RÖPORTAJ

01.09.2016

´Bu sektör şehrin ekonomisine güç katacak´

´Bu sektör şehrin ekonomisine güç katacak´

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erdoğan mygazete.com’dan Ferhan Bozkaya’ya konuştu.

Geçtiğimiz Ocak ayında Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Ali Eroğlu’ndan devralan Abdullah Erdoğan, Türkiye’de marka olmuş sanayicilerin ve şehrin ekonomisine güç veren iş adamlarının oluşturduğu ANSİAD’ı anlattı. ANSİAD Üyelik kriterlerini açıklayan Erdoğan, şehrin ekonomisine alternatif olacak fikirlerini ortaya attı.

Antalya’nın önemli ve köklü STK’larından birisi olan ANSİAD 26. Yılını dolduruyor… ANSİAD’ın kurulma amacıydı neydi, ne günlere geldi; biraz ANSİAD’ı anlatır mısınız?

1990 yılında, Sadık Badak başta olmak üzere, Antalya’da o dönemin sayılı iş adamlarının oluşturduğu sivil toplum örgütü olarak kuruldu. Mustafa Çalık, Hüseyin Çalık, Mustafa Kıvrak gibi bir grup sanayici, gelişimci, atılımcı iş adamının kurduğu, geliştirdiği bir sivil toplum örgütü oldu. ANSİAD kurulduktan sonra, Antalya’da önemli iş adamlarını bir araya getirdi ve bu güçle Antalya’da bazı işler yapıldı. Mesela ANFAŞ’ın kuruluşu o dönemlerde oldu. Güçbirliği Holding oluşturuldu, değişik etkinlikleri oldu. Bunlar hep ANSİAD Kurucu Üyelerinin oluşturduğu, Antalya için değer ifade eden işletmelerdir. Bunlardan bir tanesi de Toptancılar Birliğidir.

Antalya’da önemli işleri ANSİAD’ın kurucuları yaptı. Biz de o günden bu yana aynı yoldan devam etmeye gayret ediyoruz. Bizde 2 yılda bir yönetim kurulu değişir, mevcut yönetim kurulu bir diğer yıl yönetimi devreder. Hem kendi işlerini devam ettirip hem de önemli bir STK’da görev almak zor bir iş ama şerefli bir görev.

Üyeleriniz arasında Türkiye’de marka olmuş firmalar da var. Üye sayısı ve sektör dağılımından bahseder misiniz?

Sanayici olan da iş adamı olan da, ihracatçı olan da ithalatçı olan da her sektörden arkadaşımız var. Tarım, sağlık, eğitim sektöründen de arkadaşlarımız var üyeler arasında. Antalya’da dereceye giren, gerek kurumlar vergisinde gerekse en büyük ikinci 500 şirket arasında, ADO Mustafa Sak Bey ve Ekici Peynir Burçin Ekici gibi, ilk 500’e girenlerde AGT Semiz Söylemez gibi üyelerimiz var. ANSİAD Üyesi arkadaşlar önemli işler yapıyor. Zaten ANSİAD Üyesi olmak da bir ayrıcalık bize göre, çünkü üyelik kriterleri de çok farklı.

Nedir bu kriterler?

Öncelikle itibarlı olma şartı var. Üniversite mezunu olma mecburiyeti var ama çok fazla ihracat yapıyordur, bilinirliği çok yüksek bir firmanın yönetim kurulu başkanıdır; bu gibi durumlar haricinde tabi. Minimum 6 milyon lira ciro yapıyor olma, minimum 25 kişi çalıştırıyor olma şartları da var. Ayrıca üyelerimizi belirlerken bayanlara biraz öncelik sağlıyoruz.

Bayan üyeleriniz sayısı kaç?

Biz 159 kişiyiz, bunların yüzde 10’nu bayan üyemiz.

Sanayi alanında Antalya’nın gelişmişliğini, Türkiye’deki yerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Antalya turizm ve tarım ağırlıklı bir kent olduğu için sanayi de bunlara yönelik ağırlıkta gelişiyor. Bence de doğrusu bu, şehre çok ağır sanayi girmiyor. Genelde turizm ve tarıma yönelik sanayi tesisleri çoğunlukta. Mesela ambalaj sanayi, mermer mobilya sanayi, gıda sektöründe sanayi tesisleri var. Sanayi tesislerimiz tarım ve turizme yönelik olarak gelişiyor. Antalya’da yat imalatı da gelişmeye başladı, bu önemli ve güzel bir gelişme Antalya için.

Bir iş adamı olarak ve Antalya’nın önemli bir STK’sının Yönetim Kurulu Başkanı olarak, şehrin ekonomisi hakkında endişeniz var mı?

Dünya globalleşti. Avrupa’daki,  Amerika’daki birçok büyük firmanın Türkiye’de, değişik ülkelerde yatırımları var. Türk iş adamlarının da o ülkelerde yatırımları var. Bu terör olayları dışında ülkeler arası çok büyük problemler yaşanacağını sanmıyorum. Çünkü, her ülkenin bir başka ülkede yatırımı var. Türklerin Rusya’da, Rusların Türkiye’de var. Bu nedenle ülkeler arası ilişkiler iyi.

Ama bir taraftan da biliyorsunuz Antalya’da turizm ve tarım önemli sektörler, Rusya krizi gibi bir olay Antalya ekonomisini direkt etkiliyor. 

‘BU SEKTÖR ŞEHRİN EKONOMİSİNE GÜÇ KATACAK’

Antalya’da tarım ve turizm sektörünün dışında başka sektörle de güçlendirilmeli. Mesela Antalya’nın bir özel üniversiteler şehri olabilmesi lazım. Buraya gelecek olan 5 - 6 özel üniversite ve 50 - 60 bin öğrenciyle Antalya ekonomisi önemli bir ayak kazanır. Bir sektörde kriz olunca, diğer sektörün şehri kalkındıracağını gözönüne almak lazım.  Bu fikrimi Menderes Başkan (Türel) ile paylaştım, Vali Bey (Münir Karaloğlu) ile de paylaşacağım.

Ayrıca, fuar ve sağlık turizmi için de çalışmalar yaparak Antalya’nın bu alanda da gelişmesi lazım.

Antalya’da yöneticiler, STK’lar ve iş adamları gibi şehrin dengelerini oluşturan kitle arasında bir kopukluk var gibi, siz nasıl görüyorsunuz?

Evet katılıyorum. STK’ların bir araya gelebilmesi lazım, iş dünyasındakilerin ve turizmcilerin kendi aralarında bir araya gelebilmesi lazım. Şehirde önemli projeler çıkıyor ama bunu hep birlikte seslendiremediğimiz için cılız kalıyor.

Girişimcilik Haftası, Melek Yatırımcılık gibi projeleriniz var ve önemli isimleri davet ettiğiniz toplantılarınız oluyor; bunlara ek olarak neler yapacaksınız gelecek dönem?

Eylül ayında toplantılarımıza başlıyoruz, ilk konuğumuz Taha Akyol olacak, ikinci toplantıda Volkan Bozkır, üçüncü toplantıda Hanefi Avcı gibi önemli konuklarımız olacak. Toplantılarımızda farklı farklı alanlardan konuşmacılar davet ediyoruz ve öyle yapmaya devam edeceğiz.

Girişimcilik Haftamızın bu yıl 14’üncüsünü yapacağız. Bölgedeki dört üniversiteyle ortak yapıyoruz bu etkinliği, onları paydaş olarak alıyoruz. Girişimcilik Haftası öncesi, üniversitedeki öğrencilerden fikri olanları topluyoruz, onlara mentorluk yapıyoruz, yol gösteriyoruz. Seçilen son üç projeyi ödüllendirip, onları iş dünyasıyla buluşturmaya gayret ediyoruz. Liselerde gençlere girişimcilik dersi veriyoruz, üniversitelerde paneller düzenliyoruz. Başarılı iş adamları hayat hikayeleri anlatıyor, öğrencilere ışık oluyor. Bunların haricinde bir de Eğitim Kampımız var.

‘ÖĞRENCİLERE DESTEK VEREN PROJE’

Bu yıl Melek Yatırımcılık ağı kurma düşüncemiz var. Girişimci arkadaşların projelerini iş adamları ile buluşturup gelen fikirlere değer kazandırma amacıyla oluşturulan bir proje bu. Bir fikri olan ama finansı olmayan öğrencilere destek vermek adına bir proje. Finansı olmayan, ürününü piyasaya çıkaramamış gençleri eğitmek üzere BAKA ile yaptığımız bir proje vardı. Fikir ortaya çıktıktan sonra Melek Yatırımcı devreye girdi. Bir fikir, icat ortaya çıkıyor, piyasada o ürün değer bulamayabiliyor ama küçük değişikliklerle ürün değer kazanıyor. Melek Yatırımcı bu işi hayır için yapıyor ama yatırım karşılığında yüzde alıyor. Fikrin büyümesine katkı sağlıyor.

 

YASAL UYARI: "mygazete.com" haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları New World Media Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

YORUM YAZ

*İsim *E-posta *Yorumunuz

Okuyucu Yorumları ( Toplam , 0 adet)