RÖPORTAJ

12.05.2016

´TURİZMCİLER HEP AĞLIYOR´

 ´TURİZMCİLER HEP AĞLIYOR´

Rusya ile yaşanan krizin ardından turizmcilerin elini taşın altına koymadığını kaydeden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu "Devamlı ağlamak, istemek olmaz. Tanıtımını yapacaksın" dedi
Fransa’da gerçekleşen Fikirdaş Ülkeler Suriye toplantısına giderken uçakta Mevlüt Yeni, Mehmet Ali Dim ve Ayla Çekiç´in sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığımız röportajın ilk bölümünü dün yayınlamıştık. İşte Bakan Çavuşoğlu ile yaptığımız söyleşinin ikinci bölümü

´SABIRLA BEKLİYORUZ´

Rusya krizi ile ilgili Bakan Çavuşoğlu, şunları kaydetti: "Rusya’da Türkiye ile ilişkileri düzeltmek isteyen kesim çok fazla. Halk istiyor, işadamları istiyor, yöneticiler istiyor. Bu durumun kimseye faydasının olmadığını da biliyoruz. Ancak burada Rusya’nın en üst yönetiminin karar vermesi lazım. Biz diyoruz ki böyle bir olay yaşandı ama Rusya, bizim ticaret ve stratejik ortağımızdır. Biz ‘Rusya ile ilişkileri eski günlere döndürmek istiyoruz’ diyoruz. Altını da çizerek söylüyoruz; Rusya’dan korktuğumuz ya da çekindiğimizden dolayı söylemiyoruz bunları. Böyle bir olay yüzünden bütün ilişkileri kesmek doğru değil. Bu aşamada ilişkileri düzeltmek için hangi adımların atılması gerekir, bunu konuşmak lazım. Esasen bir çalışma grubunun oluşması teklifini bundan dolayı yaptım. Karşılıklı ne gibi ardımlar atılmalı, bu konuşulacaktı. Biz hazırız ama bunun için iki tarafın da istemesi lazım. Biz olay olduğu günden beri bekliyoruz.”

ULUSLARARASI DİL

"Uluslararası hukukta özür dilersin, ama suçlu olursan özür dilersin" diyerek sözlerine devam eden Bakan Çavuşoğlu, “Biz de bu olaydan memnun olmadık elbette. Keşke olmasıydı dedik. Ama hatalı olursan özür dilersin. Sayın Putin, iki defa Cumhurbaşkanımız Erdoğan’dan özür diledi. Neden? Çünkü bizim sınırımızı ihlal ettiler. Uçak düşürüldüğü zaman da böyle oldu. Önce hayır dediler, sonra kara kutuyu açacağız dediler ama açamadılar. Rusya, sınırına Kore uçağı izinsiz girdiği için düşürdü. Bir ülkenin hava sahasına girmek suçtur. Biz resmi bir şekilde özür dilemeyiz ama üzüntümüzü belirtiriz. Angajman kurallarını hatırlattık. Pilotların parmağı tetikte. Bu saniyelik bir şeydir. Angajman kurallarında bizim sınırımızı kim ihlal ederse vur diyor. 15 Ekim’de bir anlaşmaya varıldı. Bu anlaşmaya göre Rus uçakları bizim sınırlarımıza en fazla 5 mil yaklaşabilecek. Bunun sebebi bu olayların olmaması. Başka adımları nasıl atabiliriz bunu da oturup konuşmak lazım. Hatanı kabul edeceksin. ‘Ben hata yaptım diyeceksin, biz de evet olmasaydı daha iyi olurdu diyeceğiz. Ama böyle tehdit ya da iftira ile olmaz. Biz de sabırla bekledik" dedi.

´KARŞI DURMADIK´

Yaşanan kriz sürecinde NATO içinde Rusya’ya hiçbir zaman karşı durmadıklarını ifade eden Çavuşoğlu, “Bugün halen NATO içinde Rusya’ya karşı uluslararası yaptırımlara katılmayan tek ülkeyiz. Bunun bile ne demek olduğunu Rusya’nın anlaması lazım. Avrupa Birliği Parlamenter Meclisi´nde Rusya’nın Ukrayna krizinden dolayı oy verme hakkını elinden aldılar. Rusya da Parlamenterler Meclisi’nden çekildi. Rusya’daki dostlarımız bize haber gönderdi. ‘Biz oraya tekrar dönmek istesek Türkiye bizi destekler mi?’ diye. Biz de ‘Elbette’ dedik. ‘Böyle bir yaptırıma karşıyız ve destek veririz’ dedik” şeklinde konuştu.

´NE YAZIK Kİ AĞLIYORLAR´

Rusya ile yaşanan krizin ardından Bakan Çavuşoğlu, turizmle ilgili de değerlendirmede bulundu. Çavuşoğlu, “THY’ye biz nasıl destek veririz diyen iki üç tane turizmci var. Haksızlık yapmamak lazım. Bundan 7 sene önce THY Antalya’dan Rusya’ya, Stockholm’den Paris’e, Bağdat, Beyrut’a direkt uçuşlar koydu. Ama hiçbiri çalışmadı. Bir turizmci bunun reklamını yapmadı. Turizm sektörünün önemini biliyoruz ama ne yazık ki turizmciler hep ağlıyorlar. Yapıyoruz ama ´Yetmez´ deyip yine ağlıyorlar. Bu kadar da olmaz bence. Devamlı istemek olmaz. Sen de çaba sarf edeceksin. Sen de tanıtıma para koyacaksın, devlet çalışsın, ben para kazanayım olmaz. G-20 Zirvesi´ni Antalya’ya getirdik. Antalya tüm dünyada marka oldu. Birkaç otelci beni aradı. ‘Bizim otelde az ülke kaldı’ dedi. ´G-20’yi getirdik, hata mı ettik?´ dedim. ´Senin pazarlama müdürün ben miyim?´ dedim. ´Senin tanıtım müdürün ne iş yapmış, büyükelçilerle konuşup ikna etselermiş´ dedim. Böyle bir şey olabilir mi? Ben pazarlama müdürü değilim ki. Ben turist getiriyorum, hep bana ver, ben bir şey yapmayayım. Bu olmaz. Turizmcilerimize biz her türlü desteği veriyoruz ama onların da biraz daha adaletli olması lazım. THY´nin Antalya’yı bir hap haline getirmesi lazım. Bunu yapabilmek kolay bir şey değil. Yavaş yavaş biz başlayacağız yine. Antalya’dan Bakü’ye, Almati’ye, İran’a, Lübnan’a, Kuveyt’e, Katar’a, Cidde’ye uçuşlar başlayacak. Avrupa’ya da uçması lazım. Hollanda’ya, İskandinav ülkelerine uçması lazım. Rusya’dan Antalya’ya günde direkt 10 uçuş yapılacak. Her gün 10 uçuş olacak. THY’ye destek de vermek lazım. Neticede özel şirket” dedi.

´İRANLILAR ANTALYA’YI SEVİYOR´

“Biz Antalya’nın sadece plajlardan ibaret olmadığını, kültürünün olduğunu vurguluyoruz” diye konuşan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle Alanya bölgesinde alternatif oteller de çok fazla. Kadın ve erkek ayrı denize girebilecek oteller de çok. İranlılar Antalya’yı seviyor. Siz ne kadar engel koyarsanız koyun, yine de geliyorlar. Böyle engellere gerek yok. İran’a ‘Antalya ve Gazipaşa havalimanlarına doğrudan uçuş yasağını kaldırın’ dedik, onlar da ´Gerekeni yapacağız´ dediler.”

ALANYA’NIN SORUNU

"Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nin çok dağınık bir kampusu var. Bu durum ne aşamadadır?" sorusuna da Çavuşoğlu şu yanıtı verdi: "Şu an burası ile ilgili yer tahsisi yapıyoruz. Yeni döneme hazır olacak. Üniversitenin içerisinde Tıp Fakültesi de olacak, hastane de olacak. Antalya ve Alanya sağlık turizminin merkezi haline gelecek. Şunu çok net bir şekilde belirtmek gerekir, iki üniversite Alanya’nın geleceği demektir."

Çavuşoğlu ile röportaj 1. bölüm: BAKAN ÇAVUŞOĞLU İLE GÖKYÜZÜNDE ÇOK ÖZEL RÖPORTAJ

Çavuşoğlu ile röportaj 3. bölüm: Mevlüt Çavuşoğlu´ndan AB süreci ile ilgili önemli açıklamalar 

YASAL UYARI: "mygazete.com" haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları New World Media Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

YORUM YAZ

*İsim *E-posta *Yorumunuz

Okuyucu Yorumları ( Toplam , 0 adet)