RÖPORTAJ

07.04.2016

Bilinenin çok ötesinde ‘Yoga’

Bilinenin çok ötesinde ‘Yoga’

Antalya Yoga Balance kurucusu ve eğitmeni Esin Yıldırım Çuha MY Gazete’den Ferhan Bozkaya’nın sorularını yanıtladı.

Varoluşu binlerce yıl öncesine dayanmasına rağmen popülerliğiyle tekrar gün yüzüne çıkan Yoga’ya ilgi her geçen gün artıyor. Bir yanda ne olduğunu, nasıl yapılması gerektiğini sorgulayanlar;  bir yanda ilgi duyan kitleden kazanç sağlamaya çalışan ve Yoga’nın türlü türlü çeşitlerini ortaya çıkaranlar... Din ile ilgili hiçbir bağı olmayan, sadece spor olarak görülmemesi gereken; ruh, beden, zihin üçlüsünün oluşumu Yoga’nın tüm detaylarını Esin Yıldırım Çuha ile konuştuk.

Yogaya spor diyebilir miyiz? Yoganın diğer spor dallarından farkları nelerdir?

Dersek yogaya haksızlık olur :) Yoga sporun çok daha ötesidir. Sporun tüm faydalarını ve çok daha fazlasını kapsar. Yoga çalışmaları günlük hayatta kullanabileceğimiz teorik ve pratik bilgi ve tekniklere dayanır.

Yoganın diğer spor dallarından farkları nelerdir?

Spor genellikle bedensel bir çalışma olup, birinci sıraya beden sağlığını alır. Oysa insanoğlu ruh, beden, zihin üçlüsünden oluşan komplike bir varlıktır. Ve sadece spor yaparak beden, ruh sağlığımızı iyi tutmak, iyileştirmek ve kendimizi gerçekleştirmek mümkün değildir. Sporda rekabet vardır, yoga egodan kaynaklanan hırsları, istekleri fark etmemizi, kontrolünü, elimine edilmesini sağlar. Sporda sakatlanma riski çok yüksektir. Yogada bu risk neredeyse yoktur ve sakatlanmaların tedavisinde destektir.

Yoganın faydaları nelerdir?

Yoganın sayısız faydaları vardır. Nefes farkındalığını artırır, yanlış ve eksik solunumun fark edilmesini, nefes alış verişlerinin geliştirilmesini, akciğerlerin güçlenmesini sağlar, solunum rahatsızlıklarını iyileştirir. Kalbi, dolaşımı, metabolizmayı güçlendirir. Kan basıncısı dengeler. Bağışıklık sistemini, omurgayı güçlendirir, duruşu düzeltir, bel, boyun, sırt ağrılarını önler, giderir. Kasları sıkılaştırır, kirişleri esnetir, güçlendirir. Spordakinden farklı uygulanan esnemeler ile bağdoku üretimini artırılır. Sinir sistemini düzenler; öfkeyi, asabiyeti, gerginliği, depresyonu giderir. Zihin kontrolünü sağlarken, zihinsel enerjiyi artırır ve konsantrasyonu güçlendirir. İçsel huzura, dengeye, mutluluğa, özgürlüğe ulaştırır. Kendimizle ve çevremizle barışık olmamızı sağlar, özgüveni, disiplini, iradeyi, hoşgörüyü, pozitif düşünme becerisini geliştirir. Yaratıcı düşünme potansiyellerini ortaya çıkarır. İletişimi güçlendirir, kişiler ilişkilerde kişiler arasındaki anlayışın derinliği ve kalitesini güçlendirir. Yaşam sevincini artırır. Okul ve iş başarısını artırır.

Peki hastalıkları iyileştirici yanı var da mıdır?

Görüldüğü gibi zaten yoga ruhsal, bedensel, zihinsel olarak güçlendirdiği için sağlığımızı korur, hastalıkların oluşmasına sebep alan psikosomatik nedenleri önler ya da ortadan kaldırır. Eğer hastalık oluşmuş ise, sağaltılmasında, tedavi süreçlerinde, kişileri bedensel ve zihinsel olarak güçlendirir, çok ciddi bir destek olur. Bugün modern tıp yoganın faydaları; bilimsel olarak da kabul etmekte ve araştırmalar devam etmektedir. Doktorlar artık hastalarını yogaya yönlendirmekte, reçetelere yazmaktadırlar. Aynı şekilde bebek bekleyen anne adayları da doktorları tarafından yogaya teşvik edilmektedir. Bebeğin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi ve annenin yaşamındaki bu çok özel ve önemli dönemini sağlıklı, huzurlu, mutlu, hafif geçirebilmesi açısından yoganın önemi göz ardı edilemez. Araştırmalar, hamileliklerinde yoga yapan annelerin daha rahat doğum yaptıklarını ve bebeklerin daha sakin, rahat ve zeki olduklarını ispatlamıştır.

Yoganın popülerleşmesiyle toplumda çok fazla fikirler oluşmaya başladı ve çok fazla yoga merkezi açılmaya başladı... Yoga yapmak ve öğrenmek isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Yoga bir teori, inanç, tarikat sistemi değil, formül ve tekniklere dayanan fizik, kimya gibi bir bilim ve sporun çok daha ötesinde olan, evrensel, kişisel gelişim sistemidir. Popülerdir ve ülkemizde son dönemlerde daha da popülerliği artan bir uygulamadır. Yoga yapmak isteyen kişiler bunla ilgili mutlaka araştırma yapmalı, kulaktan dolma, önyargılı enformasyonlara kanmamalı. Ve yaptıkları uygulamalar ile ilgili olarak en ufak şüpheleri var ise sorgulamalılar. Yogayı bildiğini söyleyenlere, eğitmenlere karşı bile uyanık olunması gerekiyor. Kendi kişisel tatminlerine, egosal çıkarlarına ulaşmak için yoganın teorik ve pratiklerini kendilerine araç edinen kişilere, tarikatlara, kültlere dikkat edilmeli. Söylenen her şeye inanmamalı, sorgulamalı, araştırmalı. Farklı kişiler ile dersler denemek de faydalı bir çözüm. Yoga yapmak isteyenler, bedensel ve zihinsel engeller sınırlar koymadan, bedenlerine şiddet uygulamadan pratikleri ve çalışmaların köklerini, temelini oluşturan teorik bilgileri, yoga prensiplerini lütfen hayatlarına alsınlar.

Herkes yoga yapabilir mi?

Evet, herkes yoga yapabilir. Her milletten, her dinden, her yaştan, kadın, erkek, çocuk herkes yoga yapabilir. Yogada yüzlerce teorik ve pratik uygulama vardır, kişiler beklentilerine, ihtiyaçlarına, bedensel, zihinsel ve ruhsal durumlarına göre kendilerine uygun çalışmalarla başlayabilirler.Yoga yaparken beslenmenin önemi nedir?

Beslenme çok önemlidir. Ne yersek oyuz. Beslenme alışkanlıklarınız ruhsal ve bedensel sağlığımızı direk etkiler, sizin gelişiminizi hızlandırabilir, yavaşlatabilir ya da durdurabilir. Yogik beslenme üç evrensel nitelikle ilgilidir, bunlar; cehalet, ihtiras ve erdemlilik. Aslında bu üç evrensel nitelik tüm duygularımız, davranışlarımızı, seçimlerimizi ve yaşamın içindeki hallerimizi etkiliyor.

Nasıl bir beslenme takip etmek gerekiyor?

Yediğimiz içtiğimiz, sağlığa zararlı alışkanlıklarımız ne vücudumuza ne de zihnimize fayda sağlar. Tembelleştirir, uyuşturur, depresyona, kronik rahatsızlıklara ve bedende enerjiktik blokajlara sebep olabilir. Bazı yiyecekler ise; dolaşım ve sinir sistemini olumsuz yönde etkileyerek, bedeni ve zihni de olumsuz yönde etkiler ve strese, gerginliğe neden olur. Hırsa, öfkeye, tutkuya neden olup, zihinsel karmaşa yaratarak, huzursuz mutsuz edebilir, dengeyi bozabilir. Bazı yiyecekler ise bedeni ve zihni sağlıklı tutar, zekayı geliştirir, enerjiyi artırır, sağlık, mutluluk ve neşe verir.

Biz yoga tutkunları, beslenme tarzımızı bu bilgilerin ışığı altında düzeltmeye, düzenlemeye gayret ederiz. Etten, bazı hayvansal gıdalardan, fermente edilmiş besinlerden, aşırı acı, ekşi, baharatlı yemeklerden uzak durmaya çalışırız. Beslenmemizi mümkün olduğunca taze sebze, meyve, baklagiller, çerezler, yeşillikler, doğal, taze, gıdalar ile yaparız. Alkolden, sigaradan uzak dururuz. Etten, bazı hayvansal gıdalardan sindirime yarattığı zorluklardan, toksik etkilerinden ve yogadaki şiddetsizlik prensibinden dolayı; vejeteryanlığı veya veganlığı tercih edebiliriz.Herkes İçin Spor Bakanlığı geçmiş dönemlerde aldığı kararla, yoga yapılan yerlerde yoga müziklerini, heykelleri, mum yakmayı yasakladı. Bu kararı siz nasıl değerlendirirsiniz?

Açıkçası bu karar beni üzmedi ve şaşırtmadı. Türkiye´de yoganın geçmişi çok yeni. Farklı niyetleri olan kişilere karşı alınmış bir tedbir diye düşünüyorum, hassas bir nokta, kişisel özgürlükleri ihlal etmeyecek şekilde, doğruluğu kanıtlara dayanan bilgilerle hareket edilmeli çok dikkatli uygulanmalı…Teknikleri çok etkilidir. Dönüştürücüdür. Şifalanmak isteyen, varoluşu sorgulayan, sadece merak eden bir sürü yeni kişi yoga ile ya da yoga denilen uydurma yöntemlerle tanışıyor. Eğitimlerinin maalesef belli bir standartlı, okulu yok. Uyanık olup araştırmak gerekiyor. Siz iyi niyetli olsanız da başkaları olmayabilir. Yoga insanı sadeleştirir, bağımlılıkları azaltır, içsel ve dışsal özgürleştirir. Siz bir taraftan da özgürleşiyorken, bir taraftan bağlanıyor iseniz, orada durup sorgulamanız gerekir... Yoga bilgileri evrenseldir, tüm insanlığa aittir. Ayrıştırmaz, birleştirir.

YASAL UYARI: "mygazete.com" haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları New World Media Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

YORUM YAZ

*İsim *E-posta *Yorumunuz

Okuyucu Yorumları ( Toplam , 0 adet)