KÜLTÜR SANAT

10.01.2017

Kral Mausoleus´in mezarının restitüsyonu yapılacak

Kral Mausoleus´in mezarının restitüsyonu yapılacak

MUĞLA´nın Bodrum ilçesindeki dünyanın yedi harikasından biri olan Kral Mausoleus´in (Mozoles) mezarının restitüsyonunu yapılıp, Bodrum Limanı´ndan anıt mezara giden yolun açılması için harekete geçildi. 1970 yılından bu yana Antik Halikarnassos Kenti´nde arkeolojik kazılar yapan ve 2003 yılındaki kazılarda Kral Mausoleus´in sarayını bulan Danimarkalı ünlü arkeolog Prof. Dr. Poul Pedersen, yardımcısıyla Bodrum´a gelerek çalışmalara başladı.

Bodrum´da 1993 yılında kurulan Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı, ilçenin 5 bin yıllık geçmişine ışık tutacak tarihi projelerin gün ışığına çıkarılması için kolları sıvadı. Kurucu üyeleri arasında Yiğit Gülöksüz, Fikri Sağlar ve Lale Aytaman gibi pek çok ünlü ismin bulunduğu Özay Kartal´ın başkanlığını yaptığı Vakıf, ilk olarak 1970 yılından bu yana Antik Halikarnassos Kenti´nde arkeolojik kazılar yapan ve 2003 yılındaki kazılarda Kral Mausoleus´in sarayını bulan arkeologları Prof. Dr. Poul Pedersen ile yardımcısı Prof. Dr. John Lund´u Bodrum´a davet etti.

Güney Danimarka Üniversitesi Halikarnas Kürsüsü´nde görevli arkeologlar Prof. Dr. Pedersen ve Prof. Dr. John Lund, Bodrum´a gelerek bugün vakıf binasında Özay Kartal ve profesyonel tur rehberi Semih Adıyaman, sualtı arkeoloğu Doçent Dr. Harun Özdaş, mimar Dilek Ertem, iş adamı İbrahim Atalay, profesyonel fotoğraf sanatçısı Oğuz Hamza, Bodrum Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi Yöneticisi Filiz Uygun´un da aralarında bulunduğu yönetim kurulu üyelerine Antik Halikarnassos ve dünyanın yedi harikasından biri olan Kral Mausoleus´in sarayı ve mezarı hakkında bilgiler verdi.

Prof. Dr. Poul Pedersen, Kral Mausoleus´in mezarının canlandırılması ve toprak altında kalan eserlerin çıkarılması için vakıf aracılığıyla yapılacak tüm çalışmalara 50 yıllık birikimini ve yapılacak restitüsyon projesine her türlü bilimsel desteği sağlayacağını söyledi. Prof. Dr. Pedersen, bu projede Bodrum adına çalışmaktan da gurur duyacağını söyledi.

 

YASAL UYARI: "mygazete.com" haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları New World Media Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

YORUM YAZ

*İsim *E-posta *Yorumunuz

Okuyucu Yorumları ( Toplam , 0 adet)