KÜLTÜR SANAT

04.12.2016

Dokuma´nın hatıralarına vefa

Dokuma´nın hatıralarına vefa

KEPEZ Belediyesi, Dokuma Fabrikası yerleşkesinin sembollerinden biri olan ve Dokuma Bellek Müzesi haline getireceği idari binasında aslına uygun şekilde tadilat çalışması başlattı.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 10 yıllık sürecin ardından 2015´te ´katılımcı´ anlayışla yeniden halkın hizmetine sunduğu Dokuma Fabrikası yerleşkesindeki binaları kentin kullanımına açmaya hazırlanıyor. Kentin ortasında bir vaha olarak tanımlanan ve 488 dönümden oluşan Dokuma arazisinde ilk olarak 70 bin m2´lik koruluk, kent parkı düzenlemesiyle halkın hizmetine sunulmuştu.

DOKUMA GELECEĞE TAŞINIYOR

Başkan Tütüncü, Dokuma´da ne yapılacağına karar vermesi için meclis kararıyla oluşturulan Dokuma Çalışma Grubu´nun raporu doğrultusunda fabrika binasında Dokuma Müzesi, bilim merkezi, idari binada bellek müzesi ve kreş binasında oyuncak müzesi yapacaklarını vaat etmişti. Hem bu vaatleri gerçekleştirmek hem de tarihi yapıları geleceğe taşımak adına fabrika yerleşkesindeki yapılarda hummalı bir güçlendirme ve tadilat çalışması yapılıyor. Fabrika binasındaki güçlendirme çalışmasında yüzde 70´ler seviyesine gelinirken, aslına uygun şekilde elden geçirilen kreş binasında başlatılan oyuncak müzesi yapımında ise sona gelindi.

Dokuma Fabrikası´nın sembol binalarından olan ve ilgisizlikten harap halde kalan, nizamiye kapısından girenleri karşılayan idari binası da bakıma alındı. Kepez Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, tarihi yapıyı baştan aşağı yeniliyor. Tadilat çalışması binanın aslına sadık kalınarak yapılıyor. Çatısı yenilenen binanın dış cephesi orijinal renklerinde yeniden boyandı. İdare binasının iç kısmında ise duvarların dökülen boya ve sıvası kazınarak, alçısı yapılıyor ve boyanıyor. Elektrik, su tesisatları yenileniyor. Tavanda ısıtma ve soğutma çalışması gerçekleştiriliyor. Ahşap kapıların ve pencerelerin tadilatı da aslına sadık kalınarak yapılıyor.

Dokuma fabrikasının idari binasının bahçesi de geçen yıl eski haline sadık kalınarak yeniden düzenlenmişti.

DOKUMA BELLEK MÜZESİ GELİYOR

Başkan Hakan Tütüncü, idare binasında ne yapacaklarını şu sözlerle açıkladı:

“İdari binayı, Dokuma belleği müzesi haline getireceğiz. Dokuma´nın, 7 bin çalışanı vardı. Bellek müzesinde onların özlük dosyaları içerisindeki hatıra niteliği taşıyan evrakı sergileyeceğiz. Annemin babası da 1965- 1981 yılları arasında Dokuma´da çalışmış. Anneme, dedemin özlük dosyasını götürdüğüm zaman gözyaşlarını tutamadığını hatırlıyorum. Üretilen ürünleri, hatıra niteliği taşıyan Dokuma´nın eşyalarını Dokuma Belliği müzesinde sergileyeceğiz."

YASAL UYARI: "mygazete.com" haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları New World Media Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

Etiketler :

YORUM YAZ

*İsim *E-posta *Yorumunuz

Okuyucu Yorumları ( Toplam , 0 adet)