RÖPORTAJ

13.05.2016

Mevlüt Çavuşoğlu´ndan AB süreci ile ilgili önemli açıklamalar

Mevlüt Çavuşoğlu´ndan AB süreci ile ilgili önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; AB süresi, vizesiz Avrupa, komşularla ilişkiler ve Suriye konusunda Mevlüt Yeni, Mehmet Ali Dim ve Ayla Çekiç´e çok önemli açıklamalarda bulundu. İşte 3 gündür devam eden röportajın son bölümü.

HERKES SÖZÜNDE DURACAK

-Sayın Çavuşoğlu Vizesiz Avrupa sizce mümkün mü? Türkiye´ye dayatılan şartları yerine getirebilecek miyiz? Türkiye AB İlişkilerinde son durum nedir?

Vize muafiyeti için olumlu seyreden bir süreç var. Biz Avrupa Birliği ile 2013 yılında, geri kabul anlaşması ve vize serbestisi anlaşmasını imzaladık. Ve 3,5 sene içinde bu uygulanacak dedik. Gelinen süreçte Haziran ayında geri kabul ve Ekim ayında da vize serbestisi uygulanacaktı. Ama göçmen krizi ile birlikte yeni sürece girdik. Bu süreci öne almak istedik. Bunun şartları vardı, bunu da kabul ettik. Kaçak göçmenlerle mücadele gibi. Şu anda her şey seyrinde gidiyor. 4 Nisan’dan bu tarafa Yunan adalarından geri kabul işliyor, yeniden yerleşim tamam. Avrupa Birliği’nin vereceği 3 milyar Dolar konusunda ise yavaşlık var. Bunu nasıl hızlandırırız, onu konuşuyoruz. Bu konuda Türkiye çok çaba sarfetti ve 72 kriterin 69’unu gerçekleştirdi. Bu durum bir kararlılık olduğunu gösterir. O nedenle aksi işleyen bir şey yok. Fakat AB’den gelen bazı açıklamalar bizde hassasiyet yaratıyor. Bazı dönemlerde AB bize yönelik sözler verdi, kararlar aldı, müzakere başladı ama sonradan siyasi gerekçelerle bu sözünü tutamadı. İşte bu yüzden AB ile ilgili bir görüş geldiği zaman bizde hassasiyet yaratıyor. Bizde AB’ye karşı bir şüphecilik oluştu zamanla. Acaba Avrupa Birliği sözünde durur mu diye düşünüyoruz. Şu an aksi bir şey yok. Her şey olumlu. Biz 2013’te anlaşma imzaladığımız zaman; geri kabul anlaşması ve vize serbestisi olmazsa bu anlaşma iptal olur dedik. Bu noktada ikisinin birden işlemesi lazım. İkisi birden işlemezse diğeri de iptal olur. Bu bir tehdit değil. Anlaşma öyle söylüyor. Herkes sözünde duracak.

(Not: Bu röportajı gerçekleştirdiğimiz Pazar gününden bu yana kısa zamanda Türkiye´nin AB ile ilişkilerinde özellikle vize muafiyeti konusunda ciddi gelişmeler oldu. Olumsuz ilerleyen Vize konusuyla ilgili haberleri mygazete.com sayfalarından takip edebilirsiniz.)

KOMŞULARIMIZ VE TÜRKİYE

-Türkiye´nin etrafında dostu kalmadı, herkesle kavgalı bir ülke konumundayız şeklinde eleştiriler var. Türkiye´nin komşularıyla ilişkileri konusunda görüşleriniz nelerdir?

Hiçbir komşumuzla bir sorunumuz yok. İran’ın ilişkilerinin en iyi olduğu ülke biziz. Bulgaristan, Yunanistan, Gürcistan ile sorunumuz yok. İki ülke var, ikisinde de devlet yok zaten. Yani muhatap yok karşımızda. Suriye’de keşke bizim nasihatlerimizi dinleselerdi. Komşu ülkelerle genel anlamda bir sorunumuz yok. Mısır’dan dolayı bazı Arap ve Körfez ülkeleri ile limonileşme oldu. Bunlardan bir tanesi de Suudi Arabistan’dı. Şu anda bu ülkenin en iyi ilişkileri olan ülke biziz. Mısır’da mevcut durumu eleştirmiştik. Mısır bizim kardeşimiz ve Mısır bizim için önemli bir ülke. Bizim güvenli bir Mısır’a ihtiyacımız var. Bugünkü Mısır’ın, Filistin’e bir katkısı olabilir mi? Hayır. Ekonomisi güçlü mü? Hayır. Arap dünyasına faydası olabilir mi? Hayır. Biz Mısır için güçlü ve istikrarlı bir ülke olsun istiyoruz. Ayrıca biz darbeye karşıyız. Mısır’a karşı hiç karar almadık, ekonomik yaptırım da uygulamadık. Onlar bazı tepkiler gösterdi ama onlar da çözülür. Biz tüm komşularımızla sorunlu bir ülke değiliz. Sağolsun Cumhurbaşkanımız da, Başbakanımız da bize güvendi ve tam yetki verdi. Mısır ve İsrail’le ilişkiler normalleştiği zaman büyükelçileri de göndeririz.

ABD İLE İLİŞKİLERİMİZ

-Türkiye´nin artık ABD ile de sorunlar var, bölgede iyice yalnızlaştırıldık şeklinde ki eleştirilere ne diyorsunuz? Ayrıca ABD´de Trump’ın başkan olması durumda Türkiye-ABD ilişkileri daha geri gider mi?

Genel anlamda ABD ile sorun yok, ama PYD konusunda görüş ayrılığımız var. Bunun haricinde başka bir sorunumuz ve krizimiz yok. Görüş ayrılıklarımız olabilir, eskiden de oldu, bugün de olabilir. Tramp konusuna gelince, Varsayımlar üzerine yorum yapmak doğru olmaz. Bizim esas rahatsızlığımız Avrupa’da artan ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığı ve bu illetlerin ABD’ye sıçraması. Bizi üzen bu. Ama birçok ABD’li de buna karşı. Kimin seçildiği önemli değil, önemli olan bunun önüne geçebilmek. ABD’nin değerleri var. Bu değerleri ortadan kaldırmamaları lazım.

NATO VE KİLİS

Sayın Çavuşoğlu Türkiye NATO üyesi bir ülke olmasına karşın Kilis’e sınır ötesinden atılan füzelerle insanlarımız ölüyor, NATO neden sessiz kalıyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

"Bu hafta içinde NATO ile bu konuda görüşmelerimiz olacak. Bunun en kökten çözümü DAEŞ’in bu bölgeden kökten temizlenmesidir."

Not: Bu röportajdan sonra Mevlüt Çavuşoğlu NATO Genel Sekreteri ile Kilis ve Suriye konusunu telefon ile görüştü. Bu konu ile ilgili önümüzdeki günlerde taraflar bir araya gelecek.

Çavuşoğlu ile röportaj 1. bölüm: BAKAN ÇAVUŞOĞLU İLE GÖKYÜZÜNDE ÇOK ÖZEL RÖPORTAJ

Çavuşoğlu ile röportaj 2. bölüm: ´TURİZMCİLER HEP AĞLIYOR´

 

YASAL UYARI: "mygazete.com" haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları New World Media Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

YORUM YAZ

*İsim *E-posta *Yorumunuz

Okuyucu Yorumları ( Toplam , 0 adet)