KADIN

05.12.2016

Kadınlar seçme ve seçilme haklarını kutladı

Kadınlar seçme ve seçilme haklarını kutladı

ANTALYA´da kadınlar, Türk kadınına verilen seçme ve seçilme hakkının 82´nci yıl dönümünü kutladı.

Antalya Kadınlar Birliği üyeleri, 5 Aralık 1934 tarihinde Türk kadınına verilen seçme ve seçilme hakkının 82´nci yıl dönümü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı´nda Atatürk Anıtı´na çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunan kadınlar, İstiklal Marşı´nı okudu. Kadınlar adına açıklama yapan Hikmet Özkaya, Atatürk tarafından verilen bu hakkın bugün daha büyük bir öneme sahip olduğunu söyledi. Bu hakkın Şerife Bacı, Kara Fatma, Halide Onbaşı gibi Kurtuluş Savaşı´na damga vuran kadınların mücadelesiyle elde edildiğini belirten Özkaya, “1930´lu yıllardaki Türk kadınına gıpta ile bakıyoruz. Türk kadını Atatürk Türkiye´sindeki yerinden çok uzaktadır. Atatürk´ün bağımsız, başı dik onurlu Türkiye´si devam etseydi bugün Mehmetçiğimiz PKK kurşunlarıyla şehit edilmez, çocuklarımız tarikat yurtlarında tecavüze uğramaz ve cayır cayır yanmazdı" diye konuştu.

Hikmet Özkaya, Türkiye Cumhuriyeti´nin şeyhler, dervişler, müritler ve mensuplar ülkesi olmasına izin vermeyeceklerini kaydetti.

YASAL UYARI: "mygazete.com" haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları New World Media Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Etiketler :

YORUM YAZ

*İsim *E-posta *Yorumunuz

Okuyucu Yorumları ( Toplam , 0 adet)