RÖPORTAJ

18.01.2016

Ahmet Kısa: Arama kurtarma ekibimiz her yerde

Ahmet Kısa: Arama kurtarma ekibimiz her yerde

Antalya İtfaiye Dairesi Başkanı Ahmet Kısa mygazete.com’dan Ferhan Bozkaya’nın sorularını yanıtladı.

İtfaiye denince hemen hemen herkesin aklına gelen şey yangındır ya da itfaiye ekiplerinin sadece yangın olaylarına müdahale ettiği sanılır… Oysaki itfaiyenin arama kurtarma ekipleri, Falezlerden düşen birine müdahale olayından, bir trafik kazasındaki sıkışma olayına; Likya Yolu’nda kaybolmuş birini kurtarmadan, intihar olayına kadar; kısacı ‘hayat kurtarma’ ile ilgili her olaya canla başla müdahale ediyorlar…

Antalya arama kurtarma ekibinin bu profesyonel çalışmalarını Antalya İtfaiye Daire Başkanı Ahmet Kısa’dan dinledik.

Antalya’da bir yılda kaç olaya müdahale ettiniz?

2015 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı olarak Antalya merkez ve ilçelerinde 16 bin 755 olaya müdahale ettik. En çok müdahale edilen olaylar şöyle: 3 bin 278 ot yangını, bin 643 hayvan kurtarma, bin 38 kuru atık yangını, 674 daire yangını, 662 trafik kazası sıkışması,  484 küçük araç yangını, 352 orman yangını, 258 baca yangını, 170 intihar atlamaya teşebbüs, 103 metruk bina yangını.

Arama Kurtarma Ekibinizin en çok müdahale ettiği olaylar neler?

İtfaiye denilince akla ilk yangın geliyor, ancak sadece yangın değil birçok alanda İtfaiye Daire Başkanlığı olarak görev alıyoruz. Özellikle yağışın yoğun olduğu dönemlerde su baskınlarından Falezlerden düşme olaylarında, dağda antik yollarda turistik alanlarda kaybolan turistlerin bulunmasına, sıkıştırmalı trafik kazalarında kurtarmaya kadar birçok alanda ekibimiz müdahalede bulunuyor. Bir kedi ağaçta kaldığında bile kurtarmaya gidiyorlar. Biz sadece arama kurtarma ve yangınla mücadele değil yangın önleme ile ilgili faaliyetler açısından, eğitim önleme şube müdürlüğümüz bünyesindeki denetim ekiplerince işyerleri ve binaların yangından korunması yönetmelik hükümlerine göre denetimleri yürütüyoruz. Halkın afet ve yangın bilincini geliştirmek adına hem okullarda hem ilçe belediyelerde ve kurumlarda onlarla işbirliği içinde eğitim faaliyetleri yürütüyoruz.

Antalya itfaiyesi olarak sadece yangınlara değil, su baskınlarından tutun da araçta mahsur kalmaya, Falezlerde kurtarmaya kadar birçok alanda vatandaşımızın yanında olmaya çalışıyoruz.

Özellikle Kaleiçi’nde ya da dar sokakların olduğu alanlardaki yangın olaylarına sokağa park edilmiş araçlar yüzünden itfaiye ekipleri hemen müdahale edemeyebiliyor. Bu sorun nasıl çözülecek?

Biz özellikle ilçe merkezlerimizdeki bir olaya 10 dakikanın altında müdahale etmeyi hedefliyoruz ve ona göre de çalışmalarımızı yaptık. Ama vatandaşlarımızdan, özellikle Kaleiçi gibi tarihi önem taşıyan kentin sembollerinden olan bölgelerinde araç park etme konusunda hassasiyet bekliyoruz. Çünkü, hatalı parktan dolayı olay mahalline ulaşma konusunda zorluklar yaşıyoruz, zamana karşı yarışan can ve mal kaybını en aza indirmeyi hedefleyen bir ekip olarak, bu tür olaylara müdahale etmek bizi sıkıntıya sokuyor. Zaman zaman da caddelere işletmeler tarafından masa sandalye çıkarılabiliyor, araçlar park edilebiliyor… Bunların hepsi, olabilecek bir yangında bizim ulaşımımızı ciddi anlamda engelliyor.

Kaleiçi için özel olarak, yangın dolaplarının yapımına öncelik verdik, o bölgenin ihtiyaç olan noktaları hidrant su ağızları ve yangın dolapları ile destekledik. Kaleiçi’nde dar bölgede çalışabilecek bir aracımız konuşlanmış durumda, hem de ihtiyaç halinde araca bile gerek kalmadan yangın dolaplarından ve hidrantlardan faydalanma imkanımız var ama vatandaşlarımızın duyarlı olması gerekiyor ki o yangın dolaplarının önlerinin kapalı olmasın. 

Benzer çalışmaları Alanya Kalesi, Side Antik Kenti gibi bölgelerimizde de yaygınlaştıracağız.

Antalya’da yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi gören ve ulaşımı zor alanlarda kazalar yaşanabiliyor. Ekibiniz bu olaylar için yeterli mi?

Antalya’da; Dim Çayı, Sapadere Kanyonu, Köprülü Kanyon, Göynük Kanyonu, Kıbrıs Kanyonu ve Likya Yolu gibi yerli ve yabancı turistlerin rağbet gösterdiği ve outdoor sporların yapıldığı alanlar. Buralarda yaşanabilecek kazalara yönelik kurtarma operasyonlarında ekiplerimiz vakit kaybetmeden o bölgeye intikal ediyor. Saydığım bölgelerde personelimizin operasyonu en iyi şekilde gerçekleştirmeleri için gerekli olan eğitimlere büyük önem veriyoruz. 

Sürüden ayrılan bir kuzuyu kurtarmak için bile arkadaşlarımız araziye çıkıyorlar, onun için; hem outdoor sporlarının yapıldığı alanlarda, hem de dağlık bölgelerde meydana gelebilecek olaylar için etkin olmak istiyoruz. Bunun için çalışmalar yapıyoruz, ekibimizi ona göre belirledik ve ekipmanlarımızı tamamladık.

Araçların denize veya uçurumdan aşağı düştüğü kaza olaylarında, Falezlerden düşen birisini kurtarma çalışmalarında ipli halat sistemiyle kurtarma yapılabiliyor. Bunun yanında suda boğulmalarla alakalı dalgıç ekibimiz var, suda boğulma vakalarında görev alıyorlar. Kısacası dağda suda oluşabilecek her türlü vakalara müdahale etmek için hazır bir ekibimiz var. 

Antalya’da, Likya Yolu’nda yürüyüşte, dağda bir spor faaliyeti sırasında kaybolma ya da kaza geçirme gibi olaylar yaşanabiliyor…  Böyle bir olay başına gelen kişi ne yapması gerekiyor, ya da nasıl önlemler alması gerekiyor?

Kaybolduğunu düşünen vatandaşlarımızın zaman kaybetmeden 112 Acil Çağrı Merkezini aramaları gerekiyor, çünkü hem AFAD ekipleri hem de personelimiz vakit kaybetmeden ilgili bölgede faaliyetlere başlıyorlar. O nedenle kaybolduğunu düşünen ya da kaza geçiren kişinin hemen 112’yi araması gerekiyor. 

 

Gönüllü İtfaiyecilik projeniz ne durumda, bu proje nasıl hayata geçecek?

İtfaiye denilince temel görevimiz arama ve kurtarma. Arama ve kurtarma olduğu zaman da Antalya Falezleriyle, kanyonlarıyla ünlü bir kent ve buralarda kazalar yaşanabiliyor. Bu nedenle bizim kendi çevremizde oluşturduğumuz bir ekibimiz var ve bunu da ciddi anlamda önemsiyoruz. Geçtiğimiz yıl Slovenya ve Çek Cumhuriyeti ile ortak bir Avrupa Birliği projesi yürüttük, bu projenin ana amacı ipli kurtarmadaki bilgi ve becerimizi daha da arttırmaktı. Bu nedenle bünyemizdeki 60 personelimizin bu alanda eğitimini tamamladı. Tabi itfaiyecilik için büyük bir gönüllük talebi var, bu nedenle gönüllü itfaiyecilik yönetmeliğimizi Antalya Büyükşehir Belediye Meclisine sunduk, onaylandı. Önümüzdeki dönemde hem merkezde, hem de ekip kurma ihtiyacı kurduğumuz yerlerde gönüllü itfaiyeci istasyonları kurarak, o bölgede olabilecek olayların önüne geçmeyi hedefliyoruz. Gönüllü itfaiyeci olmak isteyenlere biz burda tam bir eğitim verip bu amacı gerçekleştirmiş olacağız. Projeyi 2016 içinde aktifleştirmeyi hedefliyoruz.

YASAL UYARI: "mygazete.com" haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları New World Media Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

YORUM YAZ

*İsim *E-posta *Yorumunuz

Okuyucu Yorumları ( Toplam , 0 adet)