RÖPORTAJ

11.05.2016

BAKAN ÇAVUŞOĞLU İLE GÖKYÜZÜNDE ÇOK ÖZEL RÖPORTAJ

BAKAN ÇAVUŞOĞLU İLE GÖKYÜZÜNDE ÇOK ÖZEL RÖPORTAJ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Paris yolunda bakanlığa ait özel uçakta 12 bin Feet´te spor´dan siyasete, turizmden, iç ve dış politikaya kadar bir çok konuda konuştuk.

ÇAVUŞOĞLU, GÜNDEME DAİR SORULARIMIZA NET CEVAPLAR VERDİ 

Dört dönemdir Ak Parti’den Antalya Milletvekilli seçilen, AB Bakanlığı ve son olarak Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten Alanyalı Mevlüt Çavuşoğlu, dış politkadan iç politikaya, turizmden spor’a bir çok konuda dobra dobra sorularımızı yanıtladı.

Çocukluk yıllarından beri yakından tanıdığım ve Alanya’nın yetiştirdiği önemli siyaset adamlarından biri olan Mevlüt Çavuşoğlu, Ak Parti Kurucularından olup bu partinn bir çok kademesinde önemli görevler de üstlendi. Avrupa Konseyi Parlementerler Meclisi Başkanlığı gibi uluslararası önemli görevler de üstlendi. 5 yabancı dil biliyor, her kesimin sevdiği, mütevazi ve dobra kişiliği ile ön plana çıkan Çavuşoğlu tam bir Antalya ve Alanya sevdalısı.

Paris yolunda özel uçağında boş durmadık ve gündeme dair bir çok konuyu sorduk net cevaplar aldık.

Üç bölüm halinde yayınlayacağımız söyleşinin ilk bölümü..

EXPO 2016 ANTALYA İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

-Expo 2016 Antalya projesinde hedefinize ulaştınız mı? Expo alanın geleceği ile ilgili neler düşünüyorsunuz?
“EXPO’da katılım konusunda büyük bir başarı elde ettik. Osaka’dan sonra en çok katılımcı sayısı olan ülkeyiz. Bu konuda çok çaba sarfettik. Herkes 30’u geçersek başarı diyordu, 40 olursa müthiş olur deniliyordu, ancak katılımcı ülke sayısı 52 oldu. İnsanları cezbeden şey EXPO alanının kalıcı olması. Yani 6 aydan sonra bahçelerin orijinal haliyle kalacak olması. İçinde Türkiye’nin en büyük kongre merkezi var. İnsanlar EXPO’nun kalıcı olduğunu gördüğü sürece içerisinde restoranlar, kafeler dahil faaliyetler de gelecek. Burası 12 ay kullanılacak bir alandır. Antalya’ya gelen turistler de kendi bahçelerini devamlı gezebilecekler, burası önemli bir cezibe ve çekim merkezidirç”

ÖZEL SEKTÖR DEVREDE

EXPO 2016 Fuar Alanı’nda bulunan kongre merkezini etkin kullanılması gerektiğinin altını da çizen Bakan Çavuşoğlu, “Kültür-sanat etkinliklerini kongre merkezinde yapmak lazım. Kim işletecek derseniz, burayı profesyonel yönetmek lazım. Bakımını iyi yapmak lazım. Temasını bozmadan özellikle milli bahçelerin özeliğini bozmadan ilave yatırımlarla 12 ay kullanılacak bir alan olarak kalması lazım. Şuan özel sektörden burayı işletmek isteyen şirketler var. Almak isteyenler var” diye konuştu.

-Alanya’yı Konya’ya bağlayan Kuş Yuvası yolu duble olacak deniliyor bu çalışma hakkında bilgi alabilirmiyiz?
“Alanya’nın Kuş yuvası mevki çok sarp dar ve tehlikeli bir yoldu. Bu yolda çok sayıda hemşehrimizi de kaybettik. Milletvekili olduğum ilk sene tünel sözü vermiştim.Çok şükür tünelleri tamamlandık. Bizim yaylalarımızı da yakından ilgilendiren Alanya-Konya yolu sıcak asfalt ve genişleme sözümüz var. İleride duble yol da yapılabilir. O yolun ihalesi yapıldı, o proje çok önceden başlayan bir proje. Binali Bey döneminde başladı. Sonrasında Lütfi Elvan Bey projeyi genişletti. Onun da katkısı oldu. Sayın Başbakanımız da bu yola güçlü destek verdi. Bundan sonra da hep beraber takip edeceğiz”

-Antalya’nın hızlı treni ne zaman gelecek?

“Hızlı tren Antalya için önemsediğimiz bir projedir. Şu anda etüt çalışmaları bitmek üzere. Hızlı bir şekilde ilerliyoruz. 2019 sonunda tamamlamayı hedefliyorduk. Esas 2023’tü. Ama biz öne almıştık hedefimizi, bu hedefe ulaşmak için çalışıyoruz.”

-Ufukta bir erken seçim ihtimali var mı?

“Erken seçim olması için bir sebep yok. Anayasa ile ilgili bir referandum olabilir. Benim fikrim anayasanın değişmesi. Yeni anayasa halkın desteğini almalı. Referanduma gitmesinde fayda var. Halka sormak gerekir” dedi.

-Alanyaspor ve Antalyaspor ile yakından ilgilendiğinizi biliyoruz. Öncelikle Antalyaspor’un sezon performanısını nasıl buluyorsunuz?

ETO’O KONUSUNDA DEVREYE GİRDİM

“Antalyaspor geçtiğimiz sezon ‘Samuel Eto’o’yu almaya gidiyoruz’ dedi ve kendilerine destek verdik. Eto’o İtalya’da, Antalyaspor’a  gelmekten vazgeçti, ben devreye girdim ve Eto’o’ya telefon açarak ‘Ben Dışişleri Bakanıyım, senin garantörün benim’ dedim ve Eto’o, Antalya’ya geldi. Şimdi Eto’o bana ‘baba’ der. Ama hiçbir kulübün iç işine karışmadım. Kulüplerin içine siyaset sokmadık. Eto’o örneğinde olduğu gibi, müdahil oldum ama içişlerine asla karışmadan, siyaset sokmadan müdahil oldum. Mesela Emre Akbabayı Alanyaspor’a gelmeye devre arasında ben ikna ettim. Devreye girdik ve Emre’yi Alanya’ya tekrar getirdik”

-Bu sezon Alanyaspor oldukça başarılı bir grafik çizdi. Son hafta Giresun’u yenmesi halinde doğrudan süper lige çıkacak. Alanyaspor hakkında ne düşünüyorsunuz?

 ALANYA İÇİN EN KRİTİK MAÇ

 “Geçtiğimiz hafta Adana’da oynanan maç için de bir çok spekülasyon yapıldı. Önce bundan bahsedelim. Adana kalan maçlara yedek ağırlıklı bir kadro ile çıkıyor, bunda bir sorun yok. Bu sezon hakemden en çok sıkıntı çeken takım da ayrıca Alanyaspor oldu. Ama her takım bu sıkıntıyı çekiyor. Bir takım ya da iki takım değil. Bizim adımıza da ciddi sıkıntılar oldu. Hakem de hata yapabilir. Futbolcu boş kaleye nasıl gol atamıyorsa hakem de hata yapabiliyor. Süper Lig’de de aynı hakem hataları oluyor”

-Alanyaspor ve Antalya taraftarları bir birlerini hiç sevmezken, bir kaç yıldır kavgalar yerini barışa kardeşliğe bıraktı nasıl oldu bu?

 “Biz bu dengeyi kurduk. Böyle şey istemediğimizi belirttik. Taraftarlar da aynı düşüncede oldu ve bu sorunu çözdük. Ben her yerde Alanyalı olduğum kadar da, Manavgatlıyım derim. Alanya ve Manavgat arasında da aynı sorun vardı. Ancak bunlar eskide kaldı. Gerek Alanyaspor’un, gerekse Antalyaspor’un Süper Lig’de olması, Antalya adına iyi bir fırsat olacaktır. İki takımımızı bugün nasıl dengeliyorsak, yarın da aynı şekilde dengeleyeceğiz. Ben Bucakspor’a dahi destek oluyorum. Manavgatspor’a da destek oluyorum. Ancak destek olurken tek yaptığımız şey, spor kulüplerinin iç işlerine karışmamak. Bizden destek isterlerse, elimizden geleni yapıyoruz. Sponsorlar konusunda Antalyaspor’a da çok yardım ettik. Sadece yapmadığımız tek şey kulüplerin iç işine karışmaktır” diye konuştu.

 ALANYASPOR’A BAŞKAN BULAMAMIŞTIK

5 yıl önce Alanyaspor’un batakta olduğunu  belirten Çavuşoğlu, “O dönem takıma başkan bulamadık. En son kardeşime kaldı iş. Ben açıkçası kardeşimin başkan olmasını istemedim. Çünkü kardeşini takıma başkan yaptı diyeceklerdi.  Ama iyi ki olmuş, çünkü iki sene içinde borçlar temizlendi ve geçen sene Alanyaspor play off oynadı. Alanya’nın avantajı borçları tamamen temizlemiş olmasıdır. Şu an mali sorunu yok. Hiçbir oyuncuya borcu yok. Oyuncular da Alanyaspor’a; alacağı garanti olduğu için, az paraya gelmeye razı oluyor.  Ama Göztepe maçında çıkan olaylar, Alanyaspor seyircisine yakışmadı” dedi.

-Antalya stadı ne olacak? Belediye veya Antalyaspor’a devri mümkün mü?

 “Antalya Stadyumu’nu; Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalyaspor istedi. Gençlik ve Spor Bakanlığı ise iki arada bir derede kaldı. Şu an Antalya Stadyumu’nu Gençlik ve Spor Bakanlığı işletecek. Antalyaspor’a de en uygun kira ile kiralayacak. Yani stadyum bakanlıkta kalacak” diye konuştu. 

Fransa’nın Paris kentinde gerçekleşen Fikirdaş Ülkeler Suriye toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gökyüzünde Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve mygazete.com, MY DERGİ Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Yeni, Alanya Geteciler Cemiyeti Başkanı ve Dim Medya Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dim ve AB Medya Yönetim Kurulu Başkanı Ayla Çekiç’in gündeme dair soruları cevapladı.

Çavuşoğlu ile röportaj 2. bölüm: ´TURİZMCİLER HEP AĞLIYOR´  

Çavuşoğlu ile röportaj 3. bölüm: Mevlüt Çavuşoğlu´ndan AB süreci ile ilgili önemli açıklamalar 

YASAL UYARI: "mygazete.com" haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları New World Media Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

YORUM YAZ

*İsim *E-posta *Yorumunuz

Okuyucu Yorumları ( Toplam , 0 adet)