RÖPORTAJ

22.06.2016

Hindistan’ın renklerini dünyaya tanıtıyorlar

Hindistan’ın renklerini dünyaya tanıtıyorlar

Antalya 7. Uluslararası Tiyatro Festivalinin açılışında sahnelenen Hindistan Taj Express grubu Bollywood Müzikalinin Yapımcı ve Yönetmeni Shruti Merchant ve Baş Rol Oyuncusu Dhruv Bhandari , Hindistan renkleriyle bezenmiş dünyaca ünlü bu gösteriyi mygazete.com’dan Ferhan Bozkaya’ya anlattı.

Antalya 7. Uluslararası Tiyatro Festivalinin açılışında sahnelenen Taj Express Bollywood Müzikali; film, müzik, hikayeler ve dansın birbiriyle kaynaşmasıyla filmsel bir yolculuğa çıkarırken kendinizi sadece Hindistan’da değil aynı zamanda bir Bollywood filminin içindeymiş gibi hissetmenizi sağlıyor. Yeni Hindistan’ın popüler kültürünü ve derin köklere sahip gelenekleri olan Bollywood kültürünü birleştiren gösteri, 1500’den fazla abartılı kostüm, 2000 aksesuar, büyülü ve içinizi kıpır kıpır edecek müzikler içeriyor. Bollywood’un en üst düzey koreografları olan Merchant Kardeşler tarafından yaratılan müzikalde, Oscar sahibi Milyoner filminin dünyaca ünlü Jai Ho adlı parçası da dahil olmak üzere Hindistan’ın son zamanlardaki en iyi müzikleri yer alıyor. 

“Dillerimiz, ülkelerimiz, ırklarımız farklı olabilir ama dans, müzik ve kostümlerimiz, dans ederken yaptıklarımız, mimiklerimiz iki ülkeyi birbirine bağlıyor” diyen Taj Express Bollywood Müzikali’nin Yapımcı ve Yönetmeni Shruti Merchant ve Baş Rol Oyuncusu Dhruv Bhandari, festival programına dahil oluşlarını şöyle anlatıyor : “Antalya’da olduğumuz için çok mutluyuz ve onur duyuyoruz. Geçen yıl da festivalde gösteri yapmıştık. Bize tekrar gelmemiz için teklifte bulunduklarında onlardan daha fazla sevindik. Buraya geldiğimizde evimizdeymiş gibi hissediyoruz.  Çünkü seyirciler Hindistan’da izleyen seyircinin tepkilerini verdiler bize, çok güzel geri dönüşler aldık.”

Turne programınızı açıklar mısınız? Bu güne kadar hangi ülkelerde kaç gösteri yaptınız?

Shruti Merchant (Yapımcı ve Yönetmen): 5 yıl içinde 250 ülke gezdik. Bunların içinde Singapur, Fransa, Rusya, Çin gibi ülkeler vardı. Çok fazla ülkede gösteri yaptık, ayrıca 4 aylık bir Çin turnesi, 6 aylık Amerika turnesi planlıyoruz. Ve tabi ki Türkiye’ye geldik ve tekrar geliyor olmak bizi çok onurlandırdı.

Bollywood Müzikali bir aile yapımı olduğu için kalbime çok yakın hissediyorum. Bu müzikal Hindistan ekibe tarafından yapılmış Hindistan yapımıdır ve tamimiyle orijinalliği buradan gelir. Burada olmamız ve bir sanat organizasyonu içinde yer almamız bizim müzikalimizi de yukarı taşıyor.

Türkiye’de Antalya dışında başka şehirlerde gösteri yaptınız mı?

Shruti Merchant (Yapımcı ve Yönetmen): Daha önce İstanbul ve Adana’da da gösteri yapmıştık. O gösteriler de çok keyifli geçti.

Taj Express Bollywood Müzikali dünyaca ünlü bir organizasyon... Böyle bir müzikali oluştururken dünyanın dört bir köşesinde gösteri yapma gibi planlarız var mıydı?

Shruti Merchant (Yapımcı ve Yönetmen): Böyle bir planım kesinlikle yoktu. Müzikali oluştururken bu kadar büyük bir şov olacağını ve bu kadar fazla ülkede gösteri yapacağımızı düşünmedim. Sadece dansçılarım ve müzik ile bağlantı kurup bundan keyif almak istedim ve ülkemi temsil etme sorumluluğu taşıdığım için, kostümler ve müziklerle otantikliğini korumaya çalıştım. Ama bizim başarımızın asıl sırrı seyircinin verdiği güzel geri dönüşler oldu.

Bu sorumluluğu taşımamızın asıl nedeni Bollywood adının gelişi güzel kullanılmasıydı ve dünyadaki algı Bollywood’da sadece çok fazla komik dansların olduğu algısıydı. Bu yapımlar genelde Londra’dan Avustralya’dan yabancı yapımlardı ama biz Hindistan’dan çıkmış bir yapımız ve Hindistan’ın da kendi kültürel özelliklerinin olduğunu, etnik yapısı olduğunu danslarımızla ve müziğimizle birleştirip orijinal bir şekilde sunmak istedik. Bunun sorumluluğunu taşıyarak ortaya çıktık.

Dhruv Bhandari (Baş Rol Oyuncusu): Biz Batı yapımlarından yaratılan Hindistan algısını da yıkmanın sorumluluğunu taşıdık üzerimizde. Kültürümüzü, asıl Hindistan’ı, geleneklerimizi göstermek için yola çıktık ve seyirciye ulaşma saatimiz yalnızca iki saatti ve iki saatlik bir müzikalde bunları göstermeye çalıştık. Bunların sorumluluğunu taşıdık ve sahneye çıktığımızda o heyecanla, o istek ve tutkuyla bir sihir yapmak istiyoruz, çok güzel bir gösteri sunmak istiyoruz. Ekibimiz müziği ve dans etmeyi çok seviyor, başarımızın da buradan geldiğini düşünüyoruz.

Antalya’ya ikinci gelişiniz… Şehri gezme fırsatınız oldu mu, Antalya ve kültürü hakkında neler düşünüyorsunuz?

Dhruv Bhandari (Baş Rol Oyuncusu): İstanbul ve Adana’yı gezdim ama Antalya’yı daha önce gezme fırsatım olmadı. Gelmeden önce Antalya hakkında birçok araştırma yaptım, gezilecek yerleri öğrendim. Tüm şelalelere, sahillere gitmek istiyorum.

Shruti Merchant (Yapımcı ve Yönetmen): Evet şehri keşfetme fırsatım oldu. Geçen yıl Kaleiçi’ne ve şehrin birçok güzel noktalarına gittim. Türkiye’ye ve Antalya’ya aşık oldum, eğer evlenirsem düğünümü Antalya’da yapmak istiyorum. Ayrıca Antalya’ya tekrar ailemle birlikte gelmek istiyorum. Zaten Antalya’da bulunduğumuz süre içinde de Antalya’yı ekibimizle birlikte gezmeyi planlıyoruz. 

YASAL UYARI: "mygazete.com" haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları New World Media Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Etiketler :

YORUM YAZ

*İsim *E-posta *Yorumunuz

Okuyucu Yorumları ( Toplam , 0 adet)