ÇEVRE

04.01.2017

2017´de gökyüzü şenlenecek

2017´de gökyüzü şenlenecek

BU yıl iki Güneş, iki de Ay tutulması yaşanacak. Ülkemizden sadece Ay tutulmaları izlenebilecek. Bu yıl yine 8 meteor yağmuru gerçekleşecek.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG), 2017´nin önemli gök olaylarını derledi. TUG´da görevli Dr. Tuncay Özışık ve Alp Akoğlu tarafından hazırlanan 2017 Gök Olayları Yıllığı´na göre bu yıl iki Güneş tutulması iki de Ay tutulması yaşanacak. Ancak bunlardan yalnızca Ay tutulmaları ülkemizden izlenebilecek.

ŞUBATTA 2 TUTULMA

11 Şubat Cumartesi günü Yarıgölge Ay Tutulması, 2017´nin ilk önemli gök olayı. Batı Asya, Afrika, Avrupa, Grönland ve Amerika´dan görülebilecek. Ülkemizden tamamı gözlenebilecek bu tutulma, 11 Şubat günü Türkiye saati ile 03.44´te gerçekleşecek. Tutulma saat 05.55´te son bulacak.

Yılın ikinci önemli gök olayı 26 Şubat Pazar günü gerçekleşecek. Bu kez Halkalı Güneş Tutulması olacak. Güney Amerika´nın güneyi, Pasifik Okyanusu´nun güneyi, Antarktika, Afrika´nın güneyi ve Atlantik Okyanusu´nun güneyinden izlenebilecek Halkalı Güneş Tutulması 1 dakika 18 saniye sürecek.

PARÇALI AY TUTULMASI

7 Ağustos Pazartesi günü yılın ikinci Ay tutulması, Parçalı Ay Tutulması olacak. Bu tutulma Avustralya, Antarktika, Asya, Afrika, Ortadoğu, Avrupa, Güney Amerika´nın doğusu, Pasifik Okyanusu, Hint Okyanusu ve Atlantik Okyanusu´nun güneyinden izlenebilecek. Ülkemizden başlangıcı gözlenemeyecek bu tutulma Türkiye saatiyle 18.48´de başlayacak. Tutulma ortası 21.20´de gerçekleştikten sonra 23.53´te de bitecek. Tutulma parçalı olacağı için gökyüzünde Ay´ın tamamı değil yüzde 25´lik bölümü (alt bölgede) kararacak.

TAM TUTULMA MERAKLA BEKLENİYOR

21 Ağustos Pazartesi günü de Tam Güneş Tutulması yaşanacak. Özellikle ABD´li gökbilimciler tarafından merakla beklenen bu tutulmanın tam tutulma evresi 2 dakika 45 saniye sürecek. Pasifik Okyanusu ve Atlantik Okyanusu´nun kuzeyinden gözlenebilecek bu tutulma genel zaman ile 15.47´de başlayıp 21.04´te son bulacak.

YILDIZ ŞÖLENLERİ

Bu yıl yine uzayda kuyruklu yıldızların geçişleri sırasında bıraktıkları parçacıkların yılın belli dönemlerinde oluşturduğu meteor yağmurları da ilgi çekecek. İlk göktaşı yağmuru 3-4 Ocak tarihlerinde Quadrantid (Dörtlük) ve 22-23 Nisan tarihlerindeki Lyrid (LİR) göktaşı yağmurlarında gökyüzünde saatte 20 meteor görülebilecek. 4-5 Mayıs tarihlerindeki Eta Aquarid (Eta Kova) göktaşı yağmurunda saatte 60 yıldız kayması olarak da tabir edilen meteor görülebilecek. 27-28 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek Delta Aquarid (Delta Kova) göktaşı yağmurunda saatte 20 civarında göktaşı görülebilecek. Bu yıl yine en renkli gök olaylarında biri 12-13 Ağustos´taki Perseid (Perse) göktaşı yağmurunda yaşanacak. Gökyüzünde saatte 90 civarında göktaşı kayması görülebilecek. 20-21 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek Orionid (Avcı) göktaşı yağmurunda saatte 20 civarında, 17-18 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek Leonid (Aslan) göktaşı yağmurunda ise saatte 15 civarında göktaşı izlenebilecek. 2017´nin en son gök olayı da 13-14 Aralık tarihlerinde Geminid (İkizler) göktaşı yağmuru olacak. Göktaşı yağmurunda saatte 120 kadar meteor görülebilecek.

 

YASAL UYARI: "mygazete.com" haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları New World Media Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

YORUM YAZ

*İsim *E-posta *Yorumunuz

Okuyucu Yorumları ( Toplam , 0 adet)