RÖPORTAJ

24.08.2016

Hindistan´dan Antalya’ya yolculuk: MANDALA

Hindistan´dan Antalya’ya yolculuk: MANDALA

Hint kökenli dinlerde önemli bir yere sahip olan Mandala sembolleri, metafizikten bir sanata dönüşüm yolculuğunda Türkiye´de de büyük kitlelere ulaştı. Yeni tanınmaya başlayan bu sanatı, Mandala sanatçısı Gülser Köse’ye sorduk.

Nedir bu mandala?
Kırk bin yıl öncesine dayanan mandala, yaşama çekilmek istenen şeyleri elde etmek amacıyla mağara duvarına çizilen daire içine alınmış resimlerde görüldü. Manda enerjisi ( Öz) ‘’ La’’ Kap özetle enerjiyi tutan saklayan kap diyebiliriz. Sanskritçe kökenli bir sözdür.

Peki neden yuvarlak?

Tüm mandala desenleri dairesel bir form içindedir. Daire bütünlüğü simgeler. Bir ucu sonsuza diğeri de bedenimize aklımıza kadar uzanır. Ayrıca kare, üçgen, dikdörtgen olarak ta kullanılır. Bundan yola çıkarsak eğer eviniz çalışma yeriniz bulunduğunuz her mekanda mandala size istediğiniz şeyi yaşantınıza çekmenizde mıknatıs görevi görür. Sağlık, mutluluk, huzur ve bolluk bilinci hep sizinle kalır. Mandalanın dünyayı sembolize eden bu kozmik deseni bize sonsuzla olan ilişkimizi hatırlatır. Hem maddesel hem manevi gerçekleri tanımlayan mandala hayatın tüm yönlerinde görülür. Dünya güneş ve ay dediğimiz gökyüzüne ait dairelere de olduğu kadar arkadaş aile ve topluluk gibi kavramsal öğelerde de yer alır. Mandalayı fark etmek içimize dönmemiz için bir yol açmanın yanı sıra hayat amacımızı bile değiştiren gizli gücünü bize sunmaktadır.

Türkiye’de mandala akımı nasıl başladı?

Türkiye’de İstanbul’da atölyede mandala çalışmaları yapan kişiler mevcuttur. Bunlardan biri olan Mandala ( Bir dua sanatı) kitabının yazarı Gülben Gönülden benimde arkadaşımdır. Kendisi sertifika vermektedir. Bir yıldır milli eğitimden onay almayı beklediğini biliyorum. Verilen sertifikaların milli eğitim onaylı olmayışı yüzünden bir çok yerde eğitim verilmesine ve Türkiye çapında tanınmamızda önemli bir engel teşkil etmektedir.

Mandalaya nasıl başladınız?

Geçmiş yıllarda hobi marketim vardı. Orada ahşap, seramik çalışmalarında akrilik boya ve fırçalarla tanıştım. Boyalarla ve fırçayla ilk yolculuğum başlamıştı. Minyatür ,teship deneme çalışmalarım oldu. Fırçalarla boya yapmak renklerle vakit geçirmek bana keyif vermekle kalmayıp yaşamımın bir parçası haline geldi. 2011 yılında Nebahat Saval doğal şifa tekniği uzmanı ile tanıştım ve reiki eğitimine başladım. Bu süreçte ustalık sertifikamı aldım aynı zamanda da mandala ile tanıştım. Hocamın meditasyon için verdiği bir mandala ile yolculuğuma ilk adımımı attım. Şifa çalışmalarında zaman geçirirken mandala beni kendi dünyasına aldı. Hobi olarak başladığım zaman ilk tercihim bir tuval üzerinde çalışmak oldu. Şu anda çalışmalarım 80 tabloya ulaştı ve ilk kişisel sergimi 01-06-2015 tarihinde mandala sanatı ile duvarlarınız gülümsesin adıyla yaptım. Kendi balkon duvarıma 190x190 ebatlarında mandala çalıştım.

Yıllar içindeki bu birikimimi mandala kursları vererek herkese ulaştırmak amacındayım. Sosyal medyada’’ Duvarlarınız gülümsesin ‘’ başlığı ile Gülser Köse ismini duyurmaya çalışıyorum. Şehrin görselliğine sanatsal farklılıklar katmak için meydanlarda ve duvarlarda mandala sanatını uygulamak için görüşmelerim devam etmektedir. Mandala ile ilgili ayrıntılı bilgi vermek gerekirse Tibetli keşişlerin kum taneleri ile mandala çalıştıkları dünyaca biliniyor. Ayrıca mozaik ille de yapılan tarihi mandalalar görülmektedir. Türkiye’de ise mandala eğitimi çalışmaları çeşitli atölyelerde verildiğinden bahsetmiştim. Bu kurslarda akrilik boyanın yanı sıra boya kalemleri ve keçeli kalemlerde kullanılmaktadır. Ben çalışmalarımda akrilik boya ile fırça sanatını kullanarak yol alıyorum. Uzun saatler harcanması gereken ve dikkat gerektiren zor tarafını seçmiş olsam da sanatsal değer katmak kalıcı hoş bir görsellikle beraber birçok alanda da kullanılabileceğini düşünüyorum. Renklerin şifası bilimsel olarak bilinmektedir. Spirütüel ve felsefi olan mandala çalışmaları evrenin kum taneleri gibi çizilen her bir mandala dünyaya gelen bir bebek gibi diye düşünmekteyim. O sizin bebeğiniz içinize ruhunuza yaptığınız yolculuk gibide düşünebiliriz. Her seferinde renkleri aşk ile boyamalı ve her yolculuğun tadını çıkarmalısınız diyorum. Mandala dövme olarak ta çok kullanılmaktadır.

Mandala ile ilgili bir çok bilgiye günümüzde internet aracılığı ile ulaşılabilmektedir. Farklı deneyimlerle bu yolda yürümüş çalışmalar yapmış kişileri bulmak ve onların deneyimlerinden faydalanılarak kendi mandala yolunuzu çizmelisiniz. Kendi çizimleriniz oluşturup farklı objeler üzerinde çalışarak ekonomik gelir sağlayabilirsiniz. Niyet mandalaları oluşturabilirsiniz. Bunların detayları mandala atölyelerinde öğretilmektedir.

Mandalanın faydalarından bahsetmek gerekirse ben atölyemde 5 yaş üstü eli kalem tutan herkesle çalışmalar yapmaktayım. Özel kurslar vererek bilgilerimi paylaşıyorum.
Mandala çalışması yapan çocukların stresle kolaylıkla mücadele ettikleri sakinlik ve soğukkanlılık kazandıkları görülmüştür.
Mandala çalışmasından sonra çocukların grup çalışmalarında ve dinleme becerilerinde olumlu etkiler görülür.
Ayrıca mandala çocukların kendi yaratıcılıklarını keşfetmelerine yardımcı olurken dikkat sürelerinin uzamasını sağlar.

Günümüzde çocuklardan birçok şey yapmasını isteyerek onları çeşitli stres faktörüyle karşı karşıya getiriyoruz. İşte bu noktada çocuklara ‘’Bern senin için buradayım ve seninle güzel bir şeyler yapmak istiyorum ‘’ demekten daha güzel bir şey düşünülemez.
Her yaştan eli kalem tutan herkes mandala çalışmaları yapabilir.
Mandalanın herkes üzerindeki faydalarını özetlemek gerekirse eğer;
1-Mandala ruh için ilaçtır.
2-Kendimizi ve etrafımızı saran gerçeği fark etmektir.
3-Günlük yaşantımızla ve streslerimizle daha kolay baş etmektir.
4-Dikkatini toplama süresini uzatmaktır.
5-Kendi yaratıcılığını keşfetmektir.
6-Sakin ve serinkanlı olmayı öğrenmektir.
7-Mandala vucut ruh ve zekanın kaynaşmasıdır.

 

 

 

 

 

YASAL UYARI: "mygazete.com" haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları New World Media Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Etiketler :

YORUM YAZ

*İsim *E-posta *Yorumunuz

Okuyucu Yorumları ( Toplam , 0 adet)