RÖPORTAJ

11.02.2016

Antalya’nın oksijen deposu ‘DOKUMAPARK’

Antalya’nın oksijen deposu ‘DOKUMAPARK’

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü mygazete.com’dan Hakkı Sargın’ın sorularını yanıtladı.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ile sohbetimizi Antalya’nın oksijen deposu dediği Dokuma Park’ta gerçekleştirdik. Önce parkı baştan aşağı bir güzel gezdik. Gezerken Hakan Tütüncü’nün o heyecanını konuşmasında ve gözlerinde hissetmemek mümkün değildi. İki kelimesinden biri bir tarihin yattığı Dokuma Park’ın Antalya’ya kazandırılmasında verdiği mücadele oldu. Sadece Dokuma Park değil tabi sohbetimiz. Aynı heyecanla görev yaptığı süre içinde Kepez’e kazandırdığı ve kazandıracağı projeleri büyük bir keyifle MY DERGİ okurları için anlattı. 

ÖNCELİKLE SOSYAL MEDYADAN BAŞLAMAK İSTİYORUM SÖYLEŞİMİZE. RÖPORTAJ FOTOĞRAFLARINI TWEETER HESABINIZDAN PAYLAŞILDI. SOSYAL MEDYA HESAPLARINI BİZZAT SİZ Mİ KULLANIYORSUNUZ?

Elbette. Sosyal medyanın gücüne inanıyorum ve bu konuda büyük hassasiyet gösteriyorum. Belediyemizin ve partimizin yaptığı hizmetleri duyurmasında sosyal medyayı daha iyi kullanması için teşvik ediyorum. 2016 yılında internet en önemli iletişim kaynağı. Sosyal medya yazılı ve görsel basını geçmiş durumdadır. Gazeteye veya televizyona anlık ulaşamayanlar cep telefonu ile sosyal medyayı takip etmektedir. Bu durumun önemini bilerek hareket ediyorum ve sosyal medya hesaplarımı bizzat kendim kullanıyorum.

KEPEZ HALKI BU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDAN SİZE ULAŞIP MAHALLE, CADDE VEYA KENDİ SORUNLARINI SİZE AKTARIYOR MU?

Evet. Vatandaşlarımızın her türlü ihtiyacını ifade edebilmesi için birçok kolaylık sağladık. Sosyal medya da bunlardan birisi. Herkes internet ortamından çok hızlı ulaşarak taleplerini aktarabiliyor. Sorular ve isteklere anlık cevaplar yazarak vatandaşımızla sosyal medya kanalını da kullanıyoruz. Konuyu öğrenmenin ardından gerekli birimlere talimat vererek sorunu ortadan kaldırıyoruz. Bu durum da vatandaşımızı ziyadesiyle mutlu ediyor. Geçtiğimiz günlerde vatandaşımız sosyal medyada fotoğraf çekerek sorununu aktardı. Ertesi gün konu ile ilgilendik ve sorunu ortadan kaldırdık. Yeni halinin fotoğraflarını paylaştığımızda teşekkür ederek vatandaşımız çok mutlu oldu. Hatta bu konu da gazetede yayınlandı.

ÖNCELİKLE BÜYÜK BİR MERAKLA BEKLENEN KISA BİR SÜRE ÖNCE AÇILIŞI YAPILAN DOKUMAPARK’TAN BAŞLAYALIM ANLATMAYA. DOKUMA PARK’IN HİKAYESİNİ BİRİNCİ AĞIZDAN BİR KEZ DAHA DİNLEYELİM

Kepez Belediyesi tarafından inşa edilen ve maliyeti 1 milyon lira olan kent parkında bin 200 metre uzunluğunda koşu yolu, bin metrelik yürüyüş yolu, 750 metrekarelik 2 çocuk parkı, 100 araçlık otopark, 12 kabinli tuvalet, açık hava spor aletlerinin olacağı 2 adet fitness park, dinlenme alanları ile kır kahvesi ve büfe yer alacak. Çim ekilen koruluk alanda yürüyüş parkurları da oluşturuldu. Eski konuk evi de, kır kahvesi haline getirilecek ve burada 1970´li yıllardaki Türk Pop Müziği´nin sevilen eserleri çalınacak. Dokuma Çalışma Grubu’nun yönlendirmelerinde ifadesini bulduğu şekilde kreş binamızı güzel bir oyuncak müzesi ve çocuklarımız için bir eğitim merkezi yapacağız. İdari binayı, Dokuma belleği müzesi haline getireceğiz. Dokumanın, 7 bin çalışanı var. Onların özlük dosyaları içerisindeki hatıra niteliği taşıyan evraklarını sergileyeceğiz. Annemin babası da 1965- 1981 yılları arasında dokumada çalışmış. Anneme, dedemin özlük dosyasını götürdüğüm zaman gözyaşlarını tutamadığını hatırlıyorum. Üretilen ürünleri, hatıra niteliği taşıyan Dokumanın eşyalarını Dokuma Belliği müzesinde sergileyeceğiz. Depo alanlarını, resim, heykel, sahne sanatları, müzik gibi güzel sanatların emrine vereceğimiz atölyeler haline getireceğiz. 17 bin metrekarelik fabrika binamızın itici gücü Antalya Bilim Merkezi olacak. Fabrika binasının içerisinde 3 bin metrekarelik Dokuma Fabrikası Müzesi kuracağız. Müzede pamuğun ipliğe, ipliğin de kumaşa dönüşmesi evresini anlatacağız. Yine fabrika içerisinde 3 bin m2’lik sergi salonu ile 2 bin 500 metrekarelik modern sanatlar müzesi yapmayı planlıyoruz. Eski genel müdürlerin kullandığı binayı güzel bir kır kahvesi haline getirdik. Bu tesis, halkımızın 1970li yıllarla buluştuğu güzel bir mekân haline gelecek.

GÖREVDE OLDUĞUNUZ SÜRE İÇİNDE KEPEZ’DE ÖNEMLİ DEĞİŞİMLER GERÇEKLEŞTİRİLDİ. BU, KENTE OLAN DÖNÜŞÜMLERİ NELERDİR?

-Yaşam kalitesini arttırıyoruz
Görevde olduğumuz sürede Kepez’deki değişimleri anlatmaya bu sayfalar yetmez. Ama özetlemek gerekirse, önceliği imar sorunlarının çözümüne verdik. Çünkü altyapı ve üstyapı yatırımlarını gerçekleştirebilmemiz için, öncelikle hukuki temeli oluşturmamız, halkımızın rızasını almamız gerekiyordu. Kangren haline gelmiş vakıf arazileri ve 2B alanları dahil birçok imar sorununu çözüme kavuşturduk, kavuşturmaya devam ediyoruz. İmar planlarının yapılmasını beklemeden, bir yandan da ilçenin tüm ihtiyaçlarını giderecek projeler hazırladık ve bunları birer birer hayata geçirdik. Başta eğitim ve sağlık olmak üzere, aslında yasal olarak yükümlülüğümüzde olmayan hizmetleri Kepez halkının yaşam kalitesini arttırmak adına üstlendik. 
-Eğitime destek veriyoruz
Okulların fiziki eksikliklerini giderirken, bir yandan bilgi evleri, etüt merkezleri kurduk. İlçenin eğitim kalitesini arttırmak adına, okul idarecileri ve okul aile birlikleriyle sürekli iletişim halindeyiz. Her hafta ya okulları ziyaret ediyoruz, ya da okullar belediyemizi ziyaret ediyor. Öğrencilerin motivasyonunu arttırıcı etkinlikler, yarışmalar, yılsonu gösterileri düzenledik. Öğrencilerimizin belediyenin eğitim, sosyal, kültürel ve spor alanlarından yararlanmaları için teşvikler yaptık.
-Önce sağlık
Eğitim seferberliğimiz ile eş zamanlı olarak en fazla ihtiyaç duyulan sağlık merkezleri vücut buldu. Sağlık alanındaki devlet yatırımlarının Kepez’e yapılması için de çaba sarf ettik. Sütçüler Mahallesi’nde inşası bitmek üzere olan devlet hastanesi, Göçerler Mahallesi’ndeki bölge hastanesi, Kültür ile Varsak’taki ağız ve diş sağlığı hastaneleri, devlet tarafından Kepez’e yapılan en önemli sağlık yatırımlarının başında geliyor. 
-Her Kepezliye spor imkanı
Başta öğrencilerimiz olmak üzere herkesin spor yapabilmesi imkanlarımızı geliştirdik. Lisanslı sporcularımızın kullandığı spor salonlarını vatandaşlarımızın kullanımına açtık. Var olan ve yeni yaptığımız parklar içine mutlaka spor yapma alanı ekledik. 
-Kepez’i cazibe merkezi yapıyoruz
Tüm bunlar ve saymayı unuttuğumuz buna benzer hizmetler, Antalya’nın arka bahçesi olarak görülen Kepez’deki yaşam standartlarını diğer merkezi ilçelerle eşit duruma getirmek içindi. Ancak biz bununla yetinmedik. Kepez’in bir cazibe merkezi olması için de proje ürettik, ürettiğimiz projeler için de kazmayı vurduk. Bu vizyonda Antalya’nın tek olimpik yüzme havuzunun yer aldığı dev bir kompleks olan Kepez Park Varsak, Mimar Sinan Kongre ve Fuar Merkezi, Kepez Kent Ormanı, tamamladığımız projelerden. 
-Vizyon projelerimiz vücut buluyor
İçinde bilim merkezi, müzeler, sanat galerileri gibi halkın ihtiyaçlarına yönelik hizmetlerin yer alacağı Dokuma Fabrikası’nın halka kazandırılması, Kepez Park Orman, Kepez Macera Parkı, Çelebi Sultan Mehmed Camii, şefkat ve huzurevi, semt spor sahaları, açık yüzme havuzu, çok amaçlı spor salonu, Lyrboton Kome Antik Kenti’nin ören yeri olarak kazandırılması, yapımına başlanmış projelerin başında geliyor. Tüm bunlar sadece Antalyalıların değil, Antalya’ya tatile gelen yerli ve yabancı turistlerin Kepez’e olan algısını alt üst edecek yatırımlar.

 

YÖNETİMİNİZ BOYUNCA SİZİ EN ÇOK HEYECANLANDIRAN EMİNİM Kİ DOKUMA PARK PROJESİ. PROJENİN HAYATA GEÇMESİ İÇİN ÇOK MÜCADELE ETTİNİZ. SÜREÇTE NELER YAŞANDI?

-İşbirliği yoluna gittik
Dokuma İplik Fabrikası alanınının şeffaf bir ortamda, ortak akılla Antalya kazandırma yolunda önemli adımları sırasıyla attık. Kepez Belediyesi, yüzde 99,98 hissedarı olduğu Antalya Pamuklu Dokuma AŞ’nin mülkiyetindeki fabrika alanındaki binaların ve bitki örtüsünün zarar görmemesi ve halka kazandırılması için bir dizi çalışma yapıldı. Öncelikle şirketin yönettim kurulu, yüzde 99,98 hissedarı olan Kepez Belediyesi’nin fabrika arazisinin imar planında park ve meydan alanı olarak düzenlenen kısmında, acil bir koruma çalışması yapmasını talep etti. Dokuma AŞ yönetimi, bu amaçla Kepez Belediyesi ile işbirliği protokol imzalanmasını kararını oy birliği ile aldı.
-Dokuma Çalışma Grubu kurduk
Sonraki çalışma, alanın nasıl değerlendirileceğini belirleyecek olan Dokuma Çalışma Grubu´nu kurmak oldu. Mimarlar Odası’ndan 2, İnşaat Mühendisleri Odası’ndan 2, Peyzaj Mimarları Odası’ndan 2, Antalya Ticaret Odası’ndan 1, Antalya Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği’nden 1, Antalya Ticaret Borsası’ndan 1, Belediye Meclis’te yer alan Ak Parti´den 1, MHP´den 1, CHP’den 1´er ve Akdeniz Üniversitesi’nden 1 temsilcinin yer aldığı Dokuma Çalışma Grubu da, konunun uzmanlarıyla bir dizi toplantılar gerçekleştirdi. Bu görüşmelerden elde edilen sonuç raporu, belediyemizin meclis ayı toplantısında açıklandı. Dokuma Fabrikası´nın 238 dönümlük park alanının mevcut yapıların ve bitki dokusunun korunarak kent parkı, kültür, sanat, bilim ve eğitim merkezi ile bellek parkı olarak değerlendirilmesinin önerildiği rapor, okunarak kayıt altına alındı. 
-Parkın açılışını yaptık
Rapor sonrasında Dokuma’da ilk olarak 70 bin metrekarelik ormanlık alanının açılışını yaptık. Şehrin içerisinde, el emeği ile dikilmiş bu yapay orman, bölgeye önemli bir değer katıyor. Özellikle Kepez’in en kalabalık mahalleleri olan Ulus, Özgürlük, Yeşiltepe ve Fabrikalar’da yeterince yeşil alan yok. . Spor alanlarıyla, çocuk oyun alanlarıyla ve yürüyüş parkuru ile günün 24 saati hizmet veren, aydınlatması ve güvenliği olan bir park olarak Antalya’ya kazandırdık.
-Bilim merkezi kuruyoruz
Dokuma Fabrikası’na, Akdeniz bölgesinin ilk bilim merkezinin kurulması amacıyla TÜBİTAK, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Kepez Belediyesi arasında ön protokol, geçen Ekim ayında imzalandı. Dokuma’yı bir bilim, kültür ve sanat merkezi haline getirmek üzere yapılacak ünitelerin belki de en anlamlısı, bilim merkezi olacak.

DOKUMA PARK’IN İKİNCİ ETABI NE ZAMAN TAMAMLANACAK?

-Ortak akılla yapacağız
Dokuma projesinde ikinci çalışması, idare binada yapılacak. Restore edilecek olan bu binayı, Dokuma ile ilgili arşivlerin paylaşıldığı Dokuma İdare Müzesi haline getireceğiz. Dokuma’nın yeşil alan kısmında yaptığımız gibi meclisimiz marifetiyle bir çalışma grubu oluşturarak, bütün Antalyalıların istekleri doğrultusunda bu alanı kente kazandırma yaklaşımımız olacak. Bu tarz yekpare alanlar ikincisi olmayan çok önemli fırsatlar. Ortak akıllarla yaparsak, şehir bu alanı sahiplenir. El birliğiyle 15 yıldır ihmal edilen, çürümeye terk edilen, üzerinde gölgelerin olduğu bir alanı tam şeffaf bir ortamda ortak akılla Antalyalının hizmetine sunacağız.

BU DEĞİŞİMİN EN ÇOK FARK EDİLDİĞİ ALANLARDAN BİRİ DE YAPILAŞMA SORUNU. BUNUNLA İLGİLİ NELER YAPMAKTASINIZ, SORUNLARINIZ NELERDİR VE GELECEKTE KEPEZ HALKI NASIL BİR KENTE KAVUŞACAK?

Hizmet yatırımlarının gelmesi için, planlama, planlama için de imar sorunlarının çözümü gerekiyor. Biz de bu istikamette yola çıktık. Kepez’deki son 7 yıldaki değişimin başlangıcı, başta 2B ve vakıf arazilerinde kalan vatandaşların tapuları verilmesi olmak üzere, imar planlamalarının yapımı oldu.
-30 bin tapu
2B tapulaması sırasında evleri yeşil alanda kalan vatandaşlar hiç üzülmedi. Bugüne kadar 30 bine yakın hemşerimize tapu verdik. Yaklaşık 10 bine yakın gecekondu yıktık. Ama hiç kimseyi ağlatmadık. Neden? Çünkü biz hiç kimseyi mağdur etmedik. Bugüne kadar yasalar kapsamında yeşil alan içerisinde gecekondusu olan hemşerilerimizin hepsine tapularını verdik. Bugüne kadar 7 bine yakın Kepezli, 2B tapularını aldı. Şimdi Kepezliler, Masa Dağı eteklerinde gecekonduda değil, deniz manzaralı imarlı konutlarında oturacaklar. 
-Varsak’a da dokunduk
İmar sorununun çözülüp yatırımların tamamlanmasıyla Varsak’ın değeri kat be kat arttı. İmarı, alt ve üst yapısı bitmiş Ahatlı, Kültür, Yenidoğan Mahalleleri nasıl belli bir kesimin tercih yeri olduysa, Varsak’ta 3- 4 yıl sonra tercih yeri olacak.
Altınova’nın da artık imarı var
Altınova’nın 30 yıla yakın süren imar problemini çözdük. İş merkezlerinin bulunduğu 281 hektarlık alanın imar uygulaması da tamamlandı. Otomotiv, gıda ve turizm sektörüne yönelik iş merkezleriyle, kesme çiçek yetiştiriciliğiyle Antalya ekonomisine ciddi bir kaynak sağlayan Altınova´nın artık imar planı var. 
14 mahallede doğalgaz
Dağıtıcı firma ile yapılan işbirliği neticesinde, 12 mahallede 60 bine yakın konuta doğalgaz götürüldü. 2016 yılbaşı itibariyle Gülveren ve Yeşilyurt mahallelerimizde doğalgaz çalışmaları başlayacak. 2016’nın ilk yarısında hem Gülveren’e hem de Yeşilyurt mahallelerimize doğalgazı getirmiş olacağız. 2016’nın ikinci yarısında ise Emek ve Karşıyaka mahallelerimize doğalgaz getireceğiz.
Kepez Devlet Hastanesi hazır
Bazı kesimlerin ‘yapılmayacağını’ iddia ettiği Kepez Devlet Hastanesi, çok yakında hasta kabulüne başlayacak. Kepez Hastanesi, aynı zamanda Antalya´nın ilk engelli dostu ve tablet hastanesi olacak.
Köyden mahalleye 
Yeni Bütünşehir Yasası ile Kepez’in kuzey tarafından kalan 3 köy, mahalleye dönüştü. Kızıllı, Kirişçiler ile Başköy Mahallesi’nde semt spor kompleksi, lise, asfalt ve yerleşik köy alanının imar planının yapılması çalışmaları yapılıyor. Böylece bu merkezden uzakta kalan 3 mahalle, şehirde yaşayanlarla aynı konfora kavuşacak.

KEPEZ BELEDİYE BAŞKANI OLARAK, BU İLÇEDE YÖNETİCİ OLMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

Yılların birikimi sorunların üst üste konduğu Kepez’de en fazla hizmet beklenen kurum olan Kepez Belediyesi’ne başkan olmak hiç kolay bir karar değil. Ancak biz bu kararı verip yola çıktığımızda, gece gündüz demeden çalışacağımıza söz vermiştik. Verdiğimiz sözü tutunca da, sorun yumağı halini almış konuları tek tek çözüme kavuşturduk. Problemlerin çözümüyle de, halkımızın teveccühünü kazandık. Yıllardır hiç kapısı çalınmamış, yapılacak hizmetler öncesi fikri alınmamış Kepezliler bizden böylesine yakın ilgi görmesi, büyük bir mutluluk yarattı. Kepez’de başkan olmanın getirdiği avantaj da, işte bu mutluluk, bu teveccühtür.

KEPEZ İLÇESİ OLARAK SPORA ÇOK ÖNEM VERİYORSUNUZ. BU ALANDA YAPTIĞINIZ FAALİYETLER NELERDİR?

Spor konusunda öncelikli kitle olarak çocuk ve gençleri hedef alıyoruz. Çocukların okul dışındaki eğitimlerine önem veriyoruz. Çocuk sokağa çıktığı andan itibaren, Allah’a emanet bir yapının içerisinde kalıyor. Çocuklarımızı, gençlerimizi iyiye sevk edebilmek için onlara yönelik sanat ve spor eğitimleri yapıyoruz. Şu an 3 bin 500’u lisanslı, 7 bin civarında çocuğumuzu spor yaptırıyoruz. Bütün ilkokullarımızda futbolla ilgili yetenek taraması yaptık. 14 bin öğrencimizi yetenek testinden geçirdik. Sporda ciddi bir tesisleşme meydana getirdik. Sentetik çim futbol sahası, semt spor sahaları, semt yüzme havuzları, halı saha gibi yatırımları gerçekleştirdik

BİRÇOK BELEDİYE ARTIK SPORA YATIRIM YAPIYOR. SİZİ DİĞER BELEDİYELERDEN AYIRAN FARK YETENEKLİ ÇOCUKLARIN ÖNÜNÜ AÇACAK, ONLARIN PROFESYONEL OLMA YOLUNDA SAĞLANAN İMKÂN DEĞİL Mİ?

-TFF’nin örnek aldığı proje
Türkiye Futbol Federasyonu´nun örnek aldığı Kepez´in Yıldızları Yetenek Taraması yapıyoruz. 2014 yılında 1160 öğrencimizi, 2015 yılında ise 540 öğrencimizi yetenekli olarak gördük ve onların tüm eğitim masraflarını karşılamak suretiyle, onları geleceğe güçlü bir şekilde taşımak için gayret gösteriyoruz. Çocuklarımız bu spor eğitimi ile enerjilerini boşaltsınlar, kendilerini önemli hissetsinler istiyoruz. İyi, erdemli, faziletli bir insan olmanın burada yolunu yöntemini öğrensinler. 
-Futbola milyarlar harcıyoruz
Ülkemizin bu yeteneklerini en güzel şekilde değerlendirmiyor ve her yıl profesyonel futbola milyarlarca doları yabancı oyuncuların kucağına saçıyoruz. Bunu bir türlü anlayabilmek mümkün değil. Elbette ki küçük yaşlardan itibaren yetiştirilen çocuklarımız bugün hepimizin tribünlerde ya da televizyon ekranlarında karşılaşmaları seyir ederken heyecanlandığı futbolcular kadar parlak bir geleceğe sahip olabilirler.

KÜLTÜR VE SANAT ALANINDA DA ÇOK ÖNEMLİ ÇALIŞMALARINIZ VAR. BU FAALİYETLERİNİZDEN İNSANLARDAN NASIL BİR GERİ DÖNÜŞ ALIYORSUNUZ?

Kepez’in kültür ve sanat yaşamına çok önemli dokunuşlar yaptık. İlk olarak ilçenin ilk kültür merkezi Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’ni kurduk. Ardından Arif Nihat Asya Açıkhava Tiyatrosu, ilçe halkının kültür, sanat ve sosyalleşme ihtiyacını büyük ölçüde karşılayan yatırımlarımız oldu. Belediyemizin alanlarında düzenlenen kültür, sanat, spor ve sosyal etkinlikleri, ücretsiz verdiğimiz kültür bülteninde aylık olarak sunuyoruz. Böylece vatandaşlarımız önceden bu etkinliklerden haberdar oluyor ve katılımları kolaylaşıyor. Belediyemizin kendi tiyatro topluluğunun düzenli olarak sahnelediği oyunlar, koro ve çocuk orkestramızın konserlerinin yanı sıra, eğlence ve eğitim amaçlı buluşmalarımızın tamamını ücretsiz olarak sunuyoruz. Tüm bu olanaklar, kent merkezindeki sahne sanatları topluluklarının gösterilerine, sanat galerilerinden yararlanamayan Kepezlilerin sanatla buluşmasını sağladı. Bu faaliyetlerden nasıl bir geri dönüş aldığımızın cevabı ise, bu etkinliklere olan yoğun katılım ile ölçülebilir.

ÇOK YOĞUN ÇALIŞIYORSUNUZ, HER DAVETE KATILMAYA ÖZEN GÖSTERİYORSUNUZ VE BU KATILIMLARDA İSTEKLERE ANINDA CEVAP VERİYORSUNUZ. PEKİ BU YOĞUNLUKTA AİLENİZE VE ÇEVRENİZE NASIL ZAMAN AYIRIYORSUNUZ?

Ortalama olarak günde 16 saat çalışıyorum. Gün içinde uyumak için en fazla 2- 3 saatimi ayırıyorum. Ailemden allah razı olsun beni anlayışla karşılıyorlar. Fırsat buldukça onlarla bir araya gelmeye gayret ediyorum.
SON OLARAK KEPEZ İÇİN ÇOK YAPMAK İSTEDİĞİNİZ BİR PROJENİZ VAR MI?

İlçemiz için birçok projemiz var. Seçim kampanya döneminde verdiğimiz sözler vardı. Projelerimizi ihtiyaç sıralaması ile hayata geçiriyoruz. Bu güne kadar birçok projeye imza atarak Antalya´da ilklere imza attık. Şuanda hayalim Dokuma alanında Antalya´ya bir ´Kongre vadisi´ kazandırmak. Bu düşüncemizi kamuoyu ile paylaşarak, tartışarak hayata geçirmek.

YASAL UYARI: "mygazete.com" haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları New World Media Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

YORUM YAZ

*İsim *E-posta *Yorumunuz

Okuyucu Yorumları ( Toplam , 0 adet)