YAZARLARIMIZ

25.04.2017 / 08:29:49
1964 kez okundu

Yeşim Çağlayan

yesimcaglayan2@gmail.com

Tüm arşive ulaşmak için tıklayınız.

‘Paylaştıkça azalan yalnızlık’

YEŞİM ÇAĞLAYAN Yazdı...

Kentleşme, boşanmalardaki artış, tüketim toplumu olmanın dejenerasyonu olan; dostluk, arkadaşlık gibi kavramların çabuk yitirilmesi kısaca yalnızlaşmamız, çoğumuzu evcil hayvan beslemeye itiyor.

Sırf 2016 yılında Antalya´daki barınaklardan 328 kedi 1264 köpek sahiplenildi. Bu sayıya Petshop ve çiftliklerden satın alınan, sokaktan evlat edinilen kedi köpekleri de eklersek durum daha net anlaşılabilir. Uzun çalışma saatlerinin ardından sosyalleşmeye zaman ayıramayan bizler yalnızlıklarımıza ortak ettiğimiz; çoğunlukla kedi, köpek yada hamster, kuş gibi tüylü hayvanlara sevgimizi kanalize etme yoluna gidiyoruz. Sokakta; ellerinde ve arabalarında mama poşetleri ile işe gidip gelirken kedi ve köpek besleyen insanlar ne kadar çoğaldı dikkatinizi çekti mi?

Bizler insanlardan bulamadığımız sevgi sadakat ve dahi pekçok paylaşım için dört ayaklı canlılara sığındık. Bazen en yakın dostla, aileyle paylaşılamayan sırlar beklentisiz sevgi veren bu güzelliklerle paylaşılır oldu. Hatta uzun yıllardır evimizde yaşayanlar oğlumuz, kızımız oldu.

Hayvan evlat edinme ( sahiplenme ) aynı zamanda yaşam hakkına saygının da göstergesidir aslında. Her canlının temel ihtiyaçları var; barınma, yemek, sevgi gibi ve bizler sevgisine karşılık beklemeden yanımızda olan gerçek dostlar edinirken aynı zamanda onların temel ihtiyaçlarını da karşılamış oluyoruz.

Özetle niyetimiz yalnızlığımızı paylaşıp azaltmakken aslında ne çok hayatta dokunuyoruz...

Tüm cinslerin kardeş olduğu günleri hepimizin anlaması dileği ile, daha fazla Can´a el uzatabileceğimiz günler bizimle olsun...

YASAL UYARI: "mygazete.com" haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları New World Media Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ

*İsim *E-posta *Yorumunuz

Okuyucu Yorumları ( Toplam , 0 adet)