DÜNYA

10.01.2017

2. Dünya Savaşı´nı dünyaya duyuran gazeteci öldü

2. Dünya Savaşı´nı dünyaya duyuran gazeteci öldü

İngiliz savaş muhabiri Clare Hollingworth Hong Kong´da 105 yaşında hayatını kaybetti.


Clare Hollingworth, Ağustos 1939´da Almanya´nın Polonya´yı işgal ettiğini, yani 2. Dünya Savaşı´nın başladığını dünyaya ilk duyuran gazeteciydi. Hollingworth, Polonya´dan Almanya´ya doğru giderken sınırda Alman birliklerinin konuşlanmış olduğunu görmüştü. O zamanlar 28 yaşında olan ve Daily Telegraph için çalışan muhabirin geçtiği haber, "yüzyılın en büyük atlatma haberi" olarak da anılıyor.
Daily Telegraph o gün "1000 tank Polonya sınırına konuşlandı. 10 bölük saldırı için hazır" manşetiyle çıkmıştı. Gazete 3 gün sonra da Nazi işgalinin başladığını duyurmuştu.

40 yıldır Hong Kong´da yaşıyordu

1911´de İngiltere´nin Leicester kentinde doğan gazeteci, Vietnam, Cezayir ve Orta Doğu´da görev yapmıştı. Clare Hollingworth gazeteci olmadan önce, İngiliz vizesi ayarlayarak binlerce kişinin Nazi Almanyası´ndan kaçmasını sağlamıştı. Hollingworth geçen Ekim ayında 105. doğum gününü kutlamıştı.

İki kez evlenen Hollingworth, yaklaşık 40 yıldır Hong Kong´da yaşıyordu.

YASAL UYARI: "mygazete.com" haber portalında yayınlanan köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun tüm hakları New World Media Grubu'na aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden köşe yazısı/haber/fotoğraf/video'nun bir kısmı veya tamamı kullanılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır.

YORUM YAZ

*İsim *E-posta *Yorumunuz

Okuyucu Yorumları ( Toplam , 0 adet)