KÜLTÜR SANAT

27.12.2016

Ruslar Türk-Uygur Alfabesini kullanmış

Ruslar Türk-Uygur Alfabesini kullanmış

Sovyet tarihçi Prof. Dr. S. N. Valk, Rus tarihi arşivlerinde yaptığı araştırmalara göre, Moskova Knezliği’nin 15. yüzyılın ilk yarısına kadar Türklerden öğrendikleri “Uygur Alfabesini” kullandıklarını; ancak 1450’lerden sonra Uygur alfabesi yerine, Ortodoks inancı dâhlinde bulundukları için Bizans-Yunan kökenli “Kiril” alfabesine geçtiklerini belirtiyor.

Uygur Türklerinin  kadim yazısı, daha sonra Cengiz Han tarafından da kabul edilmiş ve Moğol İmparatorluğu’nun resmi yazısı olarak uçsuz bucaksız Moğol topraklarında yayılıyor.  İmparatorluğun parçalanması ile kurulan Altın Orda devleti bu yazıyı kullanmaya devam etmiş ve onların hâkimiyeti altındaki Ruslar da Uygur harflerini bu sayede öğreniyor.

Moskova Knezliği’ne ait, 14. yüzyıl ve öncesine tarihlenen, hangi bir resmi devlet yazışması bugüne kadar bulunamıyor. Ancak 15. yüzyılın sonunda bir saray kâtibi tarafından yazılmış ve Uygur yazısı ile imzalanmış resmi bir belge karşımıza çıkıyor. Bu belge, Rus devlet tarihinin en eski kayıtlarından biri olması bakımından ayrıca önem taşıyor.

Mokova Knezi Vasili Tyumen, 1435 yılında yayınladığı kanunlarını Uygur yazısı ile imzalamış. Ayrıca, Knez Vasili’nin eşi Sofia da 1453’te Uygur harflerini kullanmıştı. Knez Nikita Kozlov’un 23 Mayıs 1494 tarihinde, İvan Pavlov’a gönderdiği resmi bir belge de yine Uygur yazısı ile oydurulmuş bir damga ile onaylanmış. Bu delilleri ve kaynaklar sayesinde Rusların Kiril Alfabesinden önce Uygur Alfabesini kullandıkları ortaya çıkıyor.

( Kaynak: BilimDili.com )

 

YASAL UYARI: "mygazete.com" haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları New World Media Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

YORUM YAZ

*İsim *E-posta *Yorumunuz

Okuyucu Yorumları ( Toplam , 0 adet)