gerekiyor. 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren, bu kez de, Az tehlikeli iletmelerin de, İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı hizmeti satın alması gerekiyor.

Yani 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren; bakkal, market, pastane, eczane, giyim mağazası, optikçi, hediyelik eşyacı, avukat, muhasebeci, kırtasiyeci, emlakçı, lokanta, beyaz eşyacı, cafeler, simitçi, galerici, reklamcı, tabelacı, ayakkabıcı, boyacı, ofis çalışması yapılan tüm işletmeler, vs, vs, bünyesinde sigortalı işçi çalıştıran bütün işletmelerin, İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı hizmetini satın alması gerekiyor. Başka bir ifadeyle günümüzde nasıl ki, küçük ya da büyük her işverenin bir Muhasebecisi var. 1 Temmuz 2016’dan itibaren de, her işletmenin aylık olarak hizmet satın alması gereken, bir İş Sağlığı ve Güvenliği Firması (OSGB’si) olmak zorunda.

Olmazsa ne mi olur? Aylık 12.000 TL cezası var. Üstelik cezalar, T.C. Çalışma Bakanlığı tarafından, elektronik ortam kayıtlarına bakılarak işletmeye gidilmeden de kesilebiliyor. Bir başka önemli husus da, cezalar, geriye dönük de olabiliyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği alanındaki bütün hizmetler; T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yetki almış ve adına Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (O.S.G.B.) denilen kuruluşlardan satın alınabilmektedir.

Sağlıcakla kalın ve unutmayın; “Takmazsak, kaybederiz”...

Yr.Doç.Dr. Sinan Aytaç POLAT
T.C. ÇSGB İş Güvenliği Uzmanı Eğitmeni
İşyeri Hekimi

YASAL UYARI: "mygazete.com" haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları New World Media Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Etiketler :

YORUM YAZ

*İsim *E-posta *Yorumunuz

Okuyucu Yorumları ( Toplam , 0 adet)